Savoia Marchetti SM.79 Sparviero 1/72 Italeri

Previous topic - Next topic

Lanmi



Oduvek mi je sinonim za italijansku avijaciju (bombardere) bio ovaj karakteristicni tromotorac, i cim sam imao priliku da kupim ovu maketu nisam se ni trenutak premisljao. Gotovo neiscrpna inspiracija za izradu ove makete se moze naci na netu u vidu bezbroj kamuflaza, tako da covek prosto ne moze da se odluci koji primerak bi uradio. Plus, sto je ovaj avion bio i u nasem vazduhoplovstvu, a na trzistu imamo i dekale, cini ovu maketu atraktivnom za svakog
WW2 maketara.
U kutiji se nalaze dva rama sa 105 delova i ram sa 13 veoma lepo uradjenim prozirnim delovima. Sastavnica velicine omanjeg carsava i dekali za 4 varijante bojenja.



Ilustracija na kutiji je odlicna i odmah pri kupovini ove makete sam se odlucio da radim varijantu koja je upravo na njoj. U pitanju je italijanski torpedno-bombarderski as Carlo Emanuele Buscaglia, 281o Squadriglia lociran na Rodosu. Po referencama u dekalima su omasili broj na trupu i malo se i profil razlikuje od onoga sto je dato u sastavnici.

Maketa je pristojno izdetaljisana. Na bokovima polutki trupa postoje izlivene cevi koje simuliraju strukturu trupa, sto je jako pozitivna karatkeristika zbog toga sto se kroz mnogobrojne otvore na trupu moze videti dobar deo unutrasnjosti.
Pribegao sam prvo skidanju prilicnog broja delova koji ce se zatvoriti u unutrasnjost trupa. Svi su ocisceni od zaista malog broja vidljivih spojeva, ali sa druge strane ima ne tako mali broj ejector pinova (iliti vidljivih kruzica od izbijaca iz kalupa). Plastika je mi deluje malo mekanije.



Lupio sam mali preshading revelovom devetkom, da bih malo simulirao dubinu delova, a zatim sam farbao unutrasnjost. I tu dolazimo do zapleta: naime sto vise citam o ovom avionu shvatam koliko su italijani u drugom svetskom ratu bili operisani od neke sistematicnosti u farbanju svojih letelica. Ocekivalo bi se da je unutrasnjost neka vrsta zelene, slicne Interior green, ali izuzetak su SM bombarderi iz SIAI fabrike, oni su imali nesto sto bi trebalo da bude slicno Grigio Azzurro Chiaro 1. Ok, nema frke, ali ("ali" ce biti veoma cesta rec u konstrukciji ove makete) cest izuzetak je bio da se dofarba unutrasnjost SM 79 nekom svetlom zelenom koja najvise odgovara Verde Mimetico 53192 (sto jasno pokazuju slike unutrasnjosti oba muzejska primerka koja sam gledao).Ovako je za svaku boju koju ce ovaj avion imati. Plus, bas danas je na Hyperscale se pojavio jedan strasno dobro uradjen SM.79 tako da sam se odlucio da uzelenim unutrasnjost prednjeg prostora kabine.







Lupljena je osnova, tako da ce uslediti radovi na unutrasnjosti.
Sa preostalom zelenom sam krenuo malo na repu "probne" Dakote da vezbam maskirnu semu.


Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

djnik

Boja unutrasnjosti je supre, ta italijanska boja jeste bila vrlo slicna interior green. I ja planiram kad zavrsim barem 2 makete da pocnem sa SM.79 (VVKJ). Samo napred! Avanti!

Sandman

bogme kako si krenuo deluje da ces brzo sklopiti maketu ;)

svidja mi se ovaj test na dakoti - jesi li to radio sa evolution-om?  ::)
ako je ovo freehand prskanje, ne razmishljaj mnogo da pravish one shablone nego udri ovako po maketi ;)

samo napred, shema koju si izabrao je jako zanimljiva i izazovna i bice uzivanje za gledati ovaj projekat :)


Profa

Veramente mi piace vedere 'sta bella machina e tuo lavoro  :D
Vidim da Italeri opet ima problema sa utrefljivanjem boja i brojeva, ali... Dobrim radom ćeš to popraviti, koliko vidim ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

Svaka cast, izbor cista 10-tka, mene ceka jedan u steku. Reci m kako radis kamuflazu, sablon ili nesto drugo? Ako mozes prikazi na slici.

Lanmi

Grazie professore!

Evo nikako da stignem da postujem slike napretka, koji i nije nesto posebno odmakao jer sam sada u za mene najnezanemljivijoj fazi: gitovanje i smirglanje. Sastavio sam trup, krila i horizontalce, postavio prozirne delove + maskirao ih Montex maskom. Par problema ima sa sastavljanjem, na "grbi", uklapanje stakla kabine i levog stakla na boku. krila i trup se uklapaju manje-vise bez problema. Gitujem tamiya gitom kao i surfacerom 500.
Ovako je bilo kada sam tek sklopio glavne elemente



Presao sam bojom unutrasnjosti preko prozirnih delova i preko glavnih spojeva da bih video bolje koliko imam da gitujem.



To je osmirlglano pa sam jos jednom presao sve bojom unutrasnjosti, a kao sto na sledecoj slici vidite, mora jos da se gituje. Primeticete da sam zapusio prostor iz koga viri prednji fiksni mitraljez. To je zbog toga sto je rupa za njega bila prevelika, a takodje i zbog toga sto je doticno oruzije bilo skinuto sa ovog primerka Savoje.



Dodao sam jos surfacera i gita na potrebnim mestima, tako da se to sada susi.
S druge strane, upregao sam kolegu na poslu da mi uradi u Ilustratoru pogresne kodne brojeve na trupu. O njima a cu vise pisati kada dodje vreme, prvo da ih odradim na kateru.

@gasha: kamuflazu cu raditi bez sablona, slobodnom rukom. Ona probna Dakota se okupala u musculu tako da cu prvo dobro da izvezbam ono sta hocu da postignem.

@sandman: jeste ono je delo evolutiona.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

gasha

#7
Ajmo druze napred.Ovo hirursko gitovanje je za sada super. Tanka linija bez nepotrebnog sirenja na panele. Jedva cekam da vidim kamuflazu iz ruke.

medico

nekako sam prevideo ovaj topic.....jedva cekam da vidim free hand farbanje , samo napred !

Lanmi

Dva meseca pauze, pa onda u nekoliko dana bum:
Krenimo redom. Gitovanje i smirglanje koliko sam imao zivaca, a zatim je palo prskanje belog prajmera (ovo praktikujem kada ce avion imati neku svetliju, pogotovo boju peska kao preovladjujucu boju), a zatim blagi preshading revel devetkom:

Posle toga sam donje delove aviona ofarbao sa Alclad Airframe Aluminium. Alclad fino reaguje na preshading i lepo mogu da se doziraju njegovi slojevi da bi se dobile senke. Za mene je bilo iznenadjenje da je ovaj primerak bio srebrn odozdo, ali se u reci Stefana Lacara koji na Stormo sajtu ima elaborat o ovoj masini,  ne sumnja  :). Zbog kasnijeg maskiranja donjih delova, zeleo sam da zastitim sloj alclada, pa sam onda isprskao Future.


Nakon toga je dosao na red na sivu boju kojom su obojene prednje povrsine aviona, posto je sluzio uglavnom kao torpedni bombarder, ovo je ujedno i glavna karakteristika za ovaj avion. Boja koja treba da predstavlja italijansku Grigio Mimetico je Humbrol 140, koji sam malo posvetlio zbog efekta razmere.

Sama gornja kamuflaza ovog aviona je i dalje predmet debate, ali gotovo je sigurno da su gornje povrsine bile ofarbane u Giallo Mimetico 3, sto bi prevedeno u Humbrol bilo 63. Ova boja ima dosta zutog tona u sebi, tako da sam odmah znao da ce to po mom nacinu farbanja znaciti mnogo slojeva, pa da vam prikazem kako to izgleda. Svaku boju posvetljavam pre prskanja ali u ovom slucaju sam to uradio na sledeci nacin. Prvo pripremim boju koju prskam i belu, ovde su vec razredjene 1:1 sa White Spiritom. Hu63 mi stoji jako dugo i mnogo je gusta tako da sam nju mozda i malo vise razredio:

U prvi sloj nisam dodavao belu, samo jos malo WS i onda nekoliko puta prosao po panelima i povrsinama koje zelim da budu malo tamnije. Svaki naredni sloj (to je kod mene 3-5 prelazaka, dodajem po kap bele i koju kap WS):

Evo i malo iz drugog ugla:

Nakon toga sam krenuo sa pravljenjem fleka, prvo Marrone Mimetico 53193 (Humbrol 119)

A zatim i Verde Mimetico 53192 (Humbrol 120):

Mogao sam malo vise da vezbam na Dakoti, bilo bi bolje ali, nekako sam hteo da sto pre izvucem celu kamuflazu. Generalno, nisam mnogo nezadovoljan.
Zatim je doslo na red farbanje brojeva na trupu. Em sto su ovi u Italeriju pogresne dali, em im ni oblik, boja i velicina nije odgovarajuca. Zahvaljujucu Mr.Zoranu iz Novog Sada dobio sam na kateru isecenu foliju u obliku brojeva koji su mi bili potrebni. Cak mi se cini da je lakse ovako prskati brojeve nego uklapati dekal, tako da ko ima mogucnosti ovo bih za jednobojne stvari preporucio:

Jedva sam cekao da skinem sve maske:


Nadam se da cu ostati u zaletu pa da zavrsavam uskoro ovu maketu.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Lanmi, opet nam zadajesh domace zadatke!!  :o :o :o

nemam shta da dodam, sve si opisao tako detaljno i bash ej uzivancija za gledati tvoj postupak rada!

ovo sa brojevima radjenim na kateru je odlichno ispalo!
mislim da se za vece oznake defintiivno isplati, pogotovo ako su dekali problematichni ili loshe odradjeni!

a shto se tiche kamuflaze, perfekcija - freehand Evolutionom je ispao extra!
(vec vidim naslednika mog Azteka :D)...

ajd sad dok te drzi elan zavrshavaj ovo - imash josh vremena do kraja kampanje ;)

gasha

HE,HE bice da smo se dogovorili, teleapatija bato. Samo da znas skidam ti fore.

Dada


Warhawk

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

tripko

#14
qq lele ovo je extra pravi si majstor nema sta.
bice ovo gotovo brzo vidim ja. ;D