IK-3,наредника Д. Вујичића

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Макета је Aeropoxy, 1/48. Користим прилику да се представим овом цењеном аудиторијуму.











http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Kerber

Odlican IK...nema sta. Lepo mu je legla kamuflaza, deluje mocno.
Kazi nam , kakve probleme si imao sa uklapanjem i radom na ovoj maketi, posto je rezin, cisto da upoznas mladje kolege sa radom na takvom medijumu.

Pozz !
Bane

PS.  Samo bih te zamolio da ubuduce kacis tumbnail-slicke, zbog mreze i problema sa ucitavanjem slika, ako su malo vece.

gasha

Redak lepotan. Znam da ima i short run verzija ali je sa postarinom mnogo skupa. Tako da nam preostaje ovaj rezin.
Lepo odradjen samo mi se cini da mu fali malo finisha. Jos malo prljanja i blagih ostecenja na gazistima. Inace ofarban je extra.

Uputstvo za kacenje slika imas na http://maketarskikutak.com/index.php/board,2.0.html nije greh procitati ;)

Zelim ti jos puno ovakvih lepotana
pozdrav

airbamby

Odlicno uradjen.Farbanje je fantasticno
Svaka cast Bravo
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

medico

Uh ulepsao si mi kasno prepodne ! Bravo . Bas sam preksinoc razgledao moj primerak  ! kad li ce kod mene doci na red ...svakako ranije nego kasnije nakon ove tvoje lepe makete , ajd sto rece Gerb ...pardon Kerber  ;D  Daj koji red-2 o uklapanju i opstim utiscima !

tripko

WOW bravo majstore ovo izgleda fenomenalno. Aj da te zamolim ako imas slike iz procesa da vidim,
da obratim paznju na detalje a pogotovu kako si lepo kabinu odradio.

Dada

Dobar dan, kakav lepotan! Definitivno ce pre ili kasnije morati dase pazari jedan :) Kaci molim te ako imas slike iz procesa izrade, fala.

djos & filip

Prelep avion, naravno prelepo i uradjen.

Ja imam isti u 1:72, ali kako se nisam dosada igrao sa resinom, cuvam ga kao posebnu vrednost :). Ove tvoje slike jednostavno podsticu da se i po tom pitanju nesto uradi.

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Miroslav Š.

#8
Захваљујем вам се на коментарима. Драго ми је да вам је интересантан. Што се тиче макете, мислим да је одлична основа да се уради леп ресински комад као и да се макетар тестира у смислу својих могућности.
Као основа пружа доста. И тражи доста. Рад је стандардан као и са класичним макетама од пластике. Технике су исте. Потребно је мало више шмирглања, тримовања, планирања... али у принципу ништа посебно. Треба знати да ресинска макета како год добро да се уради тешко може да пружи утисак на крају који пружа нпр TAMIYa и сличне конфекцијске али врхунсе макете (ово за млађе макетаре). Ипак, уз лепу дозу стрпљења, а тога сваки макетар сигурно има, може да се приведе крају ова макета. Ту долазим до горе споменутог тестирања. Уз добро планирање некада треба урадити и два три пута исту радњу а да се добије макар задовољавајући ефекат тј резултат. Пример: Одлучио сам се за отворену кабину. У киту се добија фолија затворене кабине, коју треба исећи а затим преко залепити рам у виду (јако добро) исечене контуре. За то сам потрошио обе кабине. Посебно што код ИКе постоји специфичан угао излазне ивице ветробрана и нападне ивице (и Марице) клизног поклопца кабине. И на крају сам само делом задовољан. Мораћу још малко да порадим на кабини.
Макета је контурно врло тачна. Ко воли да истражује, скоро да нема граница. Мени је ИК-3 у групи ,,обожаваних" авиона па сам прочитао и простудирао скоро све што може да се нађе код нас од штампаних и електонских медија а да је у вези са овим чистокрвним ловцем. Делове за кабину сам користио из комплета а делом сам израдио сам. То је све до макетарске ,,маште" (мислим на начин израде делова), само се треба опустити... наравно, сво време сам се придржавао доступних фотографија. На нашу жалост, више нису међу нама људи који су летели ову машину као ни они који су је одржавали а извори информација су веома оскудни. Но, за мене аматера и ентузијасту и то што је доступно (мислим на издања YASIGa тј господина Н. Миклушева, затим објављене фотографије од стране господина Ван Ден Хојвена (извињавам се ако нисам добро написао и изговорио) као и ,,Аеромагазин", ,,Наша Крила"...) је било довољно да кренем у ,буквално, АВАНТУРУ. Врло брзо сам дошао до следећег сазнања: ни мање авиона ни више различитости. Тачније, количина авиона је обрнуто пропорционална количини информација ( посебно тачних и потврђених информација). Опет захваљујући г. Миклушеву ( који је један скроз отворен тип) успео сам да створим неку , условно речено, прецизнију причу и да кренем у макетарски рад са јасним идејама око изгледа кабине, камуфлаже, ВЕБр (када и где су постављани а када су мењали позицију...)... Немојте да мислите да је све то компликовано. Није. Јер, сваки наш ИК-3 има своју ЛИЧНОСТ (наравно да ствар тј машина то немају али...). Када се мало више задубите, загребете ( па на.ебете ( с опроштењем) када вас та ,,црна рупа" звана ИК-3 још више увуче у дубине тог кратког историјског беспућа... па су ту комунисти који штрајкују у ,,Рогожарском", те израњају Швабе у потрази за плановима за које ми мислимо да су турбо генијални а Енглези се не праве луди ко Французи... само фали Стаљин, што је помало чудно...ааааааааа).
Све у свему леп и интересантан авион. И макета.
Што се тиче ,,прљања" макете ради аутентичности, ту су ствари свакојаке. ИК-3 су камуфлажну боју (окер жута, тамно зелена и браон) добили почетком лета 1940. До априла су летели, како који, око 6-7 месеци. Након сваког лета су (извор г.П. Миладиновић) прани калијумовим сапуном а углавном су држани у хангару. Било је кракси ( ломови стајног трапа и крљање елиси). Одлично су одржавани. Мислим да нису били много крацовани...
Надам се да вас нисам удавио.   
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Дефинитивно имам проблем са својим рачунаром. Ово је линк ка топику на форуму Макетар. Тамо сам поставио ,,корак по корак" рад на макети.
Ако није у реду, слободно ме ,,цвикујте" :)
http://maketar.com/phpBB2/viewtopic.php?t=55
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Dada

Prelistao slike. Sada si me totalno zarazio. Mislim da ce studentski fond dodatno da se stanji zbog ovoga :)

Otto Skorzeny

Svaka čast!  :)
Lepo odrađen Ik-3! Mnogo mi se sviđa!  ;)
Koje si boje koristio za kamuflažu?

Boki

Odličan rad. Sviđaju mi se boje i prelazi. Svaka čast. Odlično predstavljanje :)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Miroslav Š.

#13
За фарбање сам користио Revell 84 (браон), 382 (окер-жута), 361 (тамно зелена) а за доњу Рогожарски сиво-зелену (по рецептури из часописа ,,АЕРОПЛАН" бр.2/95) као основа је послужила 371. Морам да напоменем да ми је огромну помоћ при фарбању пружио г.Зоран Сивчев са свим његовим умећем и огромним стрпљењем.
Основна литература се види на фотки. Ту је још и акрилни ауто-гит који сам користио као прајмер. Показао се фантастично. Може слободно да се користи и за пластичне макете али са малом дозом опрезности код макета са плитким панелним линијама. За попуњавање спојева трупа (гитовање) сам користио супер лепак помешан са прашином која је настала приликом шмирглања. Додуше, може и сам супер лепак. Ефекат је сличан. За лепљење ветробрана сам користио двокомпонентни Тигров лепак (цена му је око стотињак динара). Сјајна ствар! Споро се суши, имате времена за корекције на претек и ма колико се замазала површина коју лепите, када се осуши постане кристално провидан.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Nidza79

Lepo, temeljno, uredno, bas kako valja i trebuje  0:)