Revell 1/72 Mustang

Previous topic - Next topic

medico

maketa koja je zapozeta pre oko 2 godine :o) uradjeno oko 95% a onda sam ponovo dobio inspiraciju i zavrshio je 10-tak dana !
sto se makete tice , detalji i uklapanje : vise nego pristojno
farbanje mesavinom akrilika i enamela, sve tehnike primenjene sem drybrush-a. efekti chipping-a ili guljenja boje radjeni stebrnom olovkom








glavna zamerka  kabina : predebelo staklo i izuzetno lose uklapanje.... to je doradjeno tako sto sam vacuumirao polkopac kabine a vetrobran i zadnje staklo zadrzao originalne ...





sem kabine glavne izmene mogu se videti i na ovoj slici ...cevi mitraljeza napravljene od medicinskih igala , bombe preuzete iz kutija sa rezervnim delovima i napravljeno novo staaklo reflektora



sve oznake su 'trimovane' tj otsecen je sav vidljivi visak noseceg decal filma






prelude

#1
Majstor uvijek ostaje majstor... Pogotovo bojanje je fenomenalno.

Imam samo jednu zamjerku - nema veze s maketarskom tehnikom... Naime, Mustangu kad je na zemlji - uvijek padnu "flapsovi". Bez "intervencije" pilota mogu se zadržati još jedino par sekundi poslije zaustavljanja - a ovdje je ovaj već izašao... (Slično kao pretkrilca na Messerima. Uvijek "pljusnu" prema naprijed na stajanci.)
Jedino ako "mali crnci" dolje ne pridržavaju...  :) 
Isto tako, unutarnje "klapne" stajnog trapa bi trebale biti podignute (zatvorene). Jedino ako im nie oslabila hidraulika. Ali za to nisam 100% siguran.

Ali to ne umanjuje tvoje već općepoznato maketarsko umijeće.

voja

Posle sletanja i boravka na zemlji popusti hidraulika i flapsovi kao i poklopci stajnog trapa padnu dole.
U principu ako se radi maketa Mustanga sa spustenim flapsovima moraju se spustiti i poklopci stajnog trapa i
obratno. Medjutim, mnogi proizvodjaci maketa Mustanga u 99% slucajeva ne daju flapsove kao posebne delove.
Nekome je to mrsko (kao meni npr.) da iseca i zeza se sa time pa onda uradi maketu ovako kao Medico.
I moj Mustang je na takmicenju imao gresku, spusteni poklopci stajnog trapa a flapsovi podignuti.

Kod Messera je u 99% slucajeva osdoblje na zemlji vracalo pretkrilca nazad. Da ne upada prasina, prljavstina i slicno. Cak su i
retke fotografije Me-109 sa izvucenim pretkrilcima.

No, kada smo vec kod toga onda svi mi pravimo gresku kod maketa Me-109.
Ko jos od nas obraca paznju na jedan vrlo bitan detalj kod Me-109E?
Kada su flapsovi maksimalno spusteni na dole onda su oba elerona (i levi i desni) spusteni za 11o.
Ne videh da je neko tako ikada uradio maketu. Pa ni ja sam :)

Uzivajte i lepite. Ne moramo uvek u svemu traziti dlaku u jajetu :)

prelude

#3
Quote from: Voja on 15-11-2006, 00:53:36
Posle sletanja i boravka na zemlji popusti hidraulika i flapsovi kao i poklopci stajnog trapa padnu dole.
U principu ako se radi maketa Mustanga sa spustenim flapsovima moraju se spustiti i poklopci stajnog trapa i
obratno.

Što se tiče poklopaca stajnog trapa, malo sam se raspitao... Navodno nije samo do popuštanja hidraulike, nego je za to postojala komanda u cockpitu - dakle, sve ovisi o tome da li će ih pilot podići ili će ih ostaviti spuštene, tako da ovo s flapsovima i poklopcima trapa ne bi trebalo biti sinhronizirano.
No, zaključak ti je na mjestu, ako nekome to nije bitno, ne treba tražiti dlaku u jajetu, pogotovo kad je maketa ovako (ili IKAKO - kad se sjetim svoje produktivnosti u posljednje vrijeme) složena.
Ja osobno inače imam taj fetiš autentičnosti glede aerodinamičkih i tehničkih zakonitosti, no to je stvar osobne dispozicije i afiniteta... Ne bih npr.nikad podignuo kormilo dubine na maketi, a da istovremeno pilotsku palicu u kabini ne povučem- zalijepim u stražnjem položaju. Ili je ne pomjerim lijevo ili desno ako sam dinamizirao (gore-dolje) krilca na maketi...