Jugoslovenski Petljakov Pe-2

Previous topic - Next topic

barbarossa

Ko nije sastavljao Zlinekov Pe-2 taj ne zna sta je patnja.
Niko ne zna sta su muke teske dok ne sastavi Zlinekov Pe-2 peske

toliko o starim narodnim poslovicama

Moram ovako zapoceti jer, nijedan ali nijedan deo makete se ne sastavlja kako treba, znaci svaki deo sam morao posebno da mu doradim da bih nekako uspeo da ih sklopim. Mada, sada na kraju kazem sebi da bez obzira na sve, ne bih ga menjao za neku od drugog proizvodjaca, ipak ima neki poseban smek sa svim nitnama i detaljima. Slike su takve kakve su, nisam neki fotograf, cisto moj mali skromni doprinos domacem vazduhoplovstvu za inat svim agresorima :P

,
, , , , , , , , , , , , , , , , , ,
, , , ,
,



mozda maketa nije ispala idealno, naravno, ima puno mana ali ja sam generalno zadovoljan sto je u svemu najbitnije. Obzirom da sam je zapoceo pre skoro dve godine, cekala je dugo da se oporavim, stanem na svoje noge i zavrsim je, i da ne davim previse..

Boki

Videh ga uživo. Izgleda fantastično. Svaka čast, drugar.
Možda uradiš samo jednu maketu u godinu dana, ali kad je uradiš - uradiš je kako treba. ;)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Profa

Majstorski odrađeno, nema šta!!!
Naročito si ga 'šmekirao' suptilnom i jedva vidljivom prljavštinom, genijalno ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Dada

Lep, jako lep! Ja privodim kraju takodje JRV Pe-2, stim sto je moj UM. Cim se dokopam kuce, bice slika :D

oddball

Negde sam čuo da je neko rekao (ili sam pročitao, ne sećam se) da ne bi sastavljao Zlinkovog pa da ga puškom teraju. Po fotkama vidim da si se baš pomučio dok si ga radio ali na kraju je ispao i više nego dobro. Štaviše odlično. I meni se sviđa suprilno prljanje, na sivim maketama to deluje lepše. Ja ću raditi UM-ovog na leto pa ću postovati kakve su moje muke bile. Tvoj je ispao veoma dobar!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Kerber

Sta se bunis, dobro je ispalo ovo.
Nema veze sto je Zlinek.
Ovo je kako treba. E, sad, a da li su nasi Pe-2 imali na oba krila odozgo rondele, a i ovu boju za zakrilca (ova zelena), ne znam. Meni izgleda OK.
Samo napred !

barbarossa

zaboravih da kazem da sam uradio malu konverziju originalne makete iz verzije Pe-2/205 u verziju Pe-2/359 koju smo zapravo mi imali. To je izvozna varijanta, ima drugacije izduvnike motora i jos neke sitnice. Treba da smo ih dobili od Bugara kao ratnu odstetu. Posebno mi je bilo zanimljivo sto ih je bilo na somborskom aerodromu 1947, a posto sam tamo delimicno sluzio vojsku, budi u meni nostalgicne uspomene.

Sto se tice boje flapsova, boju sam video na originalnim slikama iz nekog muzeja, a boja je iz vise slojeva pa kako se gde izgulila, znaci to su nijanse zelene, neke cudne plave i sive boje, zapravo sta su imali. Prema tome stavio sam onakvu boju koja mi se ucinilo da preovladjuje, a sto se tice oznaka na krilima, negde pise da ih je bilo negde kazu da ne, verovatno zavisi od aviona do aviona, usled nedostatka boljih i detaljnijih fotki odlucio sam da ih IMA, i svidja mi se 0:)

La

Свиђа ми се како си га испрљао.
Таман колико треба.


Petar_II

Molim te reci mi odakle ti podaci o oznacavanju mislim na brojeve jer se ne vide dobro na maketi ako ih uopste i ima.Za rad sve cestitke.

Alex

Nice! :)
Moj stric je nekad pilotirao Petljakova i Jakovljeva.
A poslje su dosli F-84,T-33.......

barbarossa

Quote from: Petar_II on 11-05-2008, 16:50:18
Molim te reci mi odakle ti podaci o oznacavanju mislim na brojeve jer se ne vide dobro na maketi ako ih uopste i ima.Za rad sve cestitke.

http://maketarskikutak.com/index.php?topic=3773.0

evo ovde imas neke podatke za Pe-2 koje sam koristio, a zlinek inace pakuje nase oznake u kutiji ove makete, tako da malo po malo, spojih lepo i korisno, u svakom slucaju hvala svima koji su mi pomogli sa podacima i doprineli verodostojnosti makete.

A inace ne volim ciste makete i muzejske primerke, vise mi se svidja ovako, malo su ga vremenski uslovi pojeli, i preslo otprilike dve cete vojnika preko njega, no sve to poucen iskustvom iz vojske posto sam 10 meseci opsluzivao Supergalebove u 239. avio eskadrili (vampiri), znaci kad prodjes od aviona do aviona nijedna boja na njima nije ista, vrlo brzo svi oni promene boju i to drasticno, prava boja se moze videti samo kad dodje iz "Mome Stanojlovic" a i ona vrlo brzo izbledi i promeni sjaj. Tako da je farbanje i tacnost boja vrlo diskutabilna bez obzira na originalne nijanse. A o tome gde se sve gazi po njima o tome i da ne pricam, svuda gde pise "Ne gazi", "No step" i slicno, e, tamo ima najvise tragova cokula, izbliza nema ni tragova cistini, prema tome, nije dobro za prave avione ali je za maketu bas interesantno da se isprlja, nekako mu daje zivot bre, a i ne lici na igracku :D


Zoki969

Previse si samokritican, maketa izgleda stvarno dobro. Nista sladje nego lepo uraditi maketu pretesku za sklapanje  :) ;) :D ;D
Mozda si trebao posvetiti malo vise paznje ponovnom nitnovanju, mada mislim da se na fotografijama to vidi mnogo vise nego u stvarnosti.
U svakom slucaju, moje  najiskrenije pohvale !!!

Lanmi

Stvarno je dobro ispao, jedva cekam da ga vidim uzivo. Retko se vidja ova maketa uradjena.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Hartmann

Pratio sam razvoj sklapanja ove makete i mogu vam reci da je Jovan izvukao sav maksimum iz nje.
Svaka cas' i ajd' sad na Tenzana  ;) !
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"