MiG-29S 1/72 ICM - moja prva maketa

Previous topic - Next topic

Sneni

Evo konačno i "grbavog" miga :D , nakon mjesec dana rada. Ovo je moja prva maketa, što se, vjerujem, i vidi... :lol:  Inače, imam želju da odradim maketu još od djetinjstva, ali ovdje ih nema u prodaji, tako da sam iskoristio priliku pri putovanju u Beograd. Iskreno, želio sam MiG-31 ali, kako ga nije bilo u prodavnici, uzeo sam ovu 29ku ,,9-13" da je iskoristim za vježbu i učenje u hodu... Obojen je četkicom a boje su "približne" jer sam kupio par boja uz nju tako da sam samo te boje imao na raspolaganju (doduše, malo sam ih mutio s nekim prastarim slikarskim uljanim bojama, kojima sam radio i neke detalje). Pored toga, u sastavnici (tačnije, u komadu papira koji glumi sastavnicu :? ) data je pogrešna šema bojenja za avion s ovim oznakama; na internetu se može pronaći svega nekoliko mutnih fotografija i  4 šeme, sve 4 različite... tako da je i maskirna šema "približna". S druge strane, ispostavilo se da su boje koje sam pazario najpribližnije upravo za tu šemu. U svoj neopisivoj frci oko putovanja i kupovine zaboravio sam kupiti metalik boju, pa sam za metalik dijelove koristio metalik lak za ratkape (inače ne bih ovo preporučivao, lako se guli a ako se nanese na sloj boje, podiže tu boju... :? ).

Što se tiče preciznosti, u poređenju sa slikama i šemama, krila na maketi su malčice prevelika  a mlaznici predugački, kao i kućište za kočioni padobran (morao sam dobro da odturpijam i jedno i drugo) a produžeci vertikalnih repova su previše savijeni prema unutra. Unutrašnji prstenovi mlaznika uopšte nisu odliveni, tako da sam ih napravio od kutijice za mlijeko za kafu; morao sam da napravim i antenu iza kabine, jer je originalna pukla. U sastavnici ne piše da treba ubaciti balast u nos; ipak, za svaki slučaj, uvalio sam komad nekakvog olova, što je, mislim, bio pametan potez 8) .

Dekali koji dolaze uz maketu su za ukrajinsku i rusku šemu, ja sam se namjerio da radim rusku ali su zvjezdice imale štamparsku grešku (promašena štampa za 1mm) i bile su prevelike; nove zvjezdice sam dobio zahvaljujući dobroj volji jednog člana Airserbia foruma (još jednom hvala neizmjerno). Inače, ICM dekali se raspadaju, imao sam strašnih problema s njima, iako mi je ovo prva maketa ne bih rekao da je to nešto normalno...  kao ni za katastrofalno uklapanje usisnika na motore (potrošio sam gomilu gita) i kokpit koji se takođe jako loše uklapa.

Kako god, rezultat je tu, kakav-takav, uglavnom sam uspio odraditi što sam namjeravao (osim washa koji nije ispao kako treba na trupu). Maketa predstavlja MiG-29S ,,white 44" iz baze Damgarten početkom 90-ih.

Komentari dobrodošli, šta ne valja, šta valja (ako išta valja)... ;)

Pozzz

To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

InFlames

za prvu maketu je izpao izvrstno - imas potencijal i nadam se da budemo videti i vise ruskih aviona u buducnosti od tebe!


La

Сјајно!
Приликом завршетка прве макете,поред похвала (које су подстрек за даљи рад)
мислим да човеку добро дођу и добронамерне критике.
Моје неискусно око ту не види ништа сем кабине.
На следећој макети
само мало боље изгитуј спој кабине и самог авиона.
Баш ми се допада камуфлажа.
Једва чекам да видим твоје следеће дело.

Sneni

#3
Hvala ljudi  :D

@LA dobro si to primjetio za kabinu, inače je spoj kabine s trubom bio prilično "uzak" (mnogo uži od panela) ali se u njemu zadržalo nešto više washa nego što je trebalo pa je ispao prenaglašen... :-\
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

milten

Nisam video da je neko radio ovaj grbavi Mig-29 do sad!!
Odlicno izgleda:)
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

Cicak1973

Lepo si uradio i vidi se da pored makete imas i hobi za skupljanje leptira. Ajde da pogodim skupljajuci leptira javila ti se ideja da se bavis maketama i da spojis te dve zanimacije.
Pozdrav

Sneni

Ma ne, hehe, inače se bavim entomologijom a to je zbirka leptira koja stoji poodavno na toj polici, s tim da sam makete želio da radim davno prije toga, a evo tek sam sad počeo :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Vizant

Lepo lepo meni se dopada i bar 5 puta je bolja nego moja prva maketa!
Obavezno procitaj ovde na forumu trikove u vezi bojenja, pronta, gitovanja preshadinga postshadinga  ne znam sta si primenjivao od toga ali imam utisak da neke nisi... Eto sve najbolje u daljem radu i ne zaboravi ofarbati cetkicom DOBRO je jako tesko, airbrushem je mnogo lakse dobiti dobar rezultat!!

oddball

KOL'KI LEPTIRI, K'O AVION!!!
Budući da je prva zaista je jako dobra. Lepo si objasnio i kakva je za sklapanje, i sa čime si se susreo radeći je. Bravo.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Sneni

#9
Hvala, što se tiče preshadinga ne znam može li se to uopšte raditi četkicom ali nisam mogao izdržati da ne pokušam: iscrtao sam linije panela crnom bojom, ali ih je sloj osnovne boje sve "pojeo" :(
A što se tiče washa na trupu, nikako nije htio da se zadrži, valjda nisam dovoljno produbio linije panela... na krilima, opet, nije loše ispalo :)

A što se tiče airbrusha... čitao sam da ovi jeftini nisu vrijedni truda, a ovi skupi što valjaju su mi, hm, preskupi...
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Nidza79

To je samo MiG-29 9.13, "S" je nesto drugo.

Maketa je fantasticna za prvi put, znam kroz sta si prosao jer sam radim ICM 9.13 Swifts ali ne uspevam efikasno da radim zbog posla jer za jedan dan rada napravim jos jedan dan ispravljanja gresaka pa sam ga privremeno odlozio. Vidim pomenuo si usisnike ali nista nisi rekao o uklapanju repova  ;D.

Mrzelo me da otvaram sve slike, ali koliko vidim nisi skoro nista ukakio. Propustio si bojenje ledjnog kvadrolikog panela u humbrol 125 i to je sve.


Sneni

#11


Evo ga pravi, piše MiG-29S a po vikipediji prava oznaka bi bila MiG-29 S-13. Na kutiji makete piše MiG-29 "9-13". Sa slike se vidi da sam zeznuo zvijezdu na repu, trebala je ići više prema naprijed, a tamna linija preko sredine leđnog dijela dosta više nazad... što se boja tiče različite su na svim šemama koje sam našao, ali i fotografijama (valjda je do skeniranja)... :-\ pa sam se snalazio s bojama koje sam imao.

EDIT: Sad vidim da si pomenuo repove, napisao sam čini mi se i o tome nešto, produžeci vertikalnih repova bi trebali da stoje tačno na granici krila i trupa, a odliveni su tako da su praktično na trupu, oko 1 mm od korjena krila. To je očigledno do same makete, gledao sam po internetu slike urađenih takvih maketa i sve imaju taj problem. >:(
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Sneni

Mada, opet kažem, za prvu maketu ja lično sam sasvim zadovoljan :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Kerber

Ako je stvarno prva maketa, onda je fenomenalno ispala...
Na stranu tacnost boja i decali...zmaj, farbanje i ostalo, pokazuju odlican, studiozan rad, razmisljanje o detaljima i sitnicama. Greskice necemo da trazimo, ima ih, ali to znas i sam.  Gledaj da ih na drugom projektu izbegnes i to je to. Kad znas gde si "fulao", mnogo znas.
Da si samo video moje prve radove...pokidao bi se od smeha (sa sve klobucima od OHO lepka i nefarbani i ...uzas !)
Na srecu svih, internet je cudo, tako da se lakse uci, skupljaju iskustva na sve strane, a saveti i sve sto ozbiljnom maketaru moze da zatreba su na dohvat ruke...A onda rezultati ne treba da izostanu.
Ovde je strpljenje kljuc. I doslednost u radu.
Bravo i napred u nove projekte !
Pozz !
Bane

Sneni

Hvala Bane, šta da ti kažem, znaš i sam: internet generacija :)

QuotePropustio si bojenje ledjnog kvadrolikog panela u humbrol 125

U pravu si, hvala na primjedbi, upravo sam to ispravio i u ovim trenucima se suši ;D
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka