PBY Catalina Pro Modeler 1/48

Previous topic - Next topic

djnik

Kataljin, kataljin...kataljinka maja... :D

Posle 5.5 meseci rada gotova je i Katalina! Namerno sam odugovlacio kako bih sve odradio kako treba, od unutrasnjosti do spojeva, preshadinga, farbanja i konacnih detalja. Veoma sam zadovoljan konacnim rezlutatom narocito iz razloga sto nikad nisam radio na ovako velikoj maketi, ali posle ovog projekta nikad se ne zna mozda uskoro na red dodje neki B-17,B-24 ili B-29 u 1/48, naravno ako se nadje mesto u stanu ;) Moje jedine zamerke na kvalitet makete su dekali koji su bili uzasni ali sam uspeo da iz njih izvucem neki maksimum i prednje staklo koje sam nekako uspeo da dovedem u red, barem bolje nego kako je prvobitno bilo.

Moram da napomenem da mi se bas pre slikanja polomio "beaching gear" za rep, tako da sam odlucio da slikam bez njega. Zalepio sam ga i cekam da lepak ojaca pa cu ga ponovo postaviti pod rep makete kad budem odlucio gde cu da je izlozim kod kuce. 

Nadam se da cete uzivati u slikama gotove makete, ja sam definitivno uzivao u celom procesu a i u konacnom rezultatu truda i rada sad kad je gledam ovako gotovu ne moram da trosim reci.



Sandman

shta reci.. vec sam i u toku rada rekao da je sve extra.....

dobri su posebno detalji mitraljeskih kupola, kao i suptilni weathering....

oni problematichni dekali su odlichno sanirani, i ipak je bolje shto si ih zafarbao bojom kamuflaze nego da si samo srebrnom olovkom tu simulirao chipping - bilo bi repbishe vchippinga a onda bi morao i ceo avion da tako doradish, a pitanje je da li je ovaj konkretni aparat bio chipovan ;)

vidim da jedino na terasi moze da se uslika kako treba  :D zato ti predlazem da terasu zastaklish pa napravish maleni muzej maketa tu ;)  8) :D

pozz,
S.

Profa

Odličan je po svim pitanjima!
Ono što mi je nateralo skoro suze na oči su antene - čoveče, baš si ih odradio  :o
Šta reći - držimo palčeve na takmičenju!  ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Kakva grdosija ! ;)
A ja se nesto  femkam, kao Thunderbolt u '48...velika maketa. Ovo je bre plavi kit !
Mozemo reci odlicno !
Sve je kako treba - boja, decali, delovi...pa ce valjda biti uspeha na tom vasem takmicenju.  ;D
Sve sve, al' jedno me interesuje - gde ce da drzis sve ove '48...?
Da te ne izliferuju Ameri k'o stetnoga. 8)
Drz' se Djole i srecno !
Maketa je ko bog.

gasha

#4
Nazalost nemam sta da zamerim  >:D samo reci hvale, weathering je extra. Cime si radio tragove iz izduvnika ?

djnik

#5
Drago mi je da vam se dopada Katalina, i ja sam zadovoljan krajnjim rezultatom. Naravno uvek moze bolje ali ne treba se covek opterecivati previse detaljima za svaku maketu.

Stvarno ne znam gde cu da izlozim sve 48-ice jer mi ponestaje prostora. Vec su skoro dve police odredjene za makete pune u radnoj sobi sa onih 12 maketa koje sam zavrsio od kad sam ovde. Moracu da postavim jos neku policu to je sigurno. Postoji i mogucnost da izlozim neke u muzeju u Sijetlu kad budu bile gotove one vitrine za stalnu postavku za koje trenutno skupljamo pare.

Tragove izduvnika sam radio suvim pastelima, razlicitim nijansama sive boje. Naime prvo sam individualne tragove tanjom cetkicom lagano iscrtao a potom vecom i meksom sve to utopio u celinu. Ne volim da radim izduvnike brashem jer mi izgledaju nacrtano i suvise tamno. Ipak suvi pastel je kao cestice izduvnih gasova koje je motor ispustao, barem iz mog inzinjerskog ugla dok je farba iz brasha ipak farba i tako i "lezi" na maketi.

P.S: Nisam ga slikao na terasi jer ni tu nije bilo dovoljno mesta tako da sam morao da ga slikam ispred vrata od stana :D

oddball

Covece, tebe treba zakonom zabraniti  ;D  Demoralises ljude po forumima. Mada, nije ni lose da klinci vide tvoje radove pa da govore: "Kada porastem pravicu avione kao cika Djole!"
stvarno su super tvoji radovi.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

djnik

Moja prababa je pre mnogo vremena rekla "Mi smo bili sto ste vi i vi cete biti sto smo mi". To je neizbezni tok zivota. Najvaznije za maketarenje je podvlacim: 1) Literatura 2) Strpljenje 3)Trud i rad 4)Kreativnost 5)Vezba (Ako nece iz prve probaj ponovo).

airbamby

Odlicno i realno izgleda.Farbanje me odusevljava naravno tu ubrajam i sencenje...
Weathering je prica za sebe...Svaka cast
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Rabb

E, za razliku od drugih, ja imam sta da zamerim: mnogo je velik!  ;D

Ozbiljno govoreci, na ramu poklopaca mitraljeskih mesta primecuju se mali podlivi i malecni sljusteni delici farbe. Traka za maskiranje ili namerno? Obloga kod usta cevi levog mitraljeza se mnogo sjaji. Mozda bi trebao malo da ublazis efekat. Sve ostalo-za medalju. Narocite pohvale za predsencenje, patiniranje i tragove izduvnih gasova.

Najocigledniji izbor mesta za izlaganje je plafon, ali prasina ce vrlo nepovoljno delovati na maketu.

djnik

Primetio sam to na ramu poklopaca mitraljeskih gnezda. Sto se tice podliva oni se mogu samo videti sa blicom kad slikas foto aparatom a ovako se uopste i ne uocavaju. Namerno sam ostavio ogrebotine kako bi ceo avion bio u skladu jer se i tu farba skidala. To su oni detalji koje bih mogao da popraivim ako bi neko zeleo da gleda moju maketu pod zoom-om ali sa obzirom da to nije slucaj necu da brinem o tome ;) Ih pa koliko se imperfekcija vidi na pravim avionima kad mu pridjes ;)

Zoki969

Ne mogu reci nista sto vec nije receno ...
Izvanredno ... Odlicno !
Djole, jos jednom moje najiskrenije pohvale  ;)
Bravo, bravo, bravo !!!

ugovorac

Maketa je fantasticna.Stvar na zalost malo kvare nesto losiji dekali ali to neki nece ni da primete.Mogao bi da okacis neku fotku makete sa nekim poznatim predmetom da bi se videla njena stvarna velicina.

Lanmi

Opa, Djole ovo je savrseno. Sve si sjajno odradio. Antene su k'o bog, kako si njih radio (izvinjavam se ako sam propustio negde to objasnjenje). Divim se kako ubrzavas tempo rada na maketama, a svaka naredna maketa sve bolja. Sjajno.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

mutayu

Ovo je stvarno maketa za divljenje! Ogromne dimenzije, 5.5 meseci rada, primenjene sve zive tehnike... Stvarno impresivno!