Avia BH-33E SHS, 1/72 L&M

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Приведох крају још једну макету. Авиа БХ-33Е СХС је била у наоружању ВВ Краљевине Југославије, већим делом времена у 6.ловачком пуку и то као главни ловац све до 1937... веома битан авион у историји наше авијације али прилично скрајнут.
Макету је излио ,,L&M" тачније г. Тихомир Ликсо. Ово ми је прва макета коју сам урадио од овог произвођача. Сама макета има прилично недостатака али ипак пружа добру основу да се уради толерантно пристојна макета, уз прилично труда. Не спада у категорију такмичарских, мада...
Ипак ми је рад на макети причинио прилично задовољства, поготово сада на крају када се види резултат. Да не дужим... пошто су неки делови скроз неупотребљиви морао сам да урадим комплетно све упорнице, стајни трап, попуњавање кабине, нов нишан, репну дрљачу... Још једна лоша страна је саставница која је прилично неупотребљива, поготово за фарбање макете. Ту ћете морати сами да се потрудите.
Ево, у кратким цртама, шта сам ,,ископао" из мени доступне литературе.
Фарбање Авије БХ-33Е СХС
Авиони који су стигли из ЧСР (чехослвачка република), били су офарбани Авиином фабричком каки бојом на горњим површинама а на доњим се налазила варијанта сребрне (сивосребрна). Елиса је била неофарбана, само прелакирана (са уочљивим шарама које настају стругањем налепљених слојева) безбојним сјајним лаком. На нападним ивицама оба крака елисе уочавају се лимена ојачања (у боји алуминијума). Конструкција стајног трапа, бандажи точкова и све упорнице на крилима и трупу су биле у светло-каки боји.
Кокарде су биле постављене на четири позиције. На целој површини кормила правца је била постављена државна тробојка. На кормилу су још исписане тежине горива, уља... стандардно за то доба.
Након ревизије у ,,Икарусу" Авије су фарбане домаћом зеленом и светлоплавом бојом. Неки апарати су били свеобухватно обојени том домаћом зеленом ( слично као Спадови).
Како на црно-белим фотографијама разликовати чешке (пре ревизије која је почела од новембра 1932.године) од домаћих апарата?
Пре свега по војноевиденцијским бројевима. Апарати са бројевима 1021-1040 су стигли из ЧСР са већ нанетим ознакама у периоду мај-октобар 1931.година. Икарусове Авије су имале бројеве 1041-1062. Чешке Авије су имале моторе Walter Jupiter VI од 450 кс а ,,домаће" Авије су имале домаћи мотор ИАМ Јупитер 9Ад од 420 кс.
1940.године се врши пренумерација па ,,преживеле" авије добијају низ од 2001-2022. Фрку уноси Авија заробљена у Сарајеву са ВЕБр 2025/8, али то је већ друга прича.
Некада се ВЕБр-ови не виде на фоткама. Тада обратите пажњу на следеће. ,,Икарусове" авије (произведене и ремонтоване чешке) су имале ознаку ,,Икаруса" на врху вертикалног стабилизатора, ознаку за ,,комплет прве помоћи"(бели диск са црвеним крстом) која се налазила само са десне стране трупа испод нападне ивице вертикалног стабилизатора ( на оригинал чешким Авијама тог знака нема!!!) , и обојену елису. Елисе на домаћим Авијама су биле офарбане црном бојом а потом прелакиране заштитним сјајним лаком.
Све Авије су имале лимена ојачања (за механичаре) која су се налазила на горњим површинама доњих крила уз труп. Димензије су биле 280x570мм. Та ојачења су на неким апаратима префарбана маскирном бојом а код неких су у боји алуминијума...
Надам се да вас нисам удавио.
За фарбање своје Авије сам користио следеће боје: Agama C4 (FS 24098) Avia Khaki svetla и сребрну H11 са малко светло сиве. Фарбање сам одрадио четкицом.










Живели! :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Warhawk

Odlično ovo izgleda, naročito mi se dopada kako je ispao propeler  :super

Samo na fotkama izgleda da se jedna sajlica otkačila...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

kljajajunior

Olabavila se sajla...covece mogu da zamislim koliko je ovo cudo malo...nekako mi tamno braon sara mnoogo debela na propeleru za 1/72?!sve u svemu mnogo lepa maketa

Kerber

Iha...dobar je.
Ovaj avioncic nisam do sad nikada video kao maketu...Svidja mi se, iako nezgrapan....Ko Polikarpov da ga je projektovao.
Posto si ga sklapao tako kako kazes, respekt od mene za zivce i volju, a i za sam finalni rezultat. :D
Aj' mu samo zategni sajlu na desnom krilu i to je to.

Bravo Miroslave !

PELE

Lepo izgleda. Svidja mi se. :)


Pozz

Zoki969

Bas je lep ...
Svaka cast na istrajnosti ...
Bravo !!!

medico

cuj 'udavio' ...fantastican tekst , bravo!  eh da je vise ovakvih iluminacija  :god
ja imam ty aviju od CMR-a bese li ...no nedostaje par delova stajnog trapa i upurnica pa nikako da je zapocnem !

Miroslav Š.

Господо захваљујем вам се на коментарима :cheers Било је несвакидашње борбе са овом макетом, заиста. Али ипак, као што сам написао, вредело је. Поредећи ову макету са ,,извором" (моја слободна претпоставка), чешким CMR-ом увидео сам приличне разлике. Произвођач ове макете се чак потрудио да неке ствари олакша приликом склапања (нпр. труп је из једног дела) али је у другим сегментима прилично киксирао (нпр. комплет упорница, саставница, точкови неуједначени по габаритима...). Не знам каквог су квалитета остале макете из програма L&M. Све у свему, ко воли нек изволи :super
Што се тиче сајле, грешка је до мене. Оставио сам макету на сунцу 15так минута и десило се ,,откачињање" две затезнице :cry Можда ће чудно звучати али мени се рад на Авији свидео. Нешто у смислу као ,,...кренуо сам за Суботицу из Новог Сада бициклом, на 37 степени, па докле стигнем..." :violin
Да шаре на елиси нису предебеле показује ова фотка (кроп са веће фотографије за коју немам извор па је качим као део). На фотки се види елиса и мотор оригиналне чешке Авије тек пристигле у Краљевину (виде се наше ознаке).


Весели и здрави били :pilot
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

kljajajunior

Izvinjavam se...meni se barem tako ucinilo da na tako malom avioncicu sare na drvetu propelera budu ogromne...ja ti se zaista divim kako si sve uspeo da sklopis...(malopre sam video kako ta maketa u stvari izgleda nesklopljena tako da je ovo pravo cudo)... :mjetal

Profa

Lepa ptičica, nema šta :super
Boje mi dopadaju, samo su linije na propu trebale da budu ravnije (sam si objasnio kako nastaju) - mali OT: u toku WWI su propeleri bili izrađeni uglavnom od 5 lamela, a ova Avia na slici ih ima 8...
Bilo bi lepo videti i neku fotku unutrašnjosti, čini mi se da si se prilično potrudio?
Bogu fala što sam Lala! :)

Miroslav Š.

Hvala vam na javljanju :caooo Drago mi je da vam se svideo :cheers
Kljajojuniore, nemoj se izvinjavati, i mene je veoma iznenadio izgled elise. Kao što reče Profa, malko je čudna takva elisa... možda sam je malko i fulao sa tim ,,drhtavim" lamelama :cry
Unutrašnjost kabine sam uradio koliko sam mogao. Dodao sam novo sedište sa gutnama, palicu ... našao sam informacije kako su Česi farbali unutrašnjost na njihovim Avijama pa sam tako i ja ofarbao kokpit na maketi. Logično mi je bilo da su Avije koje su stigle iz Češke bile ofarbane po uzoru na njihove (spolja i kokpit).
Fotoaparat koji koristim je prilično skromnih tt karakteristika te stoga nisam u mogućnosti da okačim bolje fotke. Ovo je najbolje što mogu:-(
Veliki pozdrav iz Subotice :cheers     
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!