Revell, Corsair F4U-5, repriza

Previous topic - Next topic

Marko M

Ovo je ista maketa koju je uradio dragan_mig31 samo što je on uradio mornaričku, a ja marinsku verziju. O maketi je već puno rečeno u raspravi na Projektima u radu pa neću da davim. Čiping sam radio sa solju. Kasno sam ukapirao da je malo krupnija, ali sama tehnika je odlična. Moje strahovanje da će braš oduvati so sa makete je bila neosnovana, a so se lako skida nakon nanošenja boje. Na maketi su naknadno matirani točkovi, napadne ivice krila i vertikalca, poklopac motora i drugi delovi izloženi većem habanju, ali pošto sam ja još jedan od maketara koji se grebe za digitalac, trenutno nisam u mogućnosti da napravim nove fotke.







Marko M

Posle kraćeg Guglanja ovo je jedina fotka koju sam pronašao, a na kojoj se delimično vidi da su izduvni gasovi bili svetlije boje. U pitanju je mornarički Korser, a oni su bili reltivno dobro održavani. Za razliku od njih, marinske Korsere su stalno seljakali po raznoraznim poljskim aerodromima, pa se na nekim kolor slikama iz Koreje avioni jedva vide od prljavštine. Boja izduvnih gasova varira kroz razne nijanse braon boje (mislim da boja nastaje od ulja koje motor izbacuje kroz izduvnu granu, a ne isključujem i mogućnost da se na ovakvu lepljivu površinu zalepi i prašina koju velika elisa diže prilikom poletanja i sletanja), a na nekim fotkama je približno ove boje koju sam koristio. Naravno, malo sam preterao jer naoružanje u krilima ne ostavlja ovakve tragove. Naknadno sam korigovao ovaj propust i matirao i zaprljao pneumatike, ali nemam digitalac, pa trenutno nisam u mogućnosti da ga ponovo uslikam.



Dar Mar

Ako je boja od ulja iz izduvne grane onda ona moze biti ovako svetlo-zuckaste boje samo ako je sveze promenjeno ulje u motoru. Ulje prilikom termicke obrade menja boju (sto najbolje mozes da vidis kad ga zamenis u motoru automobila) a prilikom sagorevanja javlja se crn dim. I da je sveze ulje ne bi trebalo da ostavlja ovako izrazito zut trag! I sam luk traga je neobican. Jasno je da usled pojave vazdusnog jastuka, odnosno opstrujavanja profila krila moze da se javi krivina, ali mi je nekako neprirodna. Ako je u pitanju zalepljena prasina – onda je to druga stvar. Na ovoj slici koju si okacio nije mi bas najjasnija ta zuta mrlja, cak mislim da moze biti i neka sara u pitanju, mada nisam siguran. Inace, sve ostalo jako lepo izgleda (naravno izuzev traga na krilima, ali to znas i sam).
"Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!"

Sandman

malo sad tragam  za nekim preciznijim fotkama Corsaira iz ratnog perioda.... teshko se nalaze te fotke  :-\

evo jedne gde se npr, vidi taj svetliji trag oko izduvnih cevi... ali opet na zalost je crno-bela fotka  :(

http://www.indcjournal.com/archives/corsair%20Boxer.jpg

nishta, pogledacu bash popodne u nekoj od referentnih knjiga u PDF-u.. verovatno imam i za Corsaira neshto...

Marko M

Sigurno nije u pitanju šara već ima neke veze sa izduvnim gasovima. Na fotografiji koju je Sandmen linkovao trag se vidi još jasnije, a kontrast je očigledan (iako je fotka crno-bela). Nemam predstavu kako nastaje ovako svetla nijansa ali se na nekim kolor fotkama iz Koreje vidi mnogo jasnije. Ako uspem da iskopam nešto u PDF-u, linkovaću kad prodje krkanjac.

Sretna slava.  :)

Sandman

evo nadjoh u Squadron Signal In Action knjigama u PDF-u sledece slike gde se lepo vide ovi tragovi ulja i dima iz izduvnih cevi:



znachi trebalo bi samo malkice umanjiti tu svetlu boju oko izduvnih cevi na tvom Corsairu!

poz,
S.

Boki

Ne znam da li ce ovo pomoci, ali evo jos slika u boji  :)










Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Kerber

Chipping na spineru je ispao bas kako treba, a i ostalo je OK.
Kod korsera sam treba konstantno voditi racuna o metalnim i platnenim povrsinama, da se tu ne pogresi s' cippingom.
Za izduve - nisam siguran....ali i ja sam vidjao neke knjige i fotke gde su te "fleke" poprilicno svetle. E, to je radjeno bog te pita kojim filmovima, a ako su oni ortohromatski, tu 'oce da dodje do varanja oka...boje se drugacije vide na takvim slikama.
Na kraju, zadovoljstvo koje maketar ima svojim radom je jedno, a ako to radi  samo za takmicenja - to je nesto sasvim drugo....
Samo napred i radi makete.... :D

Marko M

Evo još jedne fotke. Nažalost, to nije fotka koju sam imao u vidu ali se na njoj svetli izduvni trag vidi relativno dobro. Pokušaću da u pauzi izmedju slava pregledam još koji CD sa PDF knjigama ne bi li našao fotke na koje sam mislio.

Što reče Kerber, možda to stvarno ima veze sa vrstom filma koji je korišćen. Da li neko zna neki link na netu na kojem je objašnjeno koja se boja koristi za ove svetle izduvne tragove?



cherny

Nije u pitanju nikakav trik sa vrstom filma, izduvni gasovi na gloss navy blue boji ostavljaju tragove koji su svetle krem - braon boje. Ista boja se moze videti i na fotkama Tigercata, Bearcata i gloss blue Hellcata. Verovatno je u pitanju kombinacija talozenja komponenata izduvnih gasova i nagorele boje. Evo Tigercata slikanog pre par godina na kome se vide tragovi izduvnih gasova. Ovaj je mazen i pazen, zamislite avion koji je u ratnoj upotrebi par meseci ili godina.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/75/F7F-3P_Tigercat.jpg/600px-F7F-3P_Tigercat.jpg
Interesantno je da sam ovakve tragove izduvnih gasova primetio iskljucivo na gloss blue avionima.
Evo i cb slike Bearcata gde se vidi da su tragovi svetle boje:
http://www.bluejacket.com/usn/images/ac/f8f_grumman_bearcat.jpg

Dada

negde sam procitao da zbog velike jacine Corsairovog motora izduvni gasovi su bili veoma visoke temperature, pa su bukvalno przili plavu (NAVY)boju.... >:D

Marko M

Morao sam da dodam još samo ovu fotku. Ne toliko zbog toga što se jasno vide svetli izduvni gasovi, iako je sliikana noću, koliko zbog zanimljivog oštećenja boje na napadnoj ivici desnog krila.