Икарус ИК-2, 6.ловачки пук

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Икарус ИК-2, 6.ловачки пук, 1939.
Макета је ресинска, произвођач чешки CMR, размера 1/72. Макету сам урадио у ,,дресу" 6.ловачког пука из лета 1939. У јесен те године су добили велике црне бројеве на страницама трупа те су одлетели у 4.ловачки пук на Боронгај крај Загреба где су и дочекали рат у познатој маскирној шеми (маскирање је извршено након доласка)...
Макета је права ТАМИГАВА  :super у ресинском свету и може ,,ладно" да стане уз раме многим ,,пластикама"... али, треба бити веома опрезан у раду. Ја нисам био ::) Поткрала ми се грешка која ме је прилично коштала... Једноставно речено, занела ме лепота делова, прецизност одливка... нисам приметио :doh да су ми уздужна и попречна оса у несугласици тј.не затварају 90 степени или прав угао (а што је код ресина врло често-исправља се веома једноставним загревањем у врућој води и затим исправљањем на тражену меру,угао...). Тек након лепљења трупа и крила сам установио да је одступање осе крила у односу на осу трупа, у крајњим тачкама крила 1.5мм. То може да се види и голим оком,поготово када се зна. Можда то и не би био толики проблем да ова сјајна макета још сјајнијег авиона нема тако ,,опаљен" стајни трап. Е, ту је грешка уочљива(можда не на фоткама). Морао сам да скраћујем неке упорнице... Након овог склапања могу слободно да постанем кротитељ изнервираних црних мамби! :cry Још једном да напоменем, својом кривицом.
Све у свему, ипак морам да кажем да сам на крају задовољан. Ускоро почињем са радом на ИК-2 у 1/48 (AEROPOXY), тако да ми је овај малишан добро дошао као загревање :)
Коментари и критике су веома добродошли :)







http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Warhawk

Odlično je ispao, Naročito mi se svidja bojadisanje.  :super
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

ubermagog

Dobar!  ;)
Pozdravljam odluku da bude srebrni i sa otvorenom kabinom!
Fino si ga uslikao, nema da se vide te 'greške' :)

CMR su stvarno 'mastersi' iz svog imena, kaže se da su njihovi Spitfajeri u 72 nešto najbolje što postoji :)
Mada se čulo da rezinske makete i nisu prave makete, ovo meni liči na kompletnu maketu  ;D

Messerschmitt

Свака част!Одлино авионче!!!

Hawkeye


'Уживај младићу за младости своје!'

Nemsy_29

Iako je avion ruzan(mislim na vaion ne maketa  ;))lepo je ispao  :)

Sneni

Meni je baš simpatičan aviončić, a maketa je super ispala :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

medico

lep nastavak VVKJ nakon Ik3, kako li napreduje Dragon Rapid ?
sve i svemu lepa maketa lep je i ovako jednobojan , koju srebrnu si koristio !?

Petar_II

Svaki put kada vidim maketu sa nasim oznakama bez obzira na kvalitet same sa zadovoljstvom je odgledam i sve cestitke na radu.

tenk

www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

Miroslav Š.

#10
Господо, захваљујем вам се на коментарима. Сребрног сам урадио из више разлога. Један је што у тој боји репрезентујe ,,шмекерску"(врло субјективно) еру међуратне ере. Као такав је био у 6.лп-у а циљ ми је да направим макете свих авиона који су летели у престоничком пуку. Када будем радио авионе 4.лп-а, вероватно ћу урадити маскирног. Направио сам га са отвореном кабином јер сам 100% уверен да се на ,,двојкама" летело искључиво са отвореном кабином (као и на његовим вршњацима P-7, Loire 46, Aero 102...). Такође сам уверен, након дуге припреме тј проучавања авиона, да му је поклопац кабине служио само на земљи ::). За фарбање сам користио: 1. свеобухватни прелаз ербрашом Revell 90 а затим четкицом крила и ,,метални" део трупа са Humbrol 191. Делове ,,металне" оплате сам прешао са ММ Aluminium.
Приметих да му нисам ставио контратегове на закрилца као ни затезнице између вертикалног и хоризонталног стабилизатора... а припремио сам :doh.
Што се тиче Драгон Рапида, стао сам са радовима јер нисам сигуран у плаву црту од носа ка назад према репу 8) На две фотографије на којима сам имао прилике да видим ДРа нисам могао да је уочим. Тиму LHа :super верујем заиста безгранично али волим и сам да се уверим... :) Но, морам признати да сам на увид имао само фотке које су објављене у нашим публикацијама што значи да мој извор и није баш сигуран(због квалитета фотографија).
Велики поздрав из Суботице :pilot
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

djnik

Kao prvo odlican Ik-2 i drago mi je da ga vidim srebrnog. I ja jurim tu CMR-ovu maketu a imam dva Aeropoxyjeva koji cekaju svoj red.

Koje dve fotografije si video bez plave crte od nosa ka repu? Ja imam jednu fotografiju zarobljenog DH sa Zemuna na kojoj se takodje ne vidi ta plava crta, barem sa desne strane trupa.

Miroslav Š.

Тачније, у питању су три. Прва је та коју си навео, друга је такође из заробљеничког периода на којој се види комплетан нос и предњи део трупа са леве стране а трећа је, из монографије, на којој је ДР испред пристанишне-аеродромске зграде на аеродрому Београд (Земун). Ни на једној нисам уочио плаву траку.
Ако успеш да нађеш CMR-овог ИК-2 онда си прави срећник. Веома су ретки. Није ни чудо, јер је макета заиста одлична (опет да напоменем, у ресинском свету макета) и веома тражена. AEROPOXY ИК-2 макета је такође веома коректна, за нијансу грубља али се са добром припремом све решава. ИК-2 у 1/48 за који се управо припремам је прави драгуљ.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

djos & filip

Retka i vrlo lepo uradjena ptica.

Svaka cast    :bravo :bravo :bravo

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Aleksandar

MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!