Fujimi 1/72 D4Y3 "Judy" + Hasegawa 1/72 Toyota GB Starter Truck

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo mog kandidata za kampanju "Cufte"... maketa koju sam dobio na poklon od Goxyja (fala bato ;))...

U pitanju je bombarder za obrushavanje Yokosuka D4Y3 Suisei (kometa), u saveznichkoj terminologiji poznatiji kao "Judy".

D4Y3 je verzija sa radijalnim motorom, i potpuno drugachijim nosnim delom od prethodne dve verzije - D4Y1 i D4Y2.



delovi su rasporedjeni na 3 rama + prozirni ram... iako je starija maketa u pitanju panelizacija je ugravirana i jako fino izgleda... kokpit je malo siromashan a i sedishta nisu oblika kakvog bi trebala biti, tako da ce tu pasti malo detaljisanja, ali ne preteranog jer je poklopac kabine (inache reshetkast skroz) dat u zatvorenom polozaju, tako da se detalji nece mnogo ni videti na kraju...



prema vishe referentnih slika sam primetio da je ovaj avion imao jako izguljenu farbu oko kabine i po vertikalcu tako da cu ovde verovatno isprobavati tehniku chipinga farbe solju, kao shto je to Lanmi vec demonstrirao na jednoj svojoj maketi pre izvesnog vremena....


uz Judy sam nabavio i Hasegawin Toyota GB kamion za startovanje avionskih motora na stajankama... Naime, D4Y3 su poletali i sa kopna, pa mi je pala na pamet ideja da ovaj avion dopunim sa kamionchetom na stajanci... nisam siguran josh da li ce osovina za pokretanje motora pasovati visini nosnog dela D4Y3, no bice zanimljivo videti ih na postolju zajedno ;)





ovo je za sada samo prikaz ove dve makete, radovi ce krenuti kad mi stignu potrebne boje.. dotle se bacam na ostale projekte i kampanje ;)

gasha

ovo vozilo nisam video. Interesantno, sta su ti Japanci. Sve robotizovano ;D

Goran A.

Nisam bas siguran da ti ovo vozilo odgovara, jedino ako je imao akumulatore jer ti je ovaj startovao na anlaser.

Dada

Heh, da ovaj nije imao razrezanu glavcinu za kurblu...

Sandman

konachno zvanichno zapocheh radove na Judy - kamionche ipak necu raditi za kampanju, tako da ce ostati kao usputni projekat za neki drugi japanski avion u buducnosti ;)

za pochetak sam zaoblio naslone sedishta jer su ovi chetvrtasti, kako su dati u maketi pogreshni... zapravo trebalo bi ovde josh mnogo rada, ali sam reshio da se na ovoj maketi ne igram mnogo sa doradama - verovatno samo josh pojaseve za vezivanje da stavim od Tamiya trake....



bokovi kokpita su mi delovali jako prazno i ravno - ipak je ovo starija maketa - tako da sam ih obogatio reshetkama od istanjenog sprua....



za sad ovoliko... slede pojasevi na sedishtima i farbanje kokpita, instrument table,.....

Dada

Sta su ti Japanci... Ljudi imali fotelje u kokpitima :)
Konacno da se i ti probudis sa radovima :P mozda bi mogao ako imas knjizice da vidis komande gasa flapsova i ostalih zezancija, mislim da su dosta vidljive na bokovima...

Sandman

e da, mozda dodam i to... imam par fotki kokpita kao i "rendgen presek" aviona....

mada se necu preterano truditi vishe od toga jer je poklopac kabine dosta reshetkast.... i ovi bokovi su slichno kao na Thunderboltu, slabo vidljivi kad se trup sklopi!

Sandman

par detalja u kokpitu

- rezervni sharzeri za mitraljez (kako mi se chini prema referencama, mada ova verzija Judy ne nosi izgleda taj zadnji mitraljez, ali detalji obogacuju kokpit pa nek ide ovako) :P :D - to su ovi zeleni prstenchici na bokovima....
-  od istanjenog sprua napravljeno neshto shto lichi na ronilachke boce (ili protivpozarni aparat?) - to su ove tri "shipkice"....
- kocka od braon plastike je prema referenci kao neki paket obmotan kaishevima, stavio sam ovaj detalj chisto da se malo popuni praznina u kokpitu.....



ostaje samo josh kaisheve na sedishtima da napravim od Tamiya trake, i mozda koju ruchku na bokovima....

Dada

Znaci pocelo je :D Fino popunjavas kokpit i ja sam u slicnim zezancijama trenutno :)
One 3 boce bi trebalo da su kiseonicke, mada moguce je da je jedna od njih pp aparat, a mozda i nesto 3. pa ispadnem jackass :D ...

djos & filip

Lepo napreduje....jest malko usporeno  ;)

Mada moram priznati, jedva cekam farbaru, japanci su mi uvek problematicni i pravi izazov (od citava dva koja sam do sada uradio  ;D  )
Samo napred

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

posle Moshona naishla inspiracija za nastavak radova :D

kokpit ofarban, washovan i drajbrashovan... srebrnom olovkom uradjen suptilni chiping...





instrument tabla takodje gotova, gloss lakom samo simulirana stakla preko instrumenata....



tabla postavljena na svoje mesto....



sledi spajanje kokpita sa polutkama trupa....

Sandman

nastavak radova.....

u medjuchekanjima da se zagitovani spojevi na trupu sushe, bacio sam se na malo obogacivanje nogu stajnog trapa....

naime, na nogama se nalazi hidraulika koja naravno na maketi nije predstavljena



pa sam reshio da istu napravim od licnaste zice....



mislim da sam poprilichno uspeo da docharam ovaj detalj...



nakon par nedelja svakodnevnog gitoshmirglanja doveo sam maketu u ovo stanje....





na spoju trupa i krila (iza krila) je bio prvi problematichni spoj koji me je poprilichno namuchio.. mada se vidi i na nosnom delu (ispred krila) dosta gita.... sve izgubljene linije panela su preurezane a par komada sam izbrisao jer ne treba da postoje tu gde su ih kalupom napravili....



motor farban u MM Steel pa washovan sa tushem za rapidografe, i drajbrashovan aluminijumom....



mali pogled na kokpit nakon zatvaranja istog u dubine trupa :)



sada, nadam se, sledi lakshi deo posla - lepljenje horizontalaca i vertikalca, i konachne pripreme za prajmer i farbanje...

Kerber

Dobro si stigao dovde.
Kad se Japonezi lose uklapaju, a Hasegawa zna to da nam ponekad uradi, to je obicno posla kao i kod neke short run makete...nagutam se prasine ko auto da sredjujem...jos kad se padne i ona odvratna zelena plastika, tvrda ko staklo....

Sad ide laganica. Zavrsi ga tokom leta, ima jos toga da se radi, a duzan si i fotke onog Starfightera ovde..... :D

Sandman

Quote from: Kerber on 28-05-2009, 21:23:05
Dobro si stigao dovde.
Kad se Japonezi lose uklapaju, a Hasegawa zna to da nam ponekad uradi, to je obicno posla kao i kod neke short run makete...nagutam se prasine ko auto da sredjujem...jos kad se padne i ona odvratna zelena plastika, tvrda ko staklo....

ma dobro, nije toliko strashno... samo dosadno do bola svaki dan shmirglati i gitovati a nikako da malko vishe odmaknesh od pochetka :D

chekam samo Goxyja da zapochne jednog dana onu drugu Fujimijevu Judy....  >:D :hahaha

videcu samo ako uspem da malko zabushim izduvne cevi mada su jako pripijene uz kapotaz motora....

ali u globalu to je to... samo josh lepljenje par glavnih delova i idemo na prajmerovanje...

a juche mi konachno stigao i onaj "klik-klik" adapter za Azteka tako da konachno uskoro sledi montiranje novog creva na kompresor i pushtanje u pogon nove "igrachke" - H&S Evo 2in1.... :)

bice na ovoj maketi dosta experimentisanja ;)

Quote
Sad ide laganica. Zavrsi ga tokom leta, ima jos toga da se radi, a duzan si i fotke onog Starfightera ovde..... :D

polako, bice i Starfighter  0:) josh nije odputovao na svoje konachno odredishte.... kad on ode tamo, stizu slike ovde! ;) :P

Dada

Koliko si kuk'o, veoma lepo izgleda :) Svidja mi se sto nisi sredio detalje tolikim smirglanjem. Nema sta pedantno.
kada stignes lagano na farbanjac, ima da bude lutkica... sta, moracu jednom prilikom da nabavim jos kojeg Japaneza kada sredim prskalicu.
Cekamo napredak! :)