Messerschmitt Bf-109 G6 1/72

Previous topic - Next topic

Shakal

Evo jos jedne odradjene makete. Nisam kacio slike u radu,jer nisam imao cime da slikam (privremeno).






Kao i uvek,gresaka ima,ali su moje,tako da ne mogu nekog da okrivim. :D
Zbog lose cetkice su ostali tragovi,a otkud magljenje na staklima-nemam pojma. Radio sam po istom sistemu kao i kod Spit-a ali...
Dekali na trupu su se raspali mojom greskom (nisu se osusili,a ja ih dotakao prstima i pokidali se),pa sam uradio neku,da kazem,izmenu!
Inace,uradio sam zatvorenu verziju kokpita,jer mi postojeca unutrasnjost i nije bas nesto 'bogata'.
Uh,da maketa je Academy-jeva.

Kerber

Ovo ti je bolji rad, cini mi se, no Spit...
Moraces da poradis na farbanju, ako vec radis cetkom. Razblazena boja, pa iz 3 sloja, s' tim da se svaki doooobro osusi, sto sad, u leto i nije bas tesko, vreme nam ide na ruku....Obrati paznju na detalje, i nece biti problema...Nadji bolju cetkicu, mekanu sa duzim vlaknima, okruglu, pa sa njom radi ove farbanjcije...i traka za maskiranje mnogo pomaze. Neke stvari je nemoguce bez nje izvesti kako valja.
Avion je sa Sicilije, JG.53, mislim da se pilot zvao Georg Amon (imao je na dusi nekih 5-6 saveznickih lovaca)...iz 1943.
Kao takav, nije imao onu Moran-antenu ispod levog krila. Samo je komandant Staffela imao "Y" antenu, za komunikaciju i sa zemljom i radarskim navodjenjem i sa ostalim pilotima.
A Academyjev Messer, vec je puno toga receno o njemu ovde, pa da ne ponavljamo...Ima gresaka, neke nisu do tebe, ali, vise paznje i strpljivo....To je kljuc u ovom hobiju.


Shakal

Nabavio sam danas solidne cetkice,a sutra ocekujem jos tri iz M-HOBBY - a. :)
Od starih ostade dva komada koja valjaju,a ostalo je da Bog sacuva...
Da,Kerberu,u pravu si-jeste bolji nego spit,jedino kod ovoga mi je staklo malo zamagljeno.

Profa

Definitivno te muči sloj boje... Za sledeću maketu iskoristi ono što ti već rekoh, a i Bane je ovde dodao...
Kad dođeš do mottling-a, probaj da ga radiš drybrush-tehnikom - praktično osuši četkicu pre no što kreneš da bojiš fleke. Ja za to koristim prilično skraćenu jedinicu.
Moje četkice za "glavno" bojenje su uglavnom jedinice od 40 din iz lokalne knjižare. Jes' da tu i tamo za njima ostane dlaka (što se uvek da počistiti), ali ih trošim prilično i ne želim da razmišljam koliko bi me za moj stil bojenja koštale dobre i kvalitetne četkice :-\
Takođe obrati pažnju na prljanje - teško da će nešto biti čisto braon zaprljano, pre je neka mešavina sive i braon ili čak čisto sive... Probaj sledeći put da odradiš i neku vrstu wash-a kako bi naglasio panele... Ovako krila izgledaju prilično "jednodimenzionalno" :-\
Spiner ti neću spominjati, i meni su spirale smrt...

Eto... bitno je da je napredak  uvek vidljiv, i da uvek naučiš nešto novo ;)

p.s. @Kerber: Jeste, Bane, mornar Amon je u pitanju - 7./JG 53, Sicilija 1943. Amon: 9 pobeda do 2. aprila 1944, kad ga je AA skinula i spakovala u zarobljeništvo...
Bogu fala što sam Lala! :)

djnik

Na greskama se uci. Samo tako nastavi. Kada radis takvu kamuflazu pokusaj sledeci put da nekakvom maskirnom trakom obelezis ostre ivice jer ces tako dobiti mnogo pravilnije linije. Za Antenu pokusaj da nabavis najlon za udicu jer je mnogo tanji i realnije izgleda od ovo materijala koji si sada koristio. Takodje, vidim da ti se ona traka oko trupa nije spojila sa donje strane, to znaci da je ili nisi postavio pod pod uglom od 90 stepeni u odnosu na trup ili da si je postavio suvise ka napred gde je trup siri. Ovo su sve detalji na koje trebas da obratis paznju i pokusas da ispravis na sledecoj maketi koju svi zeljno ocekujemo! :) Bravo!

Shakal

#5
Zahvaljujem na savetima,momci. :)
Najveci je problem debljina sloja boje,a to cu sledeci put ispraviti sigurno...
A,sto se tice trake oko trupa-ta traka i nije trebala tu da ide. Pa,posto sam upropastio onu koju sam trebao da postavim-morao sam da postavim nju.
Naime,trebala je deblja bela traka pomerena malo vise ka kokpit-u,ali sam je dotakao prstom i zalepila se za njega. Tako sam pokidao traku i krst koji je isti kao i ovaj ispod krila. Tek kasnije sam video da sam mogao opseci ove crne strafte oko njega,ali eto... :-\
Zaboravih reci da mi je nestalo i bele boje,pa nisam mogao traku oko trupa da odradim cetkicom!

Ukoliko mi posao dozvoli vec sutra zapocinjem novu maketu,pa ''kacim'' slike... :)

Lud13

da dodam i ja jos nesto oko oznacavanja
1. Bela spirala na spineru
2. Beli vrhovi krila sa donje strane.

I da budemo jos malo precizniji sto se mesta tice -   Sciacca  ;D

Shakal

Pa,nije imao belu spiralu prema sastavnici,vec je bila podeljena na cetiri polja-dva crne boje i dva neke tamnosive,mislim...
A,ni beli vrhovi krila nisu bili u sastavnici... Mozda je greska proizvodjaca,mozda moja-nije ni vazno...