1/72 Airfix Spitfire Mk.Vc (T)

Previous topic - Next topic

Nidza79

Kada ozareni donesemo ovu maketu kuci srecni sto konacno imamo na sta da stavimo lift here decale i otvorimo je - nije iskljuceno da ce entuzijazam dramaticno opasti... Unutra nalazimo Airfixov Mk.Vb iz 1976 sa nabacanim delovima koji bi od njega trebalo da naprave Mk.Vc (T). Posto razdvojimo delove koji nam trebaju od onih koji ne - vidimo da se ipak nismo bog zna kako usrecili - Lift here ima samo dekale za jednu verziju sa starim izduvnicima (ostali imaju izduvnike kao Mk.IX), hirurski zahvat otsecanja dela trupa i krila zarad montiranja "Vouks" filtera moze mnoge da obeshrabri (mene licno jeste), nema krilne antene IFF uredjaja, ledjno poziciono svetlo se ne pominje u sastavnici, radio antena vise prilici Harikenu, nema ogledalca, Airfixovi dekali prave silvering epskih razmera itd itd.

Ne uspevsi da izbegnem cinjenicu da sam tog momenta (rani februar ove godine) imao kuci 4 makete spitfajera - resio sam da rasteretim police tako sto cu tri od njih zbudziti u jedan zasnovan na Airfixu. Evo sta je na kraju ispalo.... (deselektovao sam linkovanje slike nazad na album u Photobucketu i sacuvao tu promenu, ako nije dalo rezultata ja nisam kriv).









Messerschmitt

#1
Одличан Спитић!!!Баш му лепо чуче неше ознаке... Чист и педантан рад,једино ми мало издуви боду очи,мислим да би требали бити тамнији,али све остало је за похвалу. :cheers :super

Kerber

Airfixov Spit je bio najtacniji u '72 do pojave Tamiye...
I lepo se uklapao nekada...E, ali ispupceni paneli su sad demode.
Cudi me da su te zezali njihovi decali...Obicno se ubiju na plastiku, a kamo li na farbu tretiranu lakovima.

Sve u svemu, dobar spit, jedan od onih sa desert cammo shemom...
Dobar posao.
Ajd' i ostale....
Pozz !

Bojan Ue

Dobar je, svidja mi se ova kamuflazna sema  :bravo

PELE

Odlican je Spit, samo napred!  ;)



Pozz

Gusha

Svaka cast za strpljenje, da od cetiri napravis jedan.Sta se dogodilo sa plavom koja ide sa donje strane? Trebalo bi da bude azure blue,  kod tebe je svetlija nijansa...

medico

simpatican spit , Soicev spit je definitivno imao PRU blue donjake  sem toga malo mi smeta vetrobran jer njie lepo legao na trup inace sasvim ok vidi se ima ty maketarskog potencijala  ;)

gasha

Evo da se nadovezem na docu sa mojim zapazanjima. Kod prljanja obrati paznju da ne postoje veliki kontrasti u delovima aviona. Npr. ako radis avion koji je u upotrebi, pogotovu borbenoj, tockovi ne mogu biti ovako sjajni. Ceo deo oko stajnog trapa se isprlja vec pri poletanju, donje povrsine (barem ovo sto se vidi oko usisnika) su ti sjajne kao iz fabrike. Elisa na napadnim ivicima bi morala da bude barem malo izguljena. Stencili ti imaju silvering, obavezna hemija da se to ublazi (radio sam sa Airfix dekalima i ponasaju se odlicno sa hemijom). Uradi malo chipinga na napadnim ivicama krila i udri jos jedan sloj mat laka i ubaci malo (kap-dve) sive ili svetlo braon boje u njega, to ce ti ublaziti silvering i smanjiti blestavost dekala.

Eto ako sam preterao izgrdite me ali mi se dopada osnova i mislim da bi mogao da se doradi.


Nidza79

Sto se same makete tice ona je kao i sve ostale moje makete radjena direktno farbom iz konzerve, ne sadrzi lakove ili bilo sta slicno i radjena je cetkom. Prljanje nije bilo planirano uopste ali sam na kraju to uradio ne iz zelje da ga prljam vec da bih ublazio uzasan silvering airfix dekala (situacija bi bila daleko gora da Vc nema dosta zajednickih stencila sa Vb pa sam vecinom koristio italerijeve stencile a airfixove samo kad bas moram). Tockovi nisu zaprljani jer su bocno zalepljeni za krilo (drska je prekratka da udje u rupe za to predvidjene). Dok sam ih lepio vecina prljavstine mi je ostala na prstima pa sam ih skroz ocistio. posle nisam hteo da ih ponovo prljam jer nisam imao dobar pristup svim delovima gume a i bojao sam se da ih ne otkinem. Kabina naleze dosta dobro ali ne perfektno jer verovatno Italerijeva kabina nije ni pravljena da naleze na Airfix trup. Sto se tice guljenja farbe farba je nanosena cetkom u 4 tanka sloja, selotejpom mozemo guliti samo poslednji sloj ali ne i ono ispod njega, neko grebanje znackom mi deluje potpuno imbecilno.

Donji deo trupa predvidjen za otklanjanje zarad Vouks filtera je nozem i smirglom preradjen da cini celinu a potom je na to nanet Abukir iz Italeri Mk.Vb kutije. Rupe su zapusene sipanjem humbrol 11 farbe (lako se sleze pa je operacija trajala 10 dana, ali je na kraju zahtevalo minimalnu obradu smirglom posto je super pratila oblik). Devetocevni izduvnici su uzeti iz italeri Mk.IX kutije i namesteni u prostor za trocevni koji jedino nudi airfix. Ogledalce je uzeto isto od Italerija.

Sve u svemu iako Blue rider godinama nudi Shojiceve dekale nikad nisam video da je neko isprobao da ga sprovede u praksi tako da je ova maketa sama po sebi veliki uspeh i veliki korak unapred u improvizaciji u odnosu na moj proslogodisnji Hurricane Mk.IIc koji je uradjen iz Academy makete i Hurricane igracke koja se dobijala uz plasticne vojnike. Prelomnu ulogu u zapocinjanju ovog zezanja je imao gazda Milan koji mi je rekao da Abukir mogu da nadjem u Italerijevoj kutiji Spitfire Vb. Trenutno prikupljam delove za Hurricane Mk.IVRP i posto vise nemam Hurricane igracki zamolio bih ljude iz Beograda koji imaju Smer-ov Hurricane Mk.IIc sa Vouks filterom, a ne zele ga, da mi posalju eventualne ponude na private...

milten

Quote from: Nidza79 on 19-05-2009, 18:23:57
Sve u svemu iako Blue rider godinama nudi Shojiceve dekale nikad nisam video da je neko isprobao da ga sprovede u praksi

Sad vidis ...
http://www.modelingmadness.com/contests/forspit/branor48tamyugoslav.jpg
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

Nidza79

Pa vidim da decko ima fensi maketu i erbrash i ni najmanje pojma kako izgleda to sto pokusava da uradi...

medico

Imam ja tog harikena rastawljenog pa se javi na pm za dogowor.

drakii

Bash leepo, ali bi uz relativno malo truda bilo super, Airfix-ova plastika se lako preurezuje, mislim na trup, izgleda da su boje dobre, neko je reklamirao da nisi pogodio donju boju, koliko vidim, a i taj neka zagleda , nisi, eh te oznake i presijavanje, na kraju se ipak bavimo maketarstvom, ne pravimo prave avione, samo napred, meni veoma dopada, a  znash ono nashe: ko mi nadje manu, 'eb'chu mu nanu, te samo ti lepo radi nashe.....,   :bravo,   :pilot