Revell Me-262A-1a/U3 1/72

Previous topic - Next topic

zamorano

Evo ga Revell-ov izviđački Me-262... Sklopljen pre par godina, tako da ću sad probati iz malog mozga da izvučem neke detalje...



Koliko se sećam, maketa je dosta dobro urađena - i s razlogom hvaljena, tu verovatno nisam ništa novo rekao - ali sam čuo da postoji serija koja je valjda proizvedena u nekom novom pogonu u Poljskoj ili tako nešto koja nije baš na vrhunskom nivou kvaliteta... Mislim da sam ja naleteo na takvu: providni delovi nisu baš idealni, malo su "bubuljičavi" i debeli (možda to ima veze i sa oblikom kabine koji je teži za izlivanje, nemam pojma) tako da je pod obavezno palo poliranje. Takođe, neki delovi su malo lošije odliveni, npr. na nekim mestima su linije panela bile zapušene pa su morale da se "produvaju" skalpelom.



Naravno, ovo sve je daleko od nerešivog: delovi se inače lepo uklapaju, dekali su standardno odlični (mada ih nema nešto mnogo, kao što se vidi). Ne sećam se tačno šta sam koristio od boja, znam da sam u to vreme imao višak nekih MM authentic boja, tako da je verovatno kombinacija ova: RLM 76 - neravnomerna mešavina MM IJN Navy Gray (što da ne! stajala pa da se ne baci, svejedno se posle osušila) i MM 1731 - to je Aircraft Gray, FS 36473. I RLM - hm, jel' to 82 ili 83 - uzeo sam neku neku MM B-52 Dark Green (FS 36096), kažu da je ta blizu.





Kamuflaža je moj prvi pokušaj da napravim tako nešto, i jesam se zapetljao na par mesta - mada sam zadovoljan kako je ispalo, tako su otprilike izgledale te mašine na slikama koje sam ja imao (ponavljam: otprilike  ::) ). Antena se nekako opustila, to me je valjda mrzelo da popravljam pred slikanje (lenčuga) - mada to može prosto da se popravi. E, još jedna stvar o kojoj ću sledeći put da razmislim je izbor pozadine: ova bela je prilično sludela foto-aparat, morao sam sve nivoe ispočetka da podešavam u Photoshop-u. Doduše, možda je dovoljno da obratim pažnju na ekspoziciju, pošto je na kraju ispalo prilično elegantno.

Goran A.

Ovo je svaba kog mogu da svarim! Izgleda odlicno!

Kerber

Uh bre...gde me nadje... :D
Odlican messer.
Revell je sad do pojave Academijevog 262 u '72, bio medju najboljim maketama u '72, mada ih ima koji ne daju Hasegawu ni za zivu glavu.
Imam ih dosta na lageru, za razne tipove, mada sam bedan sa svojih 6-7 komada u odnosu na Mr Vugdeliju iz Nisa, koji ih ima oko 100. Respekt Nino !
Revell je tu nacinio vecu gresku jedino u tome sto je nekako zatvorio otvor da se vidi kadica kabine odozdo, kroz stajni trap, ali, na srecu, nije tesko to otvoriti i doraditi, posto je to veoma bitan detalj kod messera 262. Takodje su mu dali Avijin rep , verovatno po liku i delu one avije u muzeju u Ceskoj..ali ni to nije tesko srediti sa malo smirgle.
Ono sto ih zeza ozbilnjije je lose uklapanje motora na krila i prednjeg dela ispod nosa, ali, za ovako lep avion,vredi se malo i pomuciti.
Ti si ga odradio bas kako treba.
Negde procitah da se ova sema stavlja pod znak pitanja, ali, ima ih dosta po forumima koji ce da je brane, a i ja sam tu negde.
Uvek uzivam u dobrim maketama iz perioda II svetskog rata, a ova je jedan od njih.
Bravo i daj jos svojih radova !
Pozz,
Bane

Sandman

odlichno si odradio kamuflazu!  :o

shteta na ovoj makweti je jedino za onaj odradjeni deo sa zakivcima i panelizacijom ispod kadice kokpita - da bi se to videlo morao bi da se seche donji deo trupa, shto je opet malo teze .. a opet nisam siguran da li su se ti paneli zaista i otvarali i kako, p ato treba dobro procuhiti pre upushtanja u takvu intervenciju...

u svakom sluchaju ti si odlichno odradio posao na ovoj maketi! ;)

daj josh slika svojih radova :)

Kerber

ti otvori su tu....nema tu neke velike hirurgije...Mora da se vidi kadica i struktura trupa.

Goran A.

Jedna od mana si previse izvuceni amortizeri glavnih nogu. To moze da prodje ako je avion totalno prazan tj. bez goriva, sto se jako retko desava i tereta . Obzirom na cenu to je odlicna maketa sa dobrim detaljem.

tripko

Ja cu pored reci hvale za maketu da pohvalim i slike koje su zaista dobre tj odlicne ;)

Profa

Quote from: Kerber on 28-04-2008, 17:23:54
Imam ih dosta na lageru, za razne tipove, mada sam bedan sa svojih 6-7 komada u odnosu na Mr Vugdeliju iz Nisa, koji ih ima oko 100. Respekt Nino !
Koji sam ja amater sa 5 komada u šteku...  :-\

Elem, ova 24-vorka je odlična, tu zbora nema ;D
Od dobre makete (nije odlična zbog već pobrojanih sitnih mana) si ti odradio predivan primerak... Kamuflaža odgovara profilima i slikama koje se mogu naći na netu i po knjigama... Sad, kad naletimo na 3 živa svedoka koji se dobro sećaju detalja cammo, ili kad neko izmisli vremeplov i svi se potrpamo u njega i odemo u obilazak nama zanimljivih perioda, možda dođe i do promene i prihvatljivosti diskusija ;)
Do tada smatram ovu (teorijsku ??? ) kamuflažu apsolutno uspelom na praktičnom nivou, tj. na tvojoj maketi ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Lanmi

Pohvale i od mene, veoma lepa sema farbanja, sjajno si je uradio. Prozirni delovi jesu boljka mnogim revelovim maketama, tako da mora da se covek pomuci.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Goran A.

Sto s tice kamuflaze mozda je ovo dovoljno blizu. Pogledajte kolor foto.
http://www.stormbirds.net/variants262a1aU3.htm

djos & filip

262 izgleda sjajno.
Kamuflazu si odradio sjajno. Voleo bih da bar priblizno uspem da je iskopiram na maketi koju cu raditi u skorijoj buducnosti.
Jednom recju....maketa koju bi pozeleo u svojoj zbirci

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

zamorano

Hvala svima za savete i pohvale... Sad tek kapiram da sam slepo verovao Revell-u što se tačnosti makete tiče ::). No biće prilika da se pozabavim i time, s obzirom da ova ajkula stvarno dominira zbirkom ima kad-tad da dodam još jednu. Baš sam pre neki dan zagledao tog Academy-ja u izogu vojne knjižare, ali 2200 dindži - mnogo, brate...

Quote from: AG02 on 29-04-2008, 09:04:51
Sto s tice kamuflaze mozda je ovo dovoljno blizu. Pogledajte kolor foto.
http://www.stormbirds.net/variants262a1aU3.htm

Da, ovo sam video tek skoro - pazi, boje su malo sumnjive, očigledno je film loš ili propao, s obzirom da je trava ljubičasta... Ali za kamuflažu je jasno, trebalo je praviti izraženije poteze gušćom bojom, možda je to u ovoj razmeri pre posao za četkicu ili neku kombinaciju (donji sloj razređenom bojom erbrašem pa posle pojačavanje pojedinih poteza četkicom, verovatno između ta dva jedan sloj Pronta da se ne razmazuje, hm hm...) Ja to srećom nisam provalio inače ne bih imao petlju da uopšte počnem da ga radim ;D.

Kerber

ima tu jos malo rlm 81...ali, i ovako je ok
Nema sta das e brinesh
Ako te ne bude mrzelo, dodaj je malo u istom maniru, ali, nije greda ni ako ostane ovako.

oddball

Čoveče, pa ja uopšte nisam izvalio da je Meser u 72-ici! Extra!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Zoki969

Bas je dobar ... I jos vise od toga !
Svaka cast !