Fujimi FW-190 F8 1/48

Previous topic - Next topic

misa

Ova kampanja će mi poslužiti kao lep izgovor da se otarasim ovog groznog kita, tako što ću ga odraditi PIK (pravo iz kutije). Nameravam da uradim F8 verziju iz I. Sg2, Italija, leto 1944. Takođe nameravam da testiram tri za mene nove tehnike: pravljenje dekala, spirale na spineru, kao i hirurgija repnih upravljivih površina.

Pozdrav,

Miša

Kerber

Ajde...
Samo, sto je grozan?
I postavi neke slicke...

airbamby

Bane veruj mu na rec...
Grozan je 0:)

Samo napred Miso
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

R2D2

U pitanju je stara stara Fujimi maketa iz njihove serije 1/50,
iz doba all-in-one varijanti, siromasna detaljima, ono sto ima
je prenaglaseno, ali se sjajno uklapa  ;D
Gomila amblema i brojeva, sumnjive tacnosti  :D
Ima fixirani zadnji deo kabine, kao na malom Revellu, ja sam isti odrezao
u nameri da stavim rezervnu Tamiya kabinu, medjutim razlika u razmeri je
jako ochita te ne prerporucujem pomenuti zahvat.
Konture krila treba malo doterati, iz daljine lichi na FW...  ::)
Dok je po stolu redjao zetone,
Krupije se nagnu i sapnu: Brod tone!
U tom slucaju stavljam sve na crno,
Bacaj vec jednom to prokleto zrno...


misa

Evo i makete:


Dobro je što test fit pokazuje da će sklapanje ići lako, i što je panelizacija u negativu (mada preširoka). Sve ostalo je loše.

Ejector pinovi na vidljivim mestima (minimum 6 vidljivih):


Sink markovi strateški postavljeni da se što bolje vide:


I, najbitnije 1/50 razmera. U poređenju sa Eduardovim, raspon Fujimijevog krila je 12mm manji:


Zatim dekali sa najdebljim filmom koji sam video; detalji kokpita katastrofalni; cela površina prekrivena najfinijim mogućim rivetima u POZITIVU, koji nestaju ako ih mrko pogledate itd itd. Sve ćete uostalom videti tokom radova.

Zašto sam ipak kupio maketu? Zato što se dobijaju trop filteri za FW (zahtevaju malo dorade),  2 gondole sa 2 MG 151 topa, 2 gondole sa MK103 topovima, i

bez popusta :D

misa

Evo malo progresa:



Sledi kitovanje pa prajmer.

Pozdrav!  :)

misa


djos & filip

Lepo izgleda, samo napred  :)

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

misa

Evo malo napretka:

Inače imam gomilu problema sa Fujimijevim dekalima. Trupni krstovi su se raspali, pa sam naštampao nove, zajedno sa amblemom II/SG4. Međutim toner se ljuštio sa dekal papira, tako da sam krstove dorađivao crnom bojom, a ionako su prefarbani. Svastike na repovima su verovatno za 1/32 model, ali i one su prefarbane, pa nije strašno. Evo kako su krstovi ispali:

Donji krstovi su me sačekali na krivini:

Moraću da ih skinem, i da naštampam nove. Spiner je ofarban (zaboravio sam da slikam).

Od ostalih radova, ostalo je samo da odarbam točkove, i prostor za njih i da finiširam.

Pozdrav,
Miša :)

sezan

#9
Oces da ga prljas jos malo?!Odlicno je ispala ta kamuflaza!Zavrsavaj da ga vidimo u punom sjaju!
Da nemas mozda fotografiju kada si ga maskirao?Jesi radio blutakom ono "negativno" maskiranje ili...?
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Kerber

Dobro si se ti izborio dovde.
Svidja mi se kammo...kao na profilima. Nisu mi ovi potkrilni nosaci bas jasni, izgledaju kao da su za centralni tank/bombu od 500 kg, ali, valjda ima i tu nekog logicnog zakljucka...
A sto se tice decala, pa, koliko  Tamiya pravi (sad) odlicne makete, toliko su im decali uzas.
To je jedan od razloga sto sam stao sa mojim Thunderboltom u '48...sve oznake sam istrimovao i nekako, uz prostu silu, lak i more Micro scale decal seta i sola, nekako su legle na maketu. Zato su stensili uzas, silvering ne mogu da izbegnem, pa se odmaram i skupljam psihicku snagu da to jednom zavrsim, i to bez dosta njih...samo kompaktni ce ici na maketu...ono-slovca, jok ! Doduse, probacu sad sa ovim Japoneskim cudom - Gunze hemijom za decale da nesto skarabudzim, al' ne greje me nada.
Ajd' zavrsavaj !

misa

@Sezan: prskano je slobodnom rukom. Blutac je samo za razdvajanje RLM 79 od RLM 76, da ne ispadne neprirodno oštar prelaz

@Kerber: Nosači su katastrofa loši (verovatno su od neke makete lokomotive), ali pošto je maketa sama po sebi krš, rešio sam da joj dodam 2 rezervoara pod krilima i jednu bombu od 500kg sa stabilizatorima debelim 0,8mm. Pravi cilj ove makete je uvežbavanje raznih tehnika. Na primer, treba podesiti drajver za kolor laser da štampa na gloss papiru kako bi poslao više tonera na decal papir i dobio zasićenije boje. Ili spirala na spineru pomoću micron masking trake... itd. A ovog II./SG4 Focke Wulfa ću od meraka odraditi u eduardovoj varijanti. Zato i uvežbavam ovu kamuflažu.

Što se tiče silveringa kod debelih dekala, moja preporuka je kvalitetan gloss lak umesto pronta. Takođe, u Nišu izbegavati vodu iz vodovoda jer je puna kamenca - samo destilovana voda za dekale. I galon Micro Sola.

Pozdrav,
Miša :)

misa

Ova maketa je "završena" još jula meseca, ali je odmah po završetku radova smeštena u kutiju - da je ne gledam. Ipak, red je da se postuju slike završene makete u kampanji (hvala @ki za podsećanje), pa izvolite:






Pozdrav,
Miša :)

Sandman

svidjaju mi se flekice na gornjem delu kamuflaze kako su uradjene, ali iz nekog razloga mi se mnogo vishe svidja efekat senchenja i washa na donjem delu trupa i krila :-/ kao da si na donjem delu radio senchenje boje malo vishe...

u svakom sluchaju, lepo ispade na kraju... josh jedan Fw na broju :D

airbamby

Imajuci u vidu kakva je maketa taj Fw-190 i da je dobar samo za vezbu mislim da stvarno mozes biti zadovoljan rezultatom.
Od mene samo cestitke na krajnjem rezultatu.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj