Italeri 1/72 F-104C Starfighter "Nina"

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo jednog malog osvezenja za forum i za sve ljubitelje F-104 Starfightera ;)

Maketa je uradjena u periodu januar-mart 2009, kao poklon za jubilarni 25. rodjendan jednoj meni veoma dragoj i bliskoj prijateljici :)

U pitanju je Italerijev prepak stare ESCI makete.



Iako u pitanju stari ESCI, panelizacija je data u negativu, i uglavnom je sve OK, sem par mesta gde je bilo dosta gitovanja i shmirglanja... Preporuchujem lepljenje zadnjih delova trupa (koji sadrze vertikalac) za prednje delove pre sklapanja polutki - lakshe se uklope polutke na taj nachin i preciznije se dobija sklopljen trup....

Kokpit je pojednostavljen i za potrebe detaljnije makete vredelo bi ga obogatiti sa nekim rezinskim i ecovanim kompletom....

Ovde je sve radjeno "out-of-box" shto se tiche same makete - nikakve prerade nisam uzimao u obzir, osim dekala i "kamuflaze" koje sam osmislio specijalno za ovu priliku! ;)

Nakon sklapanja cele makete, usledili su farbarski radovi...

Prvo je pao prajmer - MM enamel Light Ghost Grey

Odluchio sam se za ovu podlogu koja ce istovremeno posluziti i kao preshading za "kamuflazu" ;)



Preko svetlo sive sam naprskao Humbrol mat belu, ali samo po sredini panela kako bi siva koja se nalazi ispod, zapravo po linijama panela posluzila kao preshading za glavnu boju "kamuflaze"....



Preko bele sam naneo Humbrol 154 zutu boju - PRVI sloj - jako tanak nanos!

Vec se polako nazire efekat preshadinga ;)



Sutradan sam naprskao drugi tanki sloj zute koji je prekrio musavije delove panela, ali je (mozda na ovim slikama nevidljiv) preshading ostao vidljiv ;)



od Tamiya trake sam napravio maske za zashtitu zute kako bih naprskao sledecu boju na kamuflazi....



Starfajter maskiran u traku ko mumija :D



naprskan preshading malo potamnjenom Humbrol 19 crvenom....



ceo avion preprskan u Humbrol 19 crvenu - bez ikakvog posvetljivanja kako bih izbegao dobijanje rozikaste crvene!



Antiglare povrshina ispred kokpita ofarbana u crno...skinute maske i avion lakiran sa Future-om...



Dekali rasporedjeni za lepljenje... rondele i zute strelice korishcene od ESCI Miraza F.1, par servisnih oznaka od ovog Italeri F-104, a svi ostali personalizovani dekali su crtani na kompjuteru i shtampani na dekal papiru....



I dekali konachno na svom mestu....



Finalni izgled ovog Aniversary Starfightera! :)







a evo i malo detalja na maketi....



Ovog vikenda je maketa konachno otputovala u ruke svoje ponosne vlasnice :)  :-*





Rad na ovoj maketi je za mene bio pre svega inspirisan jednim prelepim prijateljstvom, tako da mi nije bilo teshko da ovde primenim i neke nove tehnike i eksperimente, ali isto tako i da odradim jednu, na oko mozda jednostavnu, ali u praksi i ne bash laku "kamuflazu".

"Kamuflaza" zapravo predstavlja shpansku zastavu jer je moja prijateljica veliki obozavalac Shpanije... a sve oznake na maketi su kombinacija realnog oznachavanja shpanskih vojnih aviona i brojeva vezanih za datum rodjenja, chestitku na shpanskom jeziku, kao i par personalizovanih amblema i nadimaka....

Ovo je naravno bilo potpuno iznenadjenje za prijateljicu, i verovatno jedinstven i najneobichniji rodjendanski poklon koji je ikada dobila :)

Zahvalio bih se ovom prilikom i Daliboru (papa_bear) na ogromnoj pomoci oko postolja i staklenog zvona - ova dva detalja su njegovih ruku delo! ;) Hvala Dado! :)

Neki od vas su mozda videli ovu maketu na NS Ikaru pre mesec i po dana, ali eto, konachno je dochekao i svoj dan na MK! :)

Pozz svima,
Srdjan

PELE

Ja mislim da je ovo tvoja najbolja maketa do sad!  :o  :o  :o  :o  :o

Sta reci, fenomenalno izgleda, pogotovo sto je 1/72! Kako se prima Humbrolova crvena? Da li si imao problem sa gromuljicama prilikom prskanja? Planiram da uzmem jednu... (imao sam juce u planu da restauriram moj japanski F-104 od Hasegawe 1/72 u kanadski... :o ;D)

Nemam komentara ni pitanja vise, odoh da lupam malo glavom o zid... :headbang  :D.


Pozz

menestenasli

Odlican!
Dosta pohvala sad su na redu pitanja  ;D
Kako si napravio maske za farbanje? Kako si znao kog tacno oblika da budu (posto si radio zakrivljene linije po krivoj povrsini)?

Sandman

pre svega hvala na lepim rechima :)

Quote from: PELE on 23-06-2009, 09:57:33
Kako se prima Humbrolova crvena? Da li si imao problem sa gromuljicama prilikom prskanja?

Humbrol crvena je gloss i bilo je jako pipavo raditi sa njom preko vec maskiranih povrshina i glatke povrshine zute (to je bilo prelakirano future-om pre crvene kako maske ne bi podigle zutu boju!)...

Najveci problem je zapravo bilo kako okretati avion u toku rada jer:

1. ova crvena je kao prvo neverovatno transparentna shto me je iznenadilo, tako da sam morao da prskam iz vishe slojeva preko preshading tamnije crvene (malo sam tamniju smeshu zamuljao za preshading jer nisam ochekivao da je boja tako transparentna)

2. gloss boja se mnoooooogo sporije sushi od matt pandana iako sam boju razredjivao sa white spiritom koji brzo isushuje naneshenu boju....

3. trebalo je paziti da se na nahvata prashina na svezu boju....

posledica ovoga - iako razredjena na gustinu mleka, boja je bila nezgodna za rad jer je klizila niz gloss podlogu, tako da sam morao da je malo zgusnem sa dodavanjem ponovo same boje + naravno korishcenje mnogo jacheg pritiska za prskanje nego sam zeleo..... pa su se na pojedinim mestima pojavile "stepenice" gde su bile maske.... i malkice efekat narandzine kore... no, kasnije je to lak sredio... i blago shmirglanje na prelazima zute i crvene...

Quote
Planiram da uzmem jednu... (imao sam juce u planu da restauriram moj japanski F-104 od Hasegawe 1/72 u kanadski... :o ;D)

Onog japanca nemoj da dirash! Odlichno je uradjen za jedan od tvojih ranih radova i nemoj ga dirati - ostavi tu maketu kao referencu za kasnije - da uporedish svoje prve radove sa kasnijim ;) Ozbiljno ti kazem! ;)

Ovaj Italeri nije toliko losh... ali je plastika na nekim mestima jako chudna - kad sam gitovao rupe nakrilima gde idu pajloni za tankove za gorivo - desilo se da je git (nanet u malkice vecoj kolichini) napravio ispupchenje na gornjoj strani krila!?!

Ako stavljash vazdushne kochnice u uvuchenom izdanju, bice gitshmirglanja jer ne nalezu najbolje...

Problema takodje ima oko spoja usisnika sa trupom...

Ostatak makete se manje-vishe ok uklapa...

Quote from: menestenasli on 23-06-2009, 09:59:35
Kako si napravio maske za farbanje? Kako si znao kog tacno oblika da budu (posto si radio zakrivljene linije po krivoj povrsini)?

Samu shemu sam prvo grubo nacrtao u Photoshopu preko tehnichkog crteza F-104, a zatim sam to odshtampao kako bih preko tog crteza napravio uzorak "maske" na pausu.. zatim sam taj paus postavljao na maketu i doradjivao oblik koliko je trebalo, jer 2D crtez ne moze da ukaze sve detalje koje nudi 3D povrshina!

Takodje, maske za vertikalac sam kasnije prepravio da idu iz dva dela sa preklapanjem jer Tamiya traka od 40mm ima jako slab lepak - nju sam koristio za krila i moze se videti na pojedinim mestima malo krzava ivica razgranichenja boje - takod asam uzimao Tamiyu od 18mm pa preklapao da dobijem potreban oblik...

Deluje zaista kompleksno i u praksi nije bahs jednostavno uklopiti sve to, ali recimo da sam za jedno popodne uspeo da maskiram ceo avion... sa sve doradama maski u hodu...

Moram priznati da je zaista bilo zabavno i zanimljivo iskustvo raditi ovako neshto shareno, ali najveci izazov je zapravo bio kako zalepiti maske a da se postigne apsolutna simetrichnost "kamuflaze" + prskanje dosta slojeva boje a da se sachuvaju linije panela tj. da se ne popune slojevima boje i laka!

Greshaka naravno ima, i jedna od najvidljivijih je sigurno polozaj krila - ako se pazljivije zagledaju slike od napred i pozadi, vidi se da je levo krilo malo vishe odmaknuto od zemlje od desnog krila - iako je delovalo da su oba krila prilikom lepljenja pod istim uglom legla na trup, ipak nije tako kad se na kraju postavi stajni trap! No, nije toliko uochljivo, a obzirom da je maketa radjena za poklon nekome ko vishe obraca paznju na stil i dizajn nego na tehnichke detalje na koje smo mi maketari navikli, postignut je cilj! ;)

Dada

To SRKIIII!!!! :D
Odlicno izadje na kraju! Iako sam ga video mnogo ranije :P :) Opet mi se svidja, pravo osvezenje.
P.S. Nema na cemu za drvenariju i staklariju, vici drugi put ranije pa ce jos lepse ispasti... :)

Miljan

Ja mislim da si ti lud,pa ovo je FENOMENALNO covece.Hocu i ja ;D

sezan

Fenomenalan rad i prezentacija!Pocni knjigu da pises!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

airbamby

Bravo.
Svaka cast i za rad a pogotovu za ideju.
Pokloni poput ovog se nikada ne zaboravljaju i ostaju vecno.
Skoro sam se video sa drugaricom koja vec 15 godina cuva maketu koju sam joj za jedan rodjendan poklonio.
Jos jednom svaka cast  :pilot
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Sneni

Bravo, odličan je :cheers  :pilot  fenomenalno, baš mu stoji ta "fensi" šema ;D
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

GBU-10

Neznam kakav komentar da uputim,Da li da pohvalim maketu ili tvoju prijateljicu,
ali da ne prekrsim pravila maketarskog kutka reci cu samo da ti je maketa odlicno
odradjena i lepo izgleda bez nekih primedbi.

Bojan Ue

Ja cu samo reci bravo za gest, ovo su pravi maketarski maniri  :bravo  :god   A maketa je predivna i fenomenalan poklon koji traje i vredi  :super

Hartmann

Posto nam gazda udara po zavist, predlazem da se formira poseban topik "Makete i cice" i da tu stavljamo slike svojih maketa sa drugaricama ili drugarice sa maketama, pa da vidimo onda ko ima lepse...makete  :mjetal  :naughty . Kad mogu automobilisti na sajmovima, sh'o ne bi mogli i mi !!!
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

hvala josh jednom na komentarima....

obzirom da volim "what-if" tematiku i experimentisanje na neuobichejenim projektima, kao i da povremeno uradim dragim osobama neku maketu na poklon, verujem da ovaj Starfajter nece biti poslednji ovakav projekat.... ;)

ubermagog

Nadam se samo da ti se isplatilo, i maketa i put u Kragujevac  ;D :super ;)

Sandman

Quote from: Airsuba on 24-06-2009, 12:04:12
Nadam se samo da ti se isplatilo, i maketa i put u Kragujevac  ;D :super ;)

Maketa kao kreativni rad je ispunila moja ochekivanja i posluzila za probu nekih par stvari koje do sada nisam radio (pravljenje maski "od nule", simetrichna kamuflaza, rad sa zutom bojom na velikim povrshinama kao i preshading sa sivom,...)....

Maketa kao takmicharski eksponat je takodje lepo proshla na svom jedinom pojavljivanju na nedavno odrzanom NS Ikaru - trece mesto i bronzana medalja....
I diploma i medalja su otishle kao poklon zajedno sa maketom, jer po mom mishljenju sada chine deo ove makete! ;)

A maketa kao rodjendanski poklon i njen put u KG su postigli svoj cilj - obradovali su slavljenicu i ojachali jedno dobro prijateljstvo josh vishe! ;)