Mirage 2000 Tigermeet 1/72 Revell

Previous topic - Next topic

Sneni

Moj najnoviji projekat, Mirage 2000 :). Out of box uz nešto sitne samogradnje. Dakle, poželio sam da odradim nešto s maskirnom šemom, pa sam pazario ovog Miraža (Francuzi imaju jako dobru air superiority šemu - ostatak NATO-a bi mogao da se ugleda na njih). Znao sam da maketa nije bog zna šta (valjda je to stari Italeri kalup) i da će trebati dosta rada ali, eto, dalo mi se. Na kutiji piše Mirage 2000C, dekali su za Mirage 2000-5 a u kutiji je nešto što ima od svega po malo, iako najviše podsjeća na prototip. Naoružanje koje dolazi uz maketu je tako brutalno netačno da sam se odmah bacio na prepravke kako bi koliko-toliko popravio utisak one sramote. Pored raketa koje sam prepravljao (Super 530 i Magic2) dobija se i jedan solidan rezervoar, zatim nešto što bi mogla biti kasetna bomba, kao i nekih osam stvari koje valjda treba da predstavljaju bombe, a liče na osam pendreka s krilcima ???.

Nakon toga je došlo na red uklapanje, koje se kretalo u rasponu od lošeg do mjestimično katastrofalnog. Pored toga, jedno od olova za balans se na neki neobjašnjiv način odlijepilo pa maketa može da posluži i kao zvečka ;D. Paneli na nosu odgovaraju prototipu, kao i sama geometrija nosa (malo je pljosnatiji). Sve je to odšmirglano i dovedeno u red. Nakon toga sam odlučio da maketi dam prvi sloj boje kako bi dalje farbanje išlo lakše. Za tu svrhu sam uzeo MM Medium Gray i posvijetlio je s Revell mat bijelom. Dobivena boja se iz nekog samo njoj poznatog razloga nije sušila - ostala je mecava i lako brisljiva :cry. Nakon 3-4 dana čekanja uslijedilo je skidanje pomenute boje. Naravoučenije: ne miješati MM Medium Grey i Revell 05 jer rezultat neće da se osuši.

Negdje u tom periodu uspio sam da slomim cijev za dopunu goriva. Do kraja projekta ista je pukla bar još 20 puta :headbang.

Preshading sam radio s tamnosivom, pustio da se dobro osuši, ali ga je i pored toga "aktivirao" razrjeđivač u prvom sloju farbe za kamuflažu. Snašao sam se pa to nije ni ispalo tako loše. Onda je na red došla plava boja. Nisam uspio naći 56 koja se navodi u sastavnici pa sam kupio 54 gloss plavu. Vrlo brzo sam otkrio da svaki pokušaj miješanja s svijetlosivim nijansama prizvodi rezultat koji je - ljubičast. Nakon prvog sloja maketa je bojom počela opasno da podsjeća na kravu maskotu Milka čokolade... :cry Jedva nekako sam dobio nešto što liči na plavu boju, a može da se iskoristi za kamuflažu. Nije baš original boja ali pristojno izgleda.

Još jedna stvar vezana za ove boje: kad se nanesu četkicom, ostavljaju utisak kako su se savršeno ravnomjerno rasporedile po površini. Problem nastaje nakon sušenja, kad se razotkriva svaki, ali bukvalno svaki, potez četkice. Svaki naredni sloj ispoljava isti problem, tako da to nisam uspio rješiti. Mislim da bi Revell razrjeđivač mogao da bude pametna investicija.

Nakon toga Pronto, pa dekali. Od samog početka sam se, s razlogom, brinuo oko postavljanja onog velikog dekala koji ide preko leđa (na kojima su kojekakva ispupčenja, ispusti itd.). Nakon postavljanja sam morao da skalpelom prosječem dekal oko pomenutih ispupčenja, a rupe sam kasnije zafarbao crnom bojom (koja je, ipak, odlično sjela tako da se ništa ne primjeti). Protiv silveringa sam se borio stvarno tigrovski :D, uglavnom sam pobjeđivao, iako ga je ostalo tu i tamo...

Wash je dosta lagan jer maketa predstavlja mašinu koja je sređena i spucana za Tigermeet (plus što je preshading odradio svoj dio posla i više nego što je bilo potrebno). Samo sam komandne površine malo jače naglasio. Miraži su prilično sjajni (osim radoma koji je mat) pa sam dao MM semi-gloss finiš.

Na kraju balade, uz sav maler koji me je progonio, završni rezultat nije ni tako loše ispao. Od vas očekujem komentare, kritike, sugestije i ostalo. Fotografije su s različitim balansom bijelog i podešavanjima boja, pa se nijanse razlikuju - recimo da se na prvih 6-7 najbolje vide najpribližnije stvarne boje. Da ne tupim više, evo slika :) :



To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

PELE


UrbanKnight

Pa dobro, fino bre ispalo... razgovetno...  ;D
Quote from: Sneni on 30-05-2009, 15:15:47da slomim cijev za dopunu goriva. Do kraja projekta ista je pukla bar još 20 puta :headbang.
Meni se to stalno desava (pitocevi, antene... ) :P nekako sam navikao
E a to s bojom, ima tu nesto... na kraj mozes da dobijes sirovu gumu...
Revel0v rezredjivac (kolor miks), pa ne znam, nije bas jeftin.

Sandman

sasvim solidno ispade na kraju, a odlichno si se izborio i sa dekalom onim na ledjima!

iako si ga finishirao sa semigloss lakom, i dalje na slikama deluje jako sjajno - mozda ipak da probash koju kap matt laka u taj semigloss pa da onda tako lakirash... mada, sad ti je vec malko komplikovaniji taj postupak jer si polepio stajni trap i naoruzanje...

wash je lepo ispao, pogotovo sa donje strane gde se lepo vide tragovi opstrujavanja prljavshtine - mada, malko preterano mozda prljanje odozdo ;)

izduvnik je takodje jako lepo uradjen....

sve u svemu lep rad ako izuzmemo muke oko plave za kamuflazu i ovih par zamerki s moje strane ;)

sledeci projekat je? :)

Sneni

Hvala ljudi ;D :)

Quoteiako si ga finishirao sa semigloss lakom, i dalje na slikama deluje jako sjajno - mozda ipak da probash koju kap matt laka u taj semigloss pa da onda tako lakirash...
Stvarno, i ja sam pomislio - ako im je ovo semi-gloss lak, kakav li im je tek gloss :o Problem je što mi je ovaj semi-gloss akrilni, a skoro sve ostalo što imam je enamel, da nije tako potrudio bih se da mu malo "ubijem" sjaj. Mada, opet, miraži su iznenađujuće sjajni u odnosu na druge savremene mlaznjake.

Quotesledeci projekat je?
Trebao bi da bude F-4F ICE Phantom, ali to tek kad prođu dolazeći ispitni rokovi :cheers
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

GBU-10


Bojan Ue

Odlican je, posebno mi se dopadaju njegovi dekali!  :bravo

Kerber

Meni se dopada.
Lepo su mu legli decali, a i lep je avion.
Napred ! Sad znas vise, radis bolje .

ubermagog

Dober je!
Posebno si dobro odradio nos, tj. radar - glupi Italeri je upropastio inače veoma lepu maketu sa tim "prototipskim" panelima.

Trebalo je malo da se poigraš sa tim fotografijama, malo truda i maketa ti izgleda bolje ;)


Sneni

Hvala svima ;)
@Airsuba, hvala na sređenim slikama, fotografije sam već sređivao jer su originalne bile pretamne, na nekima sam korekciju osvjetljenja radio ručno a na nekima automatski. Generalno, nisam htio da pretjerujem s obradom da ne ispadne da šminkam na fotografiji ono što sam zeznuo na maketi, čisto nisam htio da slike ostanu onako tamne ;D Nemam šta da krijem, maketa ima grešaka i dobro je da se vide i na slikama, ipak sam početnik u maketarstvu pa je bolje i ako dobijem kritiku i sugestiju koja je na mjestu, pa da naredne makete budu još bolje ;D :cheers
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

airbamby

Prelepo uradjeno svaka cast...
:pilot
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Zoki969

Uh, bas je lep ... I avion k'o avion, a i maketa ... Dobar rad !!! ;D ;D ;D
Stoje primedbe u vezi sjaja, ali iskreno mislim da nije nista strasno.
Malo vise paznje posveti fotografijama (fotografisanju) sledeci put ...
Sve u svemu, odlicno !!!