Academy Sabre F-86 1:72 Lekicev "sound buster"

Previous topic - Next topic

Gusha

Evo nakon par meseci zavrsih i ovu pticicu.Da nije bilo takmicenja ko zna koliko bi jos stajala na stolu.Sve u svemu, radi se o maketi o kojoj je ja mislim sve vec receno.Academy je dobro odradio posao ovaj put, tako da nemam zamerki na delove.Dekali su Lift here (begemont) i tu je bilo malo povuci i potegni ... ga, jer ako se ne stave u toplu vodu, nakon postavljanja na maketu, dolazi do silveringa!

Maketa je farbana standardnom JRV semom tamno zelena i golubije siva adole je standardno PRU blue.U semi je precizirano da se koristi siva Hu 125, ali sam ja ipak koristio Hu106 jer je ona dovoljno prosvetljena i posao sam od predpostavke da je avion bio dosta u upotrebi....Nakon osnovnog farbanja, zelene povrsine sam prosveljavao na spojevima a sive potamnjivao, tako sto sam u zelenu dodavao malo svetlosive Hu 64 a u sivu dodavao malo tank grey Hu 67! Mislim da se to na fotkama vidi, narocito tamo gde su zelena polja.

Avion sa dekalima predstavlja repliku Sejbra na kome je pukovnik Nikola Lekic zvanicno, prvi probio zvucni zid.To se dogodilo na Bataji al' se ne secam sada tacno datuma!

Evo fotki....











Dada

Videh ga uzivlje. Mnogo mi se svidja ovaj kamuflazni. Pogotovo "Galeb".
Jedino sto bih ja drugacije je radio je razgranicenje kamuflaze, mislim da za ovu razmeru treba biti ostriji prelaz.

Nidza79

Tata meda je u pravu bio bi potreban ostar prelaz, mada bilo kako bilo rad je vrlo kvalitetan.

Nevezano za maketarstvo avion je malko pogresno predstavljen - ovo nije aparat s kojim je Lekic navodno probio zvucni zid vec samo avion kojeg je on 1957 "terao". Ako se pogleda LH uputstvo Jets no. 3 videce se:

"On the cover: The "Mach Buster" Sabre 005 of Col. Lekic.

Dakle avion s kojim je probio zvucni zid je 005 na naslovnoj strani uputstva.


Lanmi

Dobar, nema sta. Jel' si se poigravao debljinom sloja boje na zelenoj kamuflazi ili si je prskao razlicitim nijansama? Lep efekat.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Raw_Shooter

Very good job my friend  ;)  Nice soft ended camo  8) 8) Very very interesting the NATO camo on an ex-East Pact airplane   8) 8) 8)

postal

Одличан Сејбр,негдје сам читао да су прије Лекића млади пилоти пробијали звучни зид,али да је он званично постао први суперсонични пилот захваљујући чину.Не знам да ли је то истина или не,мада ме не би чудило.

Чини ми се да Дижи Овде декали које је штампао Бегемот нису истог квалитета као они штампани у Чешкој,нисам их још користио,али сви декали које имам,а штампани су код Бегемота су пожутили,док су Чешки к'о нови.

Поздрав,Миро.

Gusha

U pravu si Nidzo, mislio jedno, napisao drugo!Sa 005 je probio zvucni zid.Lanmi, posvetljivao sam spojeve panela svetlijom nijansom zelene i potamnjivao spojeve tamnijom sivom!

Thanks Raw, I am glad that You are intresting for our ex Yu air force planes...

Sandman

mozda jeste malkice blazi prelaz na bojama kamuflaze nego bi trebalo za ovu razmeru ali generalno mi se svidja kako si ga odradio ;)

kako se ovi Begemot shtampani dekali ponashaju u radu? One stare serije shtampane kod Propagteama su bile jako dobre.. ove nisam josh probao u praxi.. ali znam da imaju pomalo zuckasti film shto bi moglo doci do izrazaja kod aviona u boji metala!?  :-\

Gusha


Goran A.

Na proslavi 75 godina VOC-a je Rendulic izjavio da je zvucni zid prvi put probijen od strane pilota VOC-a a da je Lekicu probijanje priznato kao prvo iz nekih drugih razloga i nije precizno naveo, kako je rekao - da ne opterecuje prisutne . Ovo sam licno cuo.

Kerber

Aha, cekao si prvo takmicenje... ;)
Hehehe, video sam ovo dok se "kuvalo" na stolu, i veoma lepo izgleda. A sto da ne, kad je i sam avion jako lep, a ovi Korejcani mu najzad potrefili oblik.
To oko boja smo i sami raspravljali, meni ovako izgleda "sa naletom". Ja ih vise volim malo pohabane...Mogla je ostrija granica kod kamuflaznih boja, al' sad da ne cepidlakisem...
Vrlo lepo, Gushicu !

drakii

Opet glupo pitanje, naime u uputstvu Special hobbyevog F86k, stoji da je koji takav zavrsio u Jugi, to sam i ranije cuo da je najmanje jedan bio kod nas, i to kamuflazno obojen, dali neko zna nesto vise ?

mutayu

#12
QuoteNe bih se ja uzdao u ove "podatke" ima tu jos toga nedorechenog koje znam iz prve ruke...  (datumi nisu tacni uopste...)... moguce da je i Babic prosao ispod Savskog mosta sa Sabre-om  ... a ne Nikola  ...
da ne idemo dalje u off topic.
Pa daj podatke kad ih vec znas iz prve ruke i prekrati dalju pricu! >:( Licno sam veoma zainteresovan za zavrsetak cele price. Imao sam cast da ga  sa Super Galebom pratim na njegovom poslednjem letu tj. pratio sam Mi-8 sa njegovim kovcegom od Podgorice do Berana. Kasnije sam takodje bio ukljucen u postavljanje Jastreba -spomen obelezja. O kakvom proletanju ispod savskog mosta govoris?

Boki

Sviđa mi se kako si ga odradio. Čisto i pedantno, bez previša prljanja. Baš je dobar.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

djnik

Ne stigoh ranije da odgovorim, Sejbr je odlican! Humbrolova PRU blue mi je malo tamna ili mi se samo cini na slikama?