Hasegawa 1:48 Messerschmitt Bf-109G-6 (Jt47) Grislawski

Previous topic - Next topic

Rabb

Konacno gotova. Prva maketa koju sam zavrsio nakon desetogodisnje pauze (na zalost, nije i prva zapoceta).

Kupljena je sa namerom da bude PIK (pravo iz kutije), i zavrsena za vikend-dva. Hmmmm. To je bilo pre nekoliko meseci   ::) .

Maketa
Uklapanje delova je veoma dobro. Spajanje krila sa trupom, kao i polutki trupa, skoro savrseno.
Ali,... Maketa ima nekoliko problemcica. Prvi su nezgodni tragovi injektiranja sa unutrasnje strane poklopaca stajnog trapa (skoro nemoguce ukloniti) i na unutrasnjoj strani tockova. Tockovi su lepo detaljisani, ali imaju plitke sare na pneumaticima, sto znaci da je potrebna velika paznja pri smirglanju viska plastike po sredini istih ili vam ne gine urezivanje sara. Deo poklopca motora sa zljebovima za mitraljeze je zaseban deo i zahteva pazljivu obradu. Zakrilca, kao i poklopci hladnjaka su zasebni delovi. Ipak, zakrilca nisu napravljena za spusteni polozaj kao kod drugih maketa, vec za podignut. Imaju veoma nezgodan stepenik koji treba srediti, ali ni tada rezultati nisu idealni. Ovo ujedno predstavlja i detalj oko kog sam izgubio najvise zivaca. Elisa se sastoji od zasebnih krakova i ne predstavlja problem za montazu. Data su dva razlicita rezervoara za gorivo.

Kabina je uradjena, tipicno za Hasegawu, kao kada. Ne naleze dobro na polutke trupa, tako da preporucujem montazu dok lepak kojim ste zalepili bocne stranice za pod kade jos nije uhvatio. Detalji kabine su prilicno siromasni, sto vazi i za unutrasnjost stajnog trapa. Ipak, instrument tabla je veoma korektno uradjena, a data je bez (sada) uobicajenog dekala.

Suvisni delovi oznaceni su u sastavnici i ima ih nekoliko: repni tocak, isntrument tabla, usisnik vazduha, itd.

Data je sema bojenja za dva aparata: Alfreda Grislawskog i Hansa Bartelsa. Interesantno, dekali sadrze i oznake treceg aviona. Pored prva dva pomenuta, tu je i bela sedmica, ocigledno isto farbana kao i avion Grislawskog. Dekali deluju debelo? Cak i nakon par slojeva laka mogu se videti obrisi.

Kako sam se u startu odlucio za verziju Alfreda Grislawskog, a poucen prethodnim iskustvima, poceh da trazim reference. I nakon mnogo vremena, pronadjoh zlata vrednu fotografiju njegovog aviona. Sta reci, osim da je slika data na kutiji prilicno istorijski pravilna, dok je sema data u instrukcijama neupotrebljiva. Takodje, pojedini dekali su pogresni. Npr. oznake za trimere na kormilu visine treba da su bele, a ne crvene boje.

Bojenje i oznacavanje
Dakle, Alfred Grislawski, jesen 1943. godine. Dve-tri fotografije na koje sam naisao su se pokazale vrednim, jer na jednoj od njih se moze videti, u detalje, cela leva strana aviona. Iako sjajan (karakteristika sveze nemacke boje), avion ima neobicno malo tufni, a ako se zagledaju fotografije cini se da su bokovi i deo gornjeg dela trupa iza kabine smirglani? Takodje, tamno siva ili crna boja je prilicno nevesto nafarbana u unutrasnjost krstova na trupu.

Kabina je obojena Humbrolovom 66, nakon cega je usledio sloj Pronta, "pranje" tamno sivom-crnom i lakiranje polusjajnim MM akril lakom. Pojasevi za pilota predstavljali su najvece iskusenje za samogradnju, ali resivsi da maketa bude pravo iz kutije, odoleo sam. Instrumenti na tabli su istaknuti suvim cetkanjem belom bojom.

Nakon sklapanja maketa je preprskana Mr. Surfacerom 1000. Bez greske otkriva ogrebotine od smirglanja i sl., a ima i dobra svojstva kao osnovni premaz. Zatim je uradjeno predsencenje.

Za bojenje su koriscene odgovarajuci RLM Model Master akrili. MM akrili definitivno nisu za cetkicu (pokusao na par detalja). Prilicno su razredjeni i idu direktno u prskalicu. Nakon bojenja, usledio je sloj-dva Pronta. Za postavljanje dekala korisceni su Gunze Mr. Mark Setter i Mr. Mark Softener. Prvi put ih koristim, tako da svaka greska, tj. ostecenje dekala (a ima ih nekoliko) ide iskljucivo na moju krivicu. Fantasticni proizvodi, ali zahtevaju vezbu. Vrlo interesantan detalj je to sto je Mr. Mark Setter izbeleo Pronto na par mesta na kojima je bio nanet u vecoj kolicini. Vremenom efekat beljenja nestaje nestao. S druge stane, tamo gde je ostao iole znacajniji sloj Mr. Mark Settera na nekoj povrsini, a udarite dodatni sloj Pronta, Pronto ce na tom mestu biti mat! Pazljivo ocistite viskove Settera.

Nakon dekala, dodatni sloj Pronta. "Pranje" je uradjeno uljanom crnom i Burnt Umber. Crna je koriscena i za tragove ulja. Zbog vise slojeva raznih boja, ionako plitke linije panela postale su jos plice, tako da sam bolje rezultate postigao osusenom crnom uljanom bojom nego razredjenom varijantom. MM Metalizer aluminijumom uradjene su ogrebotine tu i tamo, posle cega je usledio jos jedan sloj Pronta, polusjajni MM akril lak, pa tragovi izduvnih gasova. Tu sam mozda malo i preterao jer je avion bio skoro nov. Na kraju su zalepljeni tockovi i drugi sitni detalji. Tockovi su dobili tretman MIG pigmentom Europe Dust.

Tek na kraju sam shvatio da sam ostavio malo veci procep izmedju delova poklopca kabine, tako de je i nakon bojenja ostao mali zazor.  ???

Konacan zakljucak: Lepa maketa. U rukama nekog ko ne voli da komplikuje, verovatno bi bila brzo zavrsena. I da, definitivno bi joj koristila resinska kabina i poneki foto nagrizeni deo.

Napomena: Osim visegodisnje pauze, vecinu tehnika sam prvi put koristio, tako da se nadam da ce naredni rezultati biti bolji.

Fotografisano je u sumrak pri dnevnom svetlu, tako da mogu reci da izgleda dosta lepse uzivo nego na slikama (iako se na vecini slika ne vide neke greske  ::) ). Ako nadjem prikladno osvetljenje, dopunicu temu novim slikama.
















Jedna slika sa blicom:





Burgijama 0,2 i 0,5 izbusene su cevi topova i mitraljeza.









tripko

Bravo rab, nadam se dacemo je videte sad u subotu

medico

vrlo, vrlo dobro !
buduci da 10-tak godina nisi nista radio , pedantno i strpljivo nema sta !

Gusha

Vrlo lepo....Gde je antenski kabl? Na slici ga ne vidim.

Kerber

Neam tu cile-mile-lale  ;)...opako je ispao ovaj Messer !
Uzivam u trenutku !
Jos Hasegawin, jedna od najboljih Messera u '48...recept za uspeh je tu.
Odlicno i pedantno farbanje, meke tufne i softani prelazi...sve je tu sto treba da ima, osim antene, a nju razvuci od sprua, za cas posla, i sve je OK!
I ovaj ima ispod trupa malu antenu na drugom clanku od kabine gledano, na desnoj "polovini" za komunikaciju sa zemaljskim radarskim operatorom. To je klasicna "bic" (Whipe) antena, takodje j e razvuci od sprua, trebala bi da je oko o,3mm debljine ili najtanja gitarska zica, jedno santimetar duzine.
Ah da, i poziciona svetla na vrhovima krila... 8)
Bravo !

Rabb

Poziciona svetla  ::) . Znao sam da sam nesto zaboravio. Farbanje danas.

Antenu namerno je nisam uradio, jer nemam neki prostor za drzanje gotovog primerka, tako da su i postojeci strceci detalji u velikoj opasnosti da stradaju. Sanse za prezivljavanje antene su minimalne. Prasina je najveci neprijatelj maketara!.

Sandman

eto ti kad se mashinac do'vati maketarenja  - sve koncizno, precizno, po stavkama...a josh i pedantan rad sa odlichnim finesama! :D :D

bravo Perisha  svidja mi se kako si mottling odradio, bash kako treba - negde suptilno blag a negde jachi ....

jedino eto shto fali antena ali ako zaista je veliki rizik da je unishtish na polici onda i bolje ovako....

nadam se da cemo videti ovog lepotana sad za vikend na Pobedniku ;)

koji erbrash inache koristish?

Rabb

Na zalost, male su sanse da cu prisustvovati Pobedniku.

Koriscene su dve prskalice:
1. ona sto dolazi sa Guede kompresorom (http://maketarskikutak.com/index.php?topic=1788.0) i
2. Bubanj Potok buvljacka (http://maketarskikutak.com/index.php?topic=2603.0).

Svaka ima svoje prednosti i mane. Za buvljacku je napravljen adapter za crevo ljubaznoscu kolege maketara Djura Bajica da bi mogla da se koristi sa aktuelnim kompresorom.

Vredi pomenuti jos jedan problem sa kojim sam se susreo radeci maketu, a to je urezivanje gornje i donje linije panela na trupu. Nije bas jednostavno, jer se radi po spoju polutki.


cherny


Rabb

Da, bas ta prva je zlata vredna. Donji deo kljuna je predmet spekulacije.

Trazeci reference, nisam naisao na dva ista profila. Zuti donji deo na nekima vidis, na nekima ne. Obzirom na stanje aviona, godiste i period, odlucio sam da ga izostavim smatrajuci da je tacnije.

Dada

Mnogo lepo cudo! Najlepsi messer u '48!!! Bez hasinog messera nema ozbiljne akcije. Sta reci, a da drugi nisu vec rekli. Kolega masinac, lepo pedantno kako onaj gore nalaze :) Svidja mi se taj polu sjajni finis pogotovo. Spiner deluje kao da je bas od lima, kammo necu ni da komentarisem, super je.
Nadamo se da nece biti opet tolika pauza do sledece makete. :)
Sada tek videh ovo:
Quote from: Rabb on 23-06-2008, 10:49:27

Vredi pomenuti jos jedan problem sa kojim sam se susreo radeci maketu, a to je urezivanje gornje i donje linije panela na trupu. Nije bas jednostavno, jer se radi po spoju polutki.

Postoji fora gde se obore spoljne ivice na polutkama pre sklapanja, tako da se posle samo malo popravi kanal ako je potrebno. Mnogo je lakse nego manevrisati po lepljenom spoju.
Poz,
D

Lanmi

Nemam nista novo da dodam, sto prethodnici nisu rekli. Antenu napravi, ne zabusavaj  :). Cestitke za veoma lepo uradjenu maketu, posebno pohvaljujem mottling koji je stvarno prelepo ispao. S obzirom na ogroman period pauze i pregrst novih tehnika u radu mozes da budes prezadovoljan rezultatom. Stvarno bi bilo lepo da ga vidimo uzivo na Pobedniku.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Lud13

Pozdrav

Svaka cast na Messeru Mr.Rabb
Stvarno izgleda extra a farbanje je super odradjeno.  ;D ;D ;D
Sto se tice boje na donjem poklopcu motora, mislim da si mogao da stavis zutu uzevsi u obzir da je messer iz JGr.50  i da je na Grafovom avionu sa crvenim tulipom donji poklopac bio ofarban zuto. Sad sve su to spekulacije ali ...nema veze makina ti stvarno super lepo izgleda


gasha

100 godina nam nista ne pokazujes i onda buum. Odlican je, ja bih mu dodao jos antenu makar za pobednika pa posle nek ide zivot.

Zoki969

Propustih da prokomentarisem maketu, a izgleda stvarno odlicno.
Pridruzujem se prethodnim  pohvalama !!!
Bravo !!!