1/72 Fine Molds Ki.61-I-Otsu

Previous topic - Next topic

Nidza79

Ovo je jedna od tri glavne Fine Moldsove kutije Ki.61-I koje mozete naci kod gazda Milana. Maketa nije bauk kao ranije edicije ovog aviona i pruza daleko vise nego "A" serija Hasegawe. Postoje samo dva "zastavicasta" dela i svega nekolicina koji se ne uklapaju a medju njima su krucijalni komadici poput kabine i prednjih tockova. Unutrasnjost je izuzetno dobro reprodukovana i ako ugradite pre sklapanja polovina trupova sve sto mozete, maketa ce postati dosta masivna i svaki put kad je spustite na sto ce jako udarati nosem posto je pustite sto moze ostetiti nanose gita.

Najbitnije je napomenuti kupcima da se ne polakome na ideju da maketa sadrzi dekale u koje je moguce "obuci" avion jer su upravo dekali najgore sto cete naci u kutiji. Dekali imaju zamasne obode prozirnog filma i izuzetno su krti, gotovo isto kao oni koje sam dobio sa Tokovim Il-2. Dodir prstima dekala nezasticenih lakom koji su se osusili rezultovace pucanjem, isto ce biti i ako im prinesete saku koja je naelektrisana. Dekali koji sadrze kamuflazu su pogresnih dimenzica i ne uzimaju u obzir ispupcenja na maketi.

Na slikama je ono sto sam ja uspeo da postignem. Maketa je bojena cetkom, nelakirana je sem poklopaca glavnih tockova. Dekali na krilima su se raspali ali su za potrebe fotografisanja cackalicom i vlaznim stapicem za usi poslagani jedan uz drugi. Pojedini paneli bojeni su drugim bojama, glavna boja je Humbrol 11.






Warhawk

Super izgleda. Da li si razmišljao o tome da mu istakneš panele ili da ga malo uprljaš (fleke od izduva i tako to...)?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Profa

Lepo izvedeno četkarenje :o, s obzirom da je srebrna posebno nezahvalna ::)
Bilo bi stvarno lepo da mu još malo izvučeš panele, čisto da se vidi da ih ima...
Bogu fala što sam Lala! :)

drakii

Izvini, ali moram da kazem da je greota da ostane ovakav, mnogo dobra maketa, pozdrav

Zoki969

Stvarno je lepo ispao, ali se  slazem sa ostatkom ekipe da mu treba pustiti malo prljavstine po panelima ...
Znaci, Nidzo, neka ti ne bude tesko da mu posvetis jos par sati vremena... Ovako je dobar, ali zasto ne bi bio odlican.
I naravno, pohvale za rad cetkicom i opsti utisak

drakii

ma nemora ga prlja, nek se zavrsi, mnooogo je dobra maketa

Nidza79

Ja se izvinjavam svima, nisam posecivao forum izvesno vreme.

Jedino prljanje koje maketa ima je blagi trag iza izduvnika i malo na gumama. Opsti je konsenzus da ambiciozno uradjena 1/72 maketa treba da ima izvucene panele. Medjutim isto tako je istinito da kada premerite debljinu panela na maketi i pomnozite sa 72 dobijete "rov" od kojeg bi se pravi avion raspao. S obzirom da se ne krecem u takmicarskim krugovima te ne moram da pratim taj estetski trend ja panele ne popunjavam ili popunjavam samo one koji oznacavaju povrsine koje se pomeraju.

Kao sto kaze crveni znak na repu avion pripada 19-om Sentaiju, koji je izdvojen 2.10.1944 iz Akeno lovacke skole i popunjen je s Ki.61-I-Otsu koji su sluzili kao ucila pri toj ustanovi. Avioni su poptuno ocisceni da bi im potom bio izvucen amblem nove jedinice, osnovni stencili, zuta ivica krila i crna povrsina protiv odbljeska sunca.

Kasnije su dodate zelene "zmije" po oplati aviona a komandne povrsine su obojene u IJA Grey kako praksa nalaze. Avione iz ove faze upotrebe pri 19 Sentai ima smisla prljati.

Maketa je i dalje takva kakva je na slikama i nece biti doradjivana jer se dekali jedva drze u ispravnim pozicijama kao sto sam ranije napomenuo. Kad budem pravio sledeci avion ovog tipa upotrebicu Cartograph dekale jer su Fine Moldsovi stvarno van pameti...




drakii

Ima nachina da se izbegnu zadebkjanja kod dofarbavanja u tamniju nijansu medjulimnog prostora( panela ), ima u MK, molim te doradi je, mnogo je dobra maketa, a i avion je lep, sigurno moze uz malo truda i bez malo straha, dosta sam maketa ukaka' dok nisam prinaucio ponesto, pozdrav i ne zameri  javascript:void(0);

Zoki969

#8
Nidzo, ako ti mislis da je tako najbolje za tvoju maketu, onda zasigurno jeste tako.
Medjutim, moram da se ne slozim s tobom po pitanju nekih stvari koje si napomenuo. Naime, stoji prica da bi linije panela bili rovovi kada bi se uvecali sa odgovarajuce razmere, bilo da su naznaceni ili ne. Medjutim, mnoge stvari su karikirane, a da nije tako, moras priznati da bi makete izgledale prilicno siromasno i jadno. Isto tako tvrdim da linije panela mogu izgledati tanje ako se dobro "popune".
Ne znam koji bi bio razlog da se izbacuju nove makete sa sve vise i vise detalja i koje su po pravilu u negativu, kada bi bilo "najtacnije" uzeti neku staru maketu u pozitivu, osmirglati joj sve linije i tako naciniti maketu vernu originalu gledano sa pristojne udaljenosti.
Sto se prljanja tice, to je stvar estetike i licnog ukusa i o tome ne volim da diskutujem. Medjutim, moram da ti kazem da kada su moje makete u pitanju, po pravilu zelim da svaka moja maketa bude (osim tacnosti i preciznog rada) pre svega lepa i atraktivna. Kada danas pogledam neke svoje rane radove (sacuvao sam ih par) ne mogu se oteti utisku da su mi nekako " dosadne" iako su zanatski odlicne.
I, sto je najbitnije, ne volim pricu o "takmicarskim krugovima" i "maketama koje radimo za sebe". Za mene je jedino ispravno ako maketu radis za sebe i po svojim kriterijumima. Da li je to vrhunski ili prosecno, nebitno. Bitno je da je covek zadovoljan onim sto radi Bez takmicenja se moze, ali bez pravljenja maketa ...
Toliko. Da ne izadjem iz okvira topika.
Pozdrav i guraj dalje !!!  :) ;) :D ;D

Warhawk

Quote from: zoki969 on 12-02-2009, 13:09:22
Za mene je jedino ispravno ako maketu radis za sebe i po svojim kriterijumima. Da li je to vrhunski ili prosecno, nebitno. Bitno je da je covek zadovoljan onim sto radi.

Celokupna mudrost maketarstva u par recenica...  8)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'