Bf-110C Fujimi 1/48 u malo drugacijim bojama

Previous topic - Next topic

airbamby

Prvog Aprila 1941 godine oko 16h Messerschmitt Bf-110C koji je pripadao Nemackom Vazduhoplovstvu je kruzio iznad aerodroma u Kraljevu,zamenivsi usled gubitka orijentacije ovaj aerodrom za svoju bazu u Bugarskoj.Avion je sleteo na aerodrom i nakon zaustavljanja se uputio prema hangaru gde ga je zajedno sa troclanom posadom zarobilo osoblje aerodroma.
U toku noci Avion je pregledan u hangaru Drzavne Fabrike Aviona Kraljevo I nacinjene su brojne fotografije od strane vojnog fotografa,na zalost fotograf je bio tzv peto kolonas tako da fotografije nikada nisu dospele u ruke nasih eksperata.
U narednim danima je avion prebojen u trobojnu semu kakva se koristila na bombarderima Do-17K koji su licencno pravljeni u Kraljevu I vracen je u jedinicu na Kraljevackom aerodromu 7-og aprila.
8-og Aprila je avion trebalo da bude prebacen na Zemunski aerodrom, za taj zadatak su izabrani Pilot Zlatko Dimcovic i strelac Gustav Ajdic koji su poleteli ka Zemunu 8.04.1941 u jutarnjim satima. U toku samog leta bilo je problema jer je posada bila ne iskusna na tom tipu aviona a sam pilot prema kazivanju Gustava Ajdica u casopisu Krila nikada nije leteo tako brzim avionom.Zbog gubitka orjentacije su dosli do Sremskih Karlovaca a onda prepoznavsi Dunav uputili su se ka Zemunu. Iznad Bezanijske Kose ih je docekala nasa zestoka protiv-avionska vatra koju su izbegli I uz puno srece se spustili na aerodrom Zemun.
Postoje podaci da je ovaj avion kasnije prebacen na aerodrome Veliki Radinci gde ga je 10 Aprila unistilo nase Aerodromsko osoblje neposredno pred nastupajucim Nemackim jedinicama .

Maketa je Fujimi u  razmeri 1/48,sasvim solidna jednostavna za rad,ima mogucnosti da se doradi ali ja nisam nista doradjivao.Zapoceta je bas davno jos 2007 posle mog povratka hobiju I dugo stajala tako spremna za farbanje.Maketa je farbana sa Revell 84 (Braon), 382 (Oker), 361 (Zelena) za Maskirnu semu odozgo I trup a Model Master Akril RLM 65 za donju boju. Zastava na repu Revell 50 – Plava ,Model master enamel White(Bela) and Insignia Red (Crvena)



http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Hawkeye

Odlicna uradjena maketa i odlicno joj stoje ove boje  ;D !

'Уживај младићу за младости своје!'

Dada

Znaci gotov je... Superiska! Mnogo mu lepo chuchi ova shema...

djnik

Bravoooo! Odlican Bf-110! Izgleda kao original. Reci mi malo vise o Fujumijevoj maketi, jer istu imam i ja i spremao sam se da krenem da radim isti.

Inace, mogu da potvrdim da ovaj avion nije preleteo na Velike Radince i nije tamo spaljen. Tamo su spaljeni jedan Ik-2 i po tri komada Ik-3 i Bf-109E.

Goran A.

Sto se tice makete nemam primedbi, odlican 5! Istorijski gledano ima ljudi koji sumnjaju u ovu semu a donekle sam i ja pristalica toga a evo zasto:

-Avion zarobljen 1 aprila oko 16h.
-Sutradan verovatno obilasci vojnih glavesina i inzenjera i naravno pregled aviona
-od 3. do 5. aprila priprema aviona za farbanje: pranje aviona, tri gornje farbe, jedna donja da ne nabrajam zasticivanje kojekakvih otvora i susenje plus oznake za koje znate kakve su i koliko komplikovane, mislim da je neizvodljivo za dva dana sve to uraditi.

Pristalica sam teorije da je dobio samo oznake a i to je pitanje. Fotografije nema mozemo samo da nagadjamo.


Kerber

Lepa maketa. Lepo odradjena, ofrbana je po skicama koje sam i ja vidjao...
Da, tu moze biti puno nedoumica, jer, ionako kod nas sve ide kilavo, pa ne bi bas bilo "po naski" da su 5 dana pred rat uspeli da prefarbaju ovoliki avion, ali...nek' taj problem drugi resavaju.

Jedino me bune mitraljeske cevi na gornjoj polovini nosa - nema ih. Jel' nasi to skinuli, ili si ih ti negde "skrajnuo" i posle zaboravio?

djos & filip

Lepo je videti i ovu pticu u nasim bojama.

Stvarno lepo uradjena 110-setka, ako je i what-if ne smeta uopste  ;D

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Gusha

Odlicna prica i lepo farbanje.Ja za ovo nisam znao, dal' neko zna sta se zaista desilo sa ovim avionom? Djnitce?

gasha

Uhvati i ti vremena da ga zavrsis. Ala volim da vidim kraljevsku rondelu i trobojnu semu. Superiska.

airbamby

Hvala svima na komentarima  0:)

@djnik Maketa uopste i nije tako losa,treba je doraditi,siromasna je u kokpitu a posebno kutije trapa tako da bi tu valjalo poraditi malo na detaljisanju.Uklapanje je manje vise ok.Ja sam kao sto rekoh poceo da je radim po povratku maketarenju (to je bila treca maketa koju sam krenuo da radim) nije mi se nesto posebno radila tako da je ovako sklopljen stajao vise od godinu dana.
Svakako ko zeli detaljniju i po meni mnogo komplikovaniju 110ku uzece Eduarda...

@AG02 slazem se sa tobom da ima dosta "rupa u ovoj prici" tj da je sema vrlo verovatno i izmisljena,ali ako se procita clanak Gustav Ajdic-a on navodi da je 110ka pregledana i isfotkana odmah po sletanju tj u noci 1-2 april a da je u jedinicxu vracena 7 aprila navodno ovako ofarbana.Po YASIG-u ofarbane su gornje povrsine a odozdo je ostala originalna Nemacka RLM 65. Sve u svemu po meni sema verujem What-if bar dok se nekada ne pojavi neka fotka ako je uopste i ima. To bi nam razbilo sve ne doumice koje imamo oko ovog aviona...
Sto se mene tice lepo je verovati da je zaista postojao ovako ofarban jer deluje jako atraktivno i lep je dodatak kolekciji Kraljevskih aviona na polici  0:)

Kerber Mitraljeske cevi nisam postavio (jos uvek) bice stavljene kad se malo prolepsa vreme a tada cu dodati i kvalitetnije fotografije.Juce nikako nije bio dan za fotkanje na dnevnom svetlu  ;)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Sandman

lepo izgleda u ovoj kamuflazi, jedino ne znam da li bi mu mozda trebao malo sjajniji finish? samo suptilni semigloss  :-\

Poseidon


Boki

Uuu, odlično si ga odradio.
Da li je bio tako ofarban ili nije, ne znam, ali mu ove boje zaista lepo stoje.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

hayabusa

Dobar je, svaka cast!

Inace, da li postoji bilo koja fotografija ovog aviona sa nemackim oznakama?
(bilo neka od tih koje su nasi slikali u Kraljevu ili neka druga, svejedno)
Белая aрмия - Чёрный барон

Aleksandar

MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!