1/72 Ki-84-I Ko (Hasegawa)

Previous topic - Next topic

Nidza79

Ova maketa je verovatno svima poznata jer je po foruma ucestvovalo na topicima koje je Aleksic otvorio o njemu. Radi se o vise decenija staroj maketi ovog aviona s izdignutim panelima i mislim da je i dan danas jedina u 1/72 iako Hasegawa ima vrlo jak asortiman Ki84 u drugim razmerama. Posto je Aleksic napustio rad resio sam da se i sam oprobam, nije proslo bez problema.

Pod kabine se ne moze ubaciti u avion kako je naznaceno pa je moguce da cete po spajanju polovina trupa uociti da su one blago razmaknute od nisana pa nadalje. To gitujte i proverite da li kabina i dalje moze normalno da stoji (trebalo bi da moze).

Ostatak rada je vrlo linearan i mislim da ce se velika vecina snaci, zahteva vest rad s maskirnom trakom. Po izvlacenju zutih linija na ivici krila setite se da sam rekao da far na levom krilu ne postoji kao poseban deo, vec trebate sami da uocite gde se nalazi i da ga istaknete (licno sam koristio polished aluminium za kobajagi staklo). Lanmija niko nije obesio sto je ovaj detalj preskocio na svom Ki61 jer mu je bilo mrsko, sami procenite da li vam je bitnija realnost ili opusteni rad.

Sledece teskoce cete naici pri nanosu dekala. Nac oznake na krilu idu preko poprilicnog zadebljanja na komandnoj povrsini sto ce uciniti da dekal u tom reonu ostane blago zguzvan. Uvijena strela na repu ne odgovara konturi repa vec ce se videti srebrna pruga ivice. Ipak uocite da vam takav raspored dekala ostavlja prostor za stencil broj 21 koji Hasegawin maketar nije naneo. Da li cete se opredeliti kao ja da nanesete dekal onako kako moze i potom stencil ili cete pre nanosenja dekala ivicu repa obojiti u lufthansa blue ostavljam vama da se opredelite.

Stencili 5 i 6 su izmereni prema duzini krila sa zanemarenim zadebljanjima, tako da ako zelite da ih nanesete u realnoj duzini doci ce do blagog guzvanja na neravninama. Stencili 14 i 15 su pogresne duzine i ici ce preko zute ivicne linije spajajuci se na ivici krila. Ukoliko umete da ih skratite tako da ne zahvate zutu liniju obavezno ucinite to. Ukoliko ne umete nije ni bitno ta linija ce brzo da izlapi tokom letenja i stencil ce da proviri ispod.

Ja ne bih bio ja da nisam ostavio i "licni pecat". Jedno jutro sam dosao na sjajnu zamisao da malo zagitujem i osmirglam desno malo krilo pre bojenja. Povukao sam nekoliko o-ruk pokreta smirglom pre nego sto mi je doslo iz dupeta u glavu (nama od 2m to je duzi proces) da sam pogodio izdignuti panel i poremetio povrsinu krila. Posle bojenja taj deo ima drugaciji sjaj kad se izlozi jacem svetlu.

Ovaj Ki-84 je stigao u leto 1945 kao zamena na Taegu (Formosa). Vise ga znamo po likovnim radovima John Weal-a nego po cojstvu i junastvu.

Evo i nekoliko slika:











Kerber

Dobro je kad se maketa dovede do kraja.... ;)

Nije lose ispalo, posle tolikih zezlica, koje si imao sa njom u fazi izrade. Ovo je verovatno cetkano srebrnom, zato mi se cini da je malo neravno, ali mozda bi poliranje nekom pamucnom krpicom dovelo finish na visi stepen. Ako te ne mrzi, probaj, i to na donjaci krila, da ne zeznes nesto.
Mozes samo pojedine panele da probas da tako odradis, u stvarnosti je to "sarenije"...
Sve u svemu - OK, mada ima puno mesta za doradu i dopunu. 8)

Ja sam ovu maketu uradio pre 5-6 godina, ali,  nisam imao probleme kod uklapanja.Sklopila se, da tako kazem - sama. Verovatno se kalup "izjeo" tokom godina... D:)
Mene je jedino teget decal na repu zeznuo, i rasipao se u gornjem delu na obe strane, pa sam "capkao" bojom, ali nisam pogodio nijansu... >:D
Kad je iskopam po kutijama, postavicu je  ovde.
Pozz !

Nidza79

#2
:) Srebrna je naravno ravna (sem na navedenom delu malog krila) ali sam ovaj put iskoristio kompresiju u ejsidisiju od 28 jedinica ne bih li prestao da bombardujem forum sa dzinovskim slikama. Sad sam uvelicao jednu od slika i ni meni se ne svidja bas to sto vidim  ;D

Probajmo s kompresijom jedne od slika na 68-om podeoku.



Ne znam sta da mu radim i dalje izgleda pomalo lose...

Dizem ruke, ako pomislite da je anti glare traka neravno izvucena pogledajte da i nacionalne oznake isto deluju neuredno izvucene a one su dekal. Toga u stvarnosti nema, maketa je izuzetno korektna (sem parceta malog krila). Panele najcesce ne bojim jer kad im debljinu pomnozite sa 72 dobijete monstrum panel koji bi ucinio da se pravi avion raspadne.

Sandman

Quote from: Nidza79 on 07-02-2008, 03:07:08
Ostatak rada je vrlo linearan i mislim da ce se velika vecina snaci, zahteva vest rad s maskirnom trakom. Po izvlacenju zutih linija na ivici krila setite se da sam rekao da far na levom krilu ne postoji kao poseban deo, vec trebate sami da uocite gde se nalazi i da ga istaknete (licno sam koristio polished aluminium za kobajagi staklo). Lanmija niko nije obesio sto je ovaj detalj preskocio na svom Ki61 jer mu je bilo mrsko, sami procenite da li vam je bitnija realnost ili opusteni rad.

ko ima volje i zelje moze da se igra sa time - da secne malo krilo (da ga udubi) na tom mestu gde je far pa da zafarba taj deo u boju poliranog aluminijuma ili chrome silver, pa kad se to osushi da se preko toga nanese Kristal Klear ili mozda parchence providne folije (ona folija od ambalaze od koshulje shto se koristi i za vakuumiranje canopyja!).... no dobro... to samo ja naglas pricham shta bi meni palo na pamet da radim... al' poshto sam ja po defaultu deklarisan kao loodi mazohista onda....  >:D :D :D ;D

Quote
Nac oznake na krilu idu preko poprilicnog zadebljanja na komandnoj povrsini sto ce uciniti da dekal u tom reonu ostane blago zguzvan.

jesi li koristio neki dekal softer?
takva hemija ti moze pomoci da dekal bolje legne oko ovakvih velikih ispupchenja na povrshinama gde se dekal lepi!
Gunze Mark Softer je poprilichno jak i dobro oblikuje dekal oko ovakvih nezgodnih povrshina....

inache, sve ostalo na maketi mi je poprilichno ok... deluje sasvim fino tako da samo cepaj dalje ;)

Lanmi

Kakvo osvezenje, uzeleo sam se da postavljam crvene krugove na krila. Veoma lepo uradjen avion.
Ja bih ipak malo istakao panele, mozda eventualno zaprljao nekoliko razlicitih panela nekim pastelom. Mogu da se slozim da je isticanje preterano za razmeru 72, ali lepse izgleda.

Jedinu zamerku mogu da ti dam na slike. Gledaj da kropujes sliku pre nego sto izvrsis kompresiju, ne zanima nas stolnjak  ;D. Time mozes da primenis manju kompresiju slika bude ostrija, a fajl ne bude nesto preterano veci.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Kerber

Malo sam je obradio - krop, resize na 800/600 i izostravanje..
cisto probe radi.



Hasegawini decali traze softner, inace hoce da se uzjogune pa da budu ko karton, ili debeli pa ne prate konfiguraciju objekta...

Dobra je maketa. Sledeca ce biti jos bolja !

Zoki969

Dobar je u svakom slucaju, mada bih se slozio sa Lanmijem u vezi prljanja ...  Nije sve u "realnosti", ima nesto i u atraktivnosti. Ako cemo realno, na bilo kojoj maketai paneli su prenaglaseni, tj. ne odgovaraju razmeri, bilo da su upusteni ili izdignuti  :-\
Ali, kako god okrenes, bitno je samo jedno: Da se covek veseli i oseca zadovoljno na kraju ...  ;D ;D ;D
Znaci ...
Bravo, Nidzo  :) :) :)