Toko Il-2m3 Šturmovik 1/72 + kamera

Previous topic - Next topic

oddball

NAPOKON JE ZAVRŠEN!!!  :D

Drage kolege, moram priznati da kako je vreme odmicalo sve sam više sumnjao da će ovaj mališan ikada biti gotov. Ali, na moju zaista veliku sreću ipak je ugledao svetlost dana i dobio je počasno mesto na mojoj staklenoj polici. Naime, o mom omiljenom jurišniku iz perioda najveće istorijske klanice nepotrebno je pominjati ikakve detalje jer verujem da su svi upoznati sa njegovom istorijom, i tehničkim inovacijama koje je on sa sobom doneo. Svi mi prilično dobro znamo kakve su Toko-ove makete, tako da ćete uočiti gomilu grešaka. Možda sam i mogao da krenem sve natenane da ih ispravljam ali u tom slučaju nikad ne bi bio završen.

Kabina je bila skroz klot, prazna kao plavušina glava i gola kao od majke rođena. Instrument tablu sam stavio od P-47, prednje sedište i štitnik iza pilota od Ju-87, zadnje sedište od pojma-nemam-ni-ja, detalje u kabini od svega i svačega. Na fotkama se ne vidi ali u kutijama prednjih stajnih trapova sa takođe uradio neke detalje, a koristio sam viškove i od F-4 Phantom II. Odmah iza spinera sam morao naknadno da urezujem otvore jer ih nije bilo. Paneli - jednostavno Toko.



Ne mogu da se setim koje sam farbe koristio ali nisu one koje su dali u sastavnici, već neke približne. Mislim da sam jedino plavu ubo. Hvala Rodeu što mi je dozvolio da kod njega farbam avion. Tada sam video šta znači dobar airbrush. Bilo je nekoliko sitnih grešaka u farbanju ali ništa posebno. Prvo smo koristili gnjecu ali sam se naknadno odlušio da radim blagi prelaz. Kada se dobro osušio (posle 8 meseci) uzeo sam pastu za zube, sipao na vlažnu krpu i počeo da poliram. Čisto da vidim kakav će efekat da ispadne. Boja se u veoma tankim slojevima skidala što se može videti na trupu aviona iza gunnera. Svideo mi se efekat izguljene boje pa sam ga ostavio takvog kakav je. Onda sam preko celog aviona razmazao prljavi razređivač, sačekao da se osuši i ponovio poliranje pastom za zube. Na taj način sam uradio neku vrstu vederinga. Nakon toga postavio sam UM-ove dekale sa Mr.Softnerom i prelakirao četkicom akrilni MM semi-gloss lak. Na fotkama izgleda kao gloss ali to je zato što svetlo nije difuzno.

 

Ova mala kamera je rađena 100% u samoizradi. Sekao sam skalperom kućište kamere, oblikovao onako kako želim i prilepio jedan manji kvadar sa leve strane. Spremište za filmsku traku sam takođe sekao i napravio od tri plastična dela - dva kružna i jedne sitne pločice. Ta mala pločica je zasečena na dva mesta kako bi kružni delovi u obliku točkića lepo legli i dobili oblik kasete za filmsku traku. Kompendijum kamere je pravljen od prozirne plastike, tačnije one površine na kojoj je ispisan proizvođač makete. Spojen i ofarban samo sa strane, prednji deo sam ostavio proziran. Šipka kompendijuma zapravo je dlaka sa četkice za zube. Stativ sa postoljem pravljen je zagrevanjem i istezanjem plastike. Kasnije sam sekao na potrebne dužine, lepio i ofarbao. Našao sam sliku neke kamere na netu, ali moram priznati da sam je ipak radio prilično prizvoljno. Treba još malo da se doradi drajbrašingom i ona će biti deo diorame "Džon Ford - uoči Midveja", ovde sam je postavio samo da imate osećaj kolika je.




Videćete gomilu grešaka, ali ovaj Šturmovik mi je bio zamorče da isprobam neke tehnike i da naučim neke stvari. Poput: farbanje-sjajni lak-dekali-lak, a ne farbanje- razređivač-dekali-lak  :D  Budući da je bio platforma za ispitivanje veoma sam zadovoljan kako je ispao, i s'toga mislim da je zaslužio mesto na polici. Imam još mnogo da učim, a najviše mi smeta što nemam dovoljno slobodnog vremena da se posvetim svom hobiju. Sada ste vi na redu  ;D

p.s. Još jedanput puno hvala Darku na pomoći.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

rodeo

Iskidao si ga ko svinja masno cebe! Alal ti cufte! Nemam reci....a kamera ludilo! Ja sam pravio betacam sp ali ni blizu ovako dobro.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Sandman

jako dobro je ispao! ;)

kammo sasvim fino odradjena, wash mi se posebno svidja, a i detaljisanje oko kokpita....

kamera je tek totalno loodilo ;) to beshe za onu maketu koju radish nekome na poklon?
(il sam to pobrkao sa nekim drugim?  ::) :-[)

Kerber

Dobar Iljusha !
Od Tokoa do makete...dalek ali uspesan put si prevalio.  ;)

Taman kompozicija za filmski zurnal, ili pukovske novine, negde na beloruskom frontu....
A avion umiven za smotru i fotkanje.
Necemo da trazimo greske, svaka maketa ih ima, vec da pohvalimo dobar rad na svim poljima.
Pozdrav, i 'ajde na sledeceg krilatog lepotana. Gre'ota da sede po kutijama nesastavljeni.

oddball

@ Rodeo: Hvala Dare. Ti si mi pokazao cake. Sećaš se koliko sam boje isprskao na njega? Da nisam toliko preterao ne bih mogao da poliram sa pastom. Ali, bio si u pravu, baš sam ga udavio. Leđa su me bolela dva dana  :D

@ Sandman: Da, upravo ta. Paluba nosača sa ovom kamerom, Wildcatom, ekipom i naravno - Džonom Fordom. Figura Džona Forda je ovde najbitnija, sve ostalo (pa i sam Wildcat) je zapravo "štimung". Što nikako ne znači da će se ostatak diorame raditi sa manje pažnje.

@ Kerber: Biće sastavljenih, samo da isčeprkam malo slobodnog vremena. I da nabavim kompresor   ;)

Čekaju me dva Eduardova Jak-3 u /48, i još jedan isti ovakav Šturmovik u /72 ali Eduardov. Napržio sam se da kupim još jedan ali u /48. Eduard je izlio po Accurate-ovom kalupu i ubacio je ecovane, foto i mask delove. Dekali mi se ne sviđaju ali za njega već razmišljam da napravim šablon i da farbam dekale.

Hvala na pohvalama.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Hvala na pohvalama. Znam da imam još dosta da učim, ali niko se nije naučen rodio  ;D Vremenom ću i ja savladati tajne dobrok maketarenja. Taman kada upišem treću godinu na faxu imaću i više slobodnog vremena pa ću se i više angažovati i oko mog hobija. Drago mi je da vam se sviđa. I mojoj devojci se dopao tako da se može očekivati da se ušuška i kod nje na policu.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Profa

Od kakvog je roda (TOKO), čedo je odlično ispalo ;D Njima priznajem dobre makete iz WWI, a i to su kupljeni kalupi...
Što i sam kažeš ima vidljivih grešaka, ali ništa strašno u odnosu na osnovu s' koje si startovao ;)
Svaka čast, i primeni naučeno na nekoj dobroj maketi :)
Bogu fala što sam Lala! :)

Dada

Vidi ovako... Razvalio si ga!!! Sklapao sam isti takav, ali je otisao u musculo, jer ce da legne u nase boje... Maketa kao maketa nije losa, ostavlja dosta mesta za igranje i obogacivanje celavosti. Jedino sto mogu da kazem je da je veoma tacna konturno i po panelizaciji.
Jos jednom BRAVO!

oddball

#8
@ Profa: Naravno, neke od ovih metoda će sigurno i dalje da se koriste prilikom obogaćivanja moje letačke flote. Neke makete su tu da bi se malo eksperimentisalo na njima  ;) Na kraju i one ispadnu dobro, samo što više pretrpe.

@ papa_bear: Ovaj Toko što sam ga ja kupio ima problem sa penalizacijom trupa. Možda je kalup bio pri izdisaju kada su njega izlili. Otprilike od gunner-a pa ka repu. Isti problem je na donjem delu od hladnjaka pa ka zadnjem stajnom trapu. Zaboravio sam da napomenem: bombe koje sam mu nakačio su preuzete od UM-ovog Pe-2. "Peška" će biti prezentovana danas-sutra u recenzijama, samo da malo sredim fotke.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Nidza79

Ja sam imao Tokov jednosed i sa zadovoljstvom sam ga izgazio. Ovaj tvoj je fin  0:)

Dada

Quote from: Nidza79 on 02-05-2008, 22:56:27
Ja sam imao Tokov jednosed i sa zadovoljstvom sam ga izgazio. Ovaj tvoj je fin  0:)

Ti bas neki nervcik covece! :D

Boki

O Tokovom Šturmoviku sam čuo ne baš najbolje ocene, ali, eto, i od nje može da se uradi odlična maketa :)
Sviđa mi se konačan rezultat. Super izgleda.
Jedino bi mogao da pojačaš panele koji su ispod dekala.
Šema farbanja i ostarivanje su odlično ispali. A i kamerice je jako lepa.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

oddball

@ LA & Nidža79:
Hvala na pohvalama. Nidžo, potpuno te razumem zašto si to uradio, nekoliko puta je i meni malo falilo :D ali nisam imao srca jer mi je to omiljeni jurišnik iz Drugog svetskog rata. Čak je i napisana knjiga o njima, tj. ljudima koji su leteli na Šturmovicima gde se pominje i razvoj samih aviona. Kako je počeo kao jednosed, pa iz nužde evoluirao u dvosed, i kako je kasnije stiglo do verzije sa 37mm topovima na krilima. Knjiga se zove "Na surovom ratnom nebu". Drugar je pročitao i rekao da je super, ali ja ne mogu preneti moje utiske jer još uvek nisam stigao ni da je pipnem. Na leto ću verovatno početi da radim Eduardovog u istoj razmeri pa ćemo videti kako će taj da ispadne.

@ Boki:
Hvala i tebi na pohvalama. Pisao sam kakav je za sastavljanje, stvarno je bila muka živa pre svega oko kokpita. Boje koje su korišćene na kamuflaži su približne, mada kako su ih Rusi farbali nije nemoguće da sam neku seriju i pogodio :D Ostarivanje sam provalio slučajno polirajući prozirne delove. Palo mi je na pamet da probam sa ofarbanom maketom čisto da vidim šta će da se desi. Na kraju uopše nije ispalo loše na moju veliku sreću ;D. Dekale nisam hteo da diram iako znam da bi izgledao mnogo lepše. Želim prvo da se oprobam na nekoj drugoj maketi pa kada se uvežbam možda ću kasnije doraditi.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Lanmi

Veoma lep rad. Stvarno deluje malo sjajno na ovim fotkama ali verujem da je u prirodi bolje. Sto se tice recepta za vedering, iako ga ja ne bih isprobavao  :), ne menjaj ga.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

oddball

Lakirao sam ga MM semi-gloss akrilnim lakom tako da ima prigušenu sjajnost, baš onako kako ja volim. Otprilike onako kako sam video na fotografijama  aviona koji su videli dosta borbe i upotrebe. Lak je nanošen četkicom tako da ima mikro neravnina koje oko može da primeti pod određenim uglom, ali fotoaparat je nešto drugo i sa blicem stvara veliku refleksiju i samim tim deluje sjajnije. Hvala na pohvali za maketu i tehniku vederinga. Planiram da kupim neku maketu na kojoj bih taj način vederinga isprobao do kraja.  Prvo bih prefarbao maketu u boju metala, onda bih ga prebojio osnovnom tj. zaštitnom bojom, i na kraju kamuflažnu. Onda bi trebalo prilikom poliranja da se vide sve tri + kada se ocrtaju paneli trebalo bi da izgleda kao pravi veteran. Posle malo drajbrašinga sa bojom rđe i to bi trebalo da bude ok.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!