SMER Bloch M.B. 210 1/72

Previous topic - Next topic

Profa

Ako je iko imao dileme oko moje ljubavi prema letećim skalamerijama, ovaj projekat će ih razvejati ;D
Drugi razlog rada je obećanje dato Gashi u zahvalnost zbog produženja ove kampanje  ;)

Elem,  čudo jedno šta su sve Francuzi pravili tridesetih godina :o
Bloch M.B. 210 je direktni naslednik visokokrilca M.B. 200 - metalni dvomotorni niskokrilac sa 4-5 članova posade, planiran da se koristi kao noćni bombarder. Prvih 80 aviona je imalo 4 člana, a ostali 5. U periodu 1935-39 je ukupno proizvedeno 283 aviona, od toga 24 za Rumuniju. Par komada je predato na upotrebu španskim republikancima.
Početkom WWII je ukupno 6 eskadrila bilo popunjeno ovim tipom, ali su postepeno zamenjivani modernijim avionima. Neki od njih su učestvovali u prvim bombarderskim napadima na nemačke kolone i ciljeve u nemačkoj pozadini... Posle francuske kapitulacije je nekoliko aviona prebeglo u Afriku, a neki su služili u Vazduhoplovstvu Višijeve vlade, uglavnom na trenažnim zadacima. Sve ex-Viši avione su Nemci 1942. godine predali Bugarima.

Više o istorijatu ovog aviona možete pročitati na http://www.dassault-aviation.com/en/passion/aircraft/military-bloch-aircraft/mb-210-211.html?L=1

Maketa... 120 delova, od toga 27 prozirnih. Za razliku od LeO-vih ova stakla deluju OK, pa ću videti da li će pasti livenje novih...


Detalji - plastika je sasvim OK sa tu i tamo nešto viška, a najveći problem su mnogobrojni pin- i sink-markovi...


I ovu maketu sam davno čačnuo (vidi se šta je odrađeno i datum izrade...):


Oznake je radio Propagteam, tako da nema potrebe za sunčanjem - date su za Francuza iz GB I/19 (letelište Bordo) i Rumuna koji je učestvovao u napadu na SSSR 1941...


Moj plan je Francuz (lele, jednobojna kamuflaža, nadrlj'o sam  ::) ::)). Evo ga ovde na slici sa ostatkom eskadrile:


Reference:
Squadron/Signal Aircraft in Action No. 189: French Bombers of World War II
Squadron/Signal Aircraft No. 6006: Armee De L'Air - The French Air Force 1937-1945
Nekompletan tekst iz francuskog magazina Avions (ako neko ima brojeve 14-17 biću vrlo zahvalan!!)

Dok ovo pišem suši se prvi sloj Hu94 kojom sam obojio unutrašnjost.
Biće tu i tamo neka doradica unutrašnjosti, ali se čini da će se sve lepo uklapati... Naravno, bićete obavešteni o napretku :D
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

Lele gde samo nalazis ove lepotane. Ocu i ja jedan. Licno bi mi bio interesantniji sa Rumunskim oznakama ali ako si vec prelomio na francuza sta je tu je. Vidim da nema mnogo delova, standardno, znaci stizes do septembra.

Shakal

Profo,pa ti si neumoran! Naravno,i ovaj rad cu da pratim pomno! 8)

tenk

ajoj ko sanduk ;D ti bas volis raritete ;) pa aj neka je sa srecom,da ga vidimo sto pre u radu! ;)
www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

Boki

Auh, Profo, gde li ih samo nalaziš? ;) Samo napred. S nestrpljenjem očekujemo izveštaj o progresu. :D ;)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

TISO

Maketa koja se lepo sastavlja sem oni prokletih prozorčiča na nosu :P. Usput prije no sastaviš provjeri kapotaže avijona koji radiš jer su neki krači i imaji periferne izduvnike, te usisnike vazduha. Ako češ detajlirati stajni trap moračeš malo, da radiš (odsječi napadnu ivicu u šahtu krila do nosaša krila te postaviti firewall ispred stajnog trapa).
Što se Avionsa tiče moje ( da baš neke od tih brojeva) ima kolega pa ču, da ga podsjetim, da mi jih vrati. Videt čemo, da li ču moči, da napravim skenove.
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

Profa

Quote from: TISO on 29-06-2008, 21:01:24
Što se Avionsa tiče moje ( da baš neke od tih brojeva) ima kolega pa ču, da ga podsjetim, da mi jih vrati. Videt čemo, da li ču moči, da napravim skenove.
Hvala vnaprej!!
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

Napredak: obojena i pomalo dorađena unutrašnjost (mada se će verovatno malo toga videti) - daske na podu u kljunu, stepenice i zadnja platforma iznad bombaluka...
Gondole motora / stajnih trapova su sastavljene i obojene u MM metalizer. Ova prokletinja otkriva ama baš svaku ogrebotininicu i neravninu >:( >:(
U stvari, odradio sam dosta podsklopova i kroz par dana sledi major sastavljanje trupa i krila, pa u lakirnicu ;D


Eto, toliko za sada... Sledeće fotke kroz dve nedelje!!
Bogu fala što sam Lala! :)

airbamby

Lepo lepo nema sta.
znaci sledeci put ga vidimo gotovog ili ga fotkamo kad se vidimo pre toga  ;D
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Profa

ehhh.... dugo me nije bilo iz raznoraznih razloga :-\... Osnovni je to što sam posle duže vremena (čitaj: 10 meseci) dobio posao ;D, pa mi je to odnelo dane i dane (dođem kući komiran, posle 12 sati i nemam snage nizašta)... Nije da nisam ništa radio, ali su makete praktično mesecak dana stajale po strani :'(...
No, da vidimo dokle smo stigli:
Sve je obojeno sa tri sloja zelene Hu105, što mi je ukupno odnelo 6 sati (2 sata po sloju - bojenje četkicom debljine 1):

Malo MM aluminijum metalizera na gondolama i motorima:

Ovde se, na detalju, vidi kako je leglo bojenje četkicom:


E, sad... treba još da padne lakiranje, dekali, zamislio sam i fejdovanje boje (tj. filter)... Ne verujem da ću postići do kraja kampanje (tj. do nedelje), ali ću se potruditi. Ako ne uspem, selim se u projekte u radu, pa kad bude... Sorry što ću vas možda razočarati, ali...
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

Molio bih administratore da ovaj moj topic prebace u projekte u radu, pošto će sigurno potrajati još mesecak dana...
Hvala unapred!

p.s. Ako mislite da mu je ipak mesto ovde, a vi ga ostavite... Društvo mu se definitivno sviđa ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

Kampanja se završila još onomad, u međuvremenu se svašta izdešavalo, ali je sanduk u izradi konačno stigao i u Sloveniju... :D
Šta sam, za svo ovo vreme odradio:
Prozore na levoj strani sam napravio od dvokomponentne Bison smole, ali sam u međuvremenu dobio i Humbrol Clearfix (hvala, Tenk!!!! :D)
Ovde se vide jedan pored drugog - Clearfix je mnogo tanji kad se osuši, ali ostaju neki đavoli mehurićićići...:

Ovo je sve Clearfix:

Rešim ja tako da skinem smolu i sve odradim Humbrolom... al' ne lezi vraže, u skidanju (tj. odvaljivanju, kako je prokletinja uhvatila >:() mi se odvale spojevi i pukne ram prozora na par mesta... :'( :'( :'(

Posle je sve lepo popravljeno, ponovo zagitovano i obojeno, pa ponovo prozori, pa lakiranje, i trenutno stanje je sledeće:

Sve sam malo prešmirglao vodenom 1600, da ublažim lak...
Nadam se vrlo skorom lepljenju oznaka, pa mat lak, pa filtriranje, pa... Biće ovo gotovo do nove godine, obećavam!!!
Bogu fala što sam Lala! :)

Shakal

Ovo odlicno izgleda...
Sad,posto videh tvoje iskustvo sa Clearfix-om,mislim da cu odustati od kupovine istog... :-\

Profa

Quote from: Shakal on 13-11-2008, 17:11:18
Sad,posto videh tvoje iskustvo sa Clearfix-om,mislim da cu odustati od kupovine istog... :-\
Ne odustaj, mnogo je bolji od smole i dobijaš lepe tanane pendžere... Treba samo polaaaaakoooo da nanosiš, da se ne stvaraju mehurići...
Moje loše iskustvo je vezano na ponašanje smole, ali samo prilikom skidanja iste - kod LeO-a je ona ispala super :)
(vidi http://maketarskikutak.com/index.php/topic,4223.msg44582.html#msg44582)
Bogu fala što sam Lala! :)

PELE

Odlican rad, svaka cast! :) :o

Nego, kazes da ti maketu farbas cetkicom. Koje, tj. kakve cetkice koristis? I kako radis one mekane prelaze.......cini mi se kao da si ih radio sundjerom, tapkanjem.....



Pozdrav! ;)