Focke Wulf FW 190F-8 R14 Revell 1/72

Previous topic - Next topic

zamorano

Pošto su svi ovi silni Focke Wulf-ovi konačno dosadili i bogu i narodu, rešio sam i ja da okačim moj primerak... Znam, trebalo je da ide prvi, jer kakvi su ovi prethodni, moj će da posluži samo da istakne njihove vrline :D.



Maketa je odavno (ima tri-četiri godine) ne samo završena nego i poklonjena, ali primedbe i sugestije su apsolutno dobrodošle jer imam nameru da napravim jednu ovakvu 'ticu i za sebe.



Mislim da su i ovde delovi bili neznatno lošije odliveni, sa ponekim mekšim detaljem, ali sve u svemu minorno. Plastika je takođe bila malo mekša ali ako se dobro sećam i prilično tanka tamo gde je to najbitnije, na krilima i stabilizatorima, što je pohvalno.



Priličan problem je bio providni deo poklopca kabine koji je manji nego što treba i ne leže dobro na svoje mesto - ili ja nisam uspeo da nađem pravo rešenje. Oko providnih delova je generalno nezgodno gitovati i popunjavati rupe a ovde je to praktično nemoguće jer su neprovidni delovi poklopca odliveni zajedno sa trupom. Sad kad gledam, možda je ipak bilo bolje da sam sve gurnuo prema repu, da rupa ostane na prednjem delu, bilo bi manje upadljivo... Verovatno zbog toga ceo poklopac kabine deluje malo čudnjikavo. A sumnjivi su mi i ti džinovski zakivci ispod, jel' zna neko nešto o tome?




Još jedna greška je što torpedo ide suviše nisko, maltene dodiruje zemlju. Ovo je teško provaliti dok se ne postavi stajni trap: ni tada nije kasno za popravku jer nosači torpeda mogu da se budže, ali je ipak bolje skratiti ili podići ih odmah pri montaži... Ja sam probao malo da kompenzujem tako što sam torpedo iskosio vrhom nadole koliko je moglo, međutim to nije bilo dovoljno.



Ne sećam se koje boje sam koristio, mislim da je bilo raznih, što MM authentic, što Humbrol-ovih - sve uljane i prskane erbrašem. Ne znam koliko su tačne, možda je su te dve gornje trebale da imaju jači kontrast. Nisam hteo mnogo da prljam pošto je u pitanju testna mašina, ali jesam malo... Meni svi FW 190 na fotografijama iz tog vremena izgledaju ofucano i olupano, možda je to zbog loših fotografija. :)




Kerber

#1
Oho-ho !
Vidi, vidi, pazi, pazi, gle, gle..... :D
Lepo, pobratime po FW-ima....bas lepo.
Nesto nas je malo sa ovim pticama...hehe
Ovaj sam jurio da kupim, zbog repa, a i zbog torpeda...vrlo interesantan exemplar.
Ako ga negde vidis opet, javljaj...
Kabina se menja kod Revellovih FW, jer je netacna  a i lose se uklapa...obicno zadrzim samo vetrobransko staklo, ostalo iza otfikarim, pa dodam Italerijev ili Academy ili bilo koji drugi poklopac za A i F verzije...
One nitne su em predimenzionisane, em netacne...
A torpedo ide malo ukoso na pravom...bas tako - nos malo nadole...
Moze da nosi umesto ovoga onaj "Bombentorpedo"....i ima produzen (povisen) repni tocak...bas zbog podvesnog tereta....
E, jos nesto, tek sad pogledah sliku odozdo...posto F verzija nema spoljne topove u krilima, menjaju se i poklopci odozdo, za njih, tako da nemas one uzduzne blistere, gde su izbacivaci caura...to je ravna ploca, cesto sa otvorima za pricvrscivanje po 2 nosaca za bombe od po 50kg...to mu skini i zaravnaj...nista drugo...mozda malo jaci wash, da mu se istaknu linije panela po trupu i gornjim povrsinama, a moguce je i da je panel sa izduvnicima iza nosa motora bas mat-crn...to su inace tako farbali...
Pozz !
Bane

komoras

o ne! zar opet!?
shalim se...  ;D

super je ispao  :)

lepo mu dodje ovaj torpedo ko detalj...kolko da ubije monotoniju...  ;)

mislim...avion ko avion...al kad ima neko specijalno oruzije prikacino il je ofarban ex(r)oticno... E TO JE AVION!  0:)

svaka cast!  ;)
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Otto Skorzeny

Obožavam da vidim dobro urađenog Focke Wulfa!  ;)
Odličan je!  ;) 
Samo jedno pitanje, jel ovo konverzija Revelovog A8/R11?

Sandman

Quote from: Otto Skorzeny on 17-06-2008, 09:41:19
Samo jedno pitanje, jel ovo konverzija Revelovog A8/R11?

mislim da je ovo zasebna kutija Revella, sa torpedo verzijom - nema je vishe ni u katalogu a ni u prodaji nigde vec dugo....

inache, sama maketa je zaista odlichno uradjena sem kabine koja ide na dushu Revellu, a na nashem kolegi Zamoranu ;)

shto reche Bane, canopy na Revellovim 190 A/F-8 treba menjati u startu! :(

ja cu raditi F-8 od Revellovog A-8 - Bane mi vec dao nosache za bombe i canopy, pa u narednim mesecima eto i mene sa Fw-om da dopunim kolekciju :D s tim shto ce moj F-8 biti "partizanen in kukuruzen" :D :D :D

cherny

Razlog zasto ove kutije nema vise u ponudi je mozda taj sto ovaj F-8 ima pogresan rep, odnosno ovakav rep je imao prototip A-5 sa torpedom, ali ne i ovaj F-8, ovaj bi trebalo da ima rep od Ta-152.

Kerber

Nekako je rep ni tamo ni ovamo...a ima trouglasti nosac za antenu na vrhu...Moz' da se predruksi...nije tesko, malo strugnes, malo dodas napred stirena, oblikujes ga turpijicom, smirglom, otfikarish onaj nosac...
Ali je sve jedno trebalo da se kupi...Nekada je MPM, cini mi se, davao slicnu konverziju (na bazi Academcovog A/F), sa novim, svojim trupom, posto je Academy -trup za izbegavanje, ali su ostala krila - takodje Academy, sa pogresnim oblikom, rupama za stajni trap, pogresnim polozajem istih , sto je i najgore (za izbegavanje i bacanje u veeelikom luku)...pa ne kupih....E, da sam tada znao da ce Revell da izbaci ovo cudo, lako bi se "dogovorili" delovi...
Mozda Hasegawa ima nesto slicno, ne gledah poodavno....u '72 naravno.
Svejedno, lepo i ovako izgleda.

zamorano

Super, hvala za savete i ideje, biće korisni. Ja nisam baš toliki manijak za Focke Wulf-ove - tačnije, nisam bio do skoro, sad me okruženje polako kvari ;). Zezam se, FW 190 je baš onako avion sa karakterom - štaviše, mislim da je dobar trenutak da neka od maketarskih firmi sa njim napravi bum kao što je Hasegawa napravila sa Bf-109... Recimo, recimo - ne bi bilo čudno da to bude Eduard :).

Quote from: Dusan Lekic on 17-06-2008, 10:44:37
Bas je lepo ispao, meni promache ova kutija  ???  Nema je definitivno sada kod Revell-a sto kaze Srdjan....
, ja imam onu sa BV246 Hagelkorn-om ali ovo ne kupih  :P

Interesantno, ja sam tražio baš tu verziju (taj Hagelkorn je čudo skalamerija, baš izgleda kao neka vanzemaljska naprava) ali nisam našao pa po sistemu daj šta daš uzeo ovo sa torpedom... Postaće to artikl za kolekcionare, vidim ja: nemoj da je otvaraš nego čuvaj u šteku ;).

Nekako mi se čini da sam verziju sa torpedom još viđao po radnjama jedno vreme (Merkator hipermarket?), ali ne sećam se da li se skoro pojavljivala neka kutija. Ako opet vidim, dižem uzbunu :).