1/72 Academy Hawker Hurricane Mk.IIC

Previous topic - Next topic

Nidza79

Ideju za ovu maketu sam dobio istog dana kad su reprintani Lift here decali stigli kod gazda Milana. Posto su u ponudi bile makete ovog aviona i od Revell-a i od Academija, resio sam da se ne shtekarim za sto dinara i da kupim Academy - i zaj***o se.

Kad sam stigao kuci i otvorio kutiju video sam da je Akademijeva maketa zapravo dosta losha, pogotovo za ono na sta sam se ja nameracio, jer nema trop opremu. Pored toga nema ogledalce na vrhu kabine, malu racvu na antenskom stubu a kabina iako dvodelna je premala da bi mogla da se sheta po shini i tako je zatvorena kabina jedina opcija. Povrh svega vetrobransko staklo ima samo glavni luk a sve ostalo cete sami morati da izvucete.

Maketa kao maketa se odlicno uklapa ako izuzmemo krila koja se stepenasto uklapaju u trup i zahtevaju dosta truda, a potom cete zapaziti da su farovi na krilu potpuno pogresnih dimenzija, sto je sramota jer cak i svetiljka zvezdinog MiG3 perfektno ulazi u procep.

Tropski filter (valjda je filter  ;D) sam uzeo od moje stare "Made in King kong" Hariken igracke koju sam iskopao u podrumu ispod nekih kaca s kupusom (uz krik na kojem bi mi pozavideo i pecinski covek otfikario sam ga x-actom), ogledalce sam napravio od pljosnatog dela rama, racvu na anteni od dela pitoove cevi zvezdinog MiG3 (kojeg sam kupio samo radi izivljavanja), da bih na kraju krv propisao dok nisam napravio realno vetrobransko staklo. Svetiljke na krilu sam pokusao da obradim X-actom u cemu sam imao nedovoljno uspeha, pa sam ih na kraju ukucao caletovom macolom koja je do tada bila legitimna alatka samo za sklapanje Amodel maketa.

Ne savetujem nikome da kupi ovu maketu, ako hocete engleske avione iz severne afrike kupujte Revell.

Koristim priliku da se zahvalim Gushi i Chernom koji su se jedini odazvali na topiku o nosnoj shemi Harikena.

Maketa je uradjena jednom italeri 000 cetkom bez lakova i kerefeka i sa nerazredjenim bojama. X acto je koriscen u pribavljanju neophodnih delova, dok je inace koriscen jeftin skalpel iz knjizare.

Evo i rezultata:









Sandman

pedantan rad Nidzo ;)
nekako bih pomislio da je radjeno maskiranjem i erbrashom da nisi napomenuo da je chetkicom ofarban!  ;)

moram primetiti da se nivo tvog rada poboljshao ;)

zamerka samo za izduvne tragove - malo ti idu talasasto na desnom boku pa mi deluju chudno, no dobro, sledeci put bice bolje ;)

djos & filip

Kakva god da je maketa, a verujem po sjajnom opisu da je stvarno shit, na kraju je lepo ispala.
Hvala na savetu za izbegavanje, ja licno pored revelove makete zavrsavam HobbyBoss-ov MkIIC koji jeste da nema puno delova, ali mi se cini da je po spoljnom izgledu blizi revelovoj maketi samo neuporedivo tezi (bukvalno tezi).

Sve u svemu lep rad

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Sta se zalis? Pa Farovi su odlicni ! ;)
Jedino sto nisam siguran za bas ovaj avion, da je imao oba fara (to nije neuobicajeno)...proveri mu reference, ako insistiras na tacnosti...
Dobra maketa,mislim dooobro odradjena. Kad se zaborave muke i pogleda rezultat, tu dolazi nirvana...jer svaki rad ti vraca ulozen trud, i to mnogostruko. Ja se opustim gledajuci maketu po pola sata, k'o da sam siznuo, okrecem je i okrecem, trazim nesto, ili samo posmatram...vraca ti energiju, definitivno, em, ono - puno srce.
A za Academy sam cuo sa strane da nije dobar, nego sta da se radi...kad mi nismo razmazeni Ameri i ostali, pa ne mozemo da biramo sta hocemo, nego uzimamo ono sto ima...
Revell je uz Hasegawu najbolji izbor (u '72), pa ako je ko imao srece da si priusti komad-dva, eto radosti. I stari Heller je isto opasnno dobar, iako 30 godina star. Svaka maketa ima svoje "bubice" ali, to nas ne sprecava da ih uradimo kako treba, ako hocemo. 0:)
Pozz !

Gusha

Jao bre, pa kud ti ne rekoh da uzmes Revella.Ovaj je bre panj u odnosu na Revela.Jos Revel ima i filter pride....Jbg, ali ti skidam kapu za trud.Dobro je ispao.I svaki RAF-ov avion treba raditi cetkicom, ili maskirati trakom tako da prelaz bude vrlo ostar, jer je i na pravim avionima tako.Nema Overspray...Bravo Nidzo