Special Hobby 1/72 Fairey Firefly Mk.I

Previous topic - Next topic

Warhawk



Kratka istorija:

Firefly (Svitac) je dizajniran kao zamena za zastareli Fulmar. Pokretao ga je motor Rolls-Royce Griffon snage 1730ks, koji mu je omogućavao maksimalnu brzinu od 509km/h. Pored četiri topa kalibra 20mm ispod krila je nosio i 8 raketa vazduh-zemlja ili 2 bombe od 450kg, ili dva dopunska rezervoara. Postojala je i noćna verzija (NF Mk.I), koja je radar nosila ispod trupa. Prototip je prvi put poleteo decembra 1941, a u operativnu upotrebu je uveden marta 1943. Posadu sačinjavaju pilot i navigator (glavni zahtev Britanskog admiraliteta bio je da svi lovci Britanskog mornaričkog vazduhoplovstva - Fleet Air Arm moraju da budu dvosedi, zbog lakše navigacije iznad okeana).
Firefly lovci-bombarderi upotrebljeni su u nekim od mnogobrojnih napada na Nemački bojni brod Tirpitz, koji je bio usidren u jednom Norveškom fjordu. Krajem Drugog svetskog rata upotrebljeni su sa velikim uspehom na Pacifičkom ratištu. Najpoznatija misija desila se januara 1945, kada su lovci Firefly, zajedno sa američkim Avendžerima, učestvovali u napadima na japanske rafinerije na Sumatri. Firefly lovci 1772. skvadrona FAA bili su prvi britanski avioni iznad Tokija.
Posle rata uglavnom su korišćeni za obuku i vuču meta.


Maketa

Special Hobby-jev Firefly je short run u pravom smislu te reči - ima više rezinskih delova nego plastike! Naravno tu je i malecni ecovani set na kojem se nalaze instrument tabla i tako neke sitnice... Što se sklapanja tiče, početak je potvrdio moje predrasude: ne postoje dva dela na maketi koja se mogu tek tako zalepiti jedan za drugi bez šmirglanja / dorade / uklanjanja flash-a!
Iako je rezinska unutrašnjost fantastična, gotovo svi sitniji delovi odliveni u plastici moraju biti preradjeni ili zamenjeni.

Spisak modifikacija:
- Istanjena izlazna ivica krila (poželjno za sve short-run makete)
- Izbušene cevi izduva
- Napravljena poziciona i svetla za sletanje
- Noge stajnog trapa modifikovane koristeći one iz kutije
- Dodate sajle kočnica na noge stajnog trapa
- Poklopci stajnog trapa istanjeni i napravljena unutrašnja struktura
- Napravljeni razni poklopci, klapne, antene i još tu koješta
- izbušeni mali usisi ispod trupa
- Cevi topova napravljene od insulinskih igala
- Napravljen vizir nišana

Da ne davim dalje, koga interesuje proces izrade, može pogledati na
http://maketarskikutak.com/index.php/topic,5854.0.html

Maketa je bojena Humbroll-ovim bojama (nijanse sam modifikovao pa nema svrhe davati brojeve). Preshading je radjen mat crnom, a postshading mojom "čorbom" koja se sastoji od razredjenog mat laka sa malo braon boje.

Oznake su za Fairey Firefly Mk.I 1771. skvadrona (nosač HMS Implacable) na Pacifiku 1941 godine. Sa britanskih oznaka na ovom ratištu uklonjen je crveni centar, jer je dolazilo do zabuna sa japanskim "ćuftama". Takodje obratite pažnju da se kamuflažna šema na kormilu pravca i prvom panelu ispod elise ne uklapa - verovatno zbog popravki i sl.





Pa sad opalite sa kritikama.
I da, znam da mi boje odozgo nisu ispale kako treba, al' meni se svidja takav kakav je...

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dada

O bojama necu da pricam, kada kazes da si zadovoljan, to je najbitnije.
Veoma mi se svidja weathering, koji nije preteran, kao i wash.
Hajde sada jedno ,,Fulmarche" da zaokruzis gamu :D

Warhawk

Ne znam, na pamet mi padaju neke gadosti poput Swordfisha ili Barracude. Videćemo još...  ;D
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

sezan

Jako realisticno uradjen!Opasno dobar! :bravo
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

PELE

Uh, opaka masina!  :o Bravo, fenomenalan je!  :super

Ma kakav Swordfish, odradi jedan MiG, Thunderjet ili Frogfoot... ;D


Pozz

Sandman

na gornjem delu krila ti oni pravougaonici oko rondele malo belji nego sama rondela, mozd amalo da i njih zaprljash?

inache si ga manje vishe ok izvukao... bolje nego da je ostao sa onako svetlom zelenom!

ubuduce nemoj brzati nego se konsultuj sa josh nekim oko potrebnih boja, pa da ne bacash sebe u bedak ;)

vj@ns

Фантазија  :bravo
Изгубих вољу за евентуално састављање Фулмара после овако нечега. :) Још једном свака част,сјајно изгледа.

pekar

#7
Врло лепа макета и веома лепо урађена.Макету овог авиона до сад нисам видео па ми дође као лепо освежење.Веома је лепо офарбана и веома лепо нагласени панели.Не знам да ли слика вара али оно сто ми смета је да панели нису нагласени преко декала.
IL-76

Profa

Ufff... jedino da nisi brljao sa bojama, al' 'ajde... :think
Inače predivan rad, sviđa mi se što je sjajnjikav a ne potpuno mat, umiren wash (možda je moglo malo bolje preko dekala, što reče pekar), fino prljanje...
Drugim rečima, lepo!! :super
Bogu fala što sam Lala! :)

Zoki969

Stoje i primedbe i pohvale upucene od drustva, a meni se maketa BAS svidja  ;)
Bravo !!!

Kerber

Najzad gotov Svitac.
Meni se bas dopao, nemam zamerke ni na boju ni na ostalo...lici na izfejdovanog veterana sa kraja rata, na Pacifiku, a to je i cilj, valjda.
Ajd' dalje.
Odlicno !

djos & filip

Ceka me ista maketa, ovo je u isto vreme sjajan podsticaj i ......nekeko me odbija trenutno da se uhvatim u kostac sa svim ovim problemima.
Maketa je ispala prelepo, sjajan rad.

Svaka cast!

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Mikoyan29

HOLY SHIT maketa je extra odradjena!!!  :god  :super :bravo :super :bravo  :god
MK "Oluj"