Messerschmitt Bf 109 G-10 1:72

Previous topic - Next topic

eldarfederer

evo mog treceg avioncica u maketarskoj karijeri znaci Messerschmitt Bf 109 G-10 1:72 od Revell-a jedino od njih mogu naci makete.uradio sam ga veoma losa.nisam nikako zadovoljan,us**o ga bojama,jer su mi uz to ispale i AQUA color pa dok sam naucio bojati,kao sto vidite na brzinu uradjeno sa puno gresaka.i naravno po prvi put koristio pronto da i to isprobam,pa slobodno reci vase kritike zelim uciti.hvala


ikarus214

A sta ja znam,nisam ja tako prekaljeni maketar,ali sto se mene tice-nije strasno toliko...Mada,samo jedna slika,pa slabo..ma samo guraj  ;D  :caooo

eldarfederer

ma nije lose,ocajno je heh  :o al eto tek sam poceo,vec sam uzeo novu zrtvu TORNADO f3 adv 1/72 pa cu na njoj malo da se usavrsavam

sezan

Za trecu ,nije lose!Samo maketari i uzivaj !Svaka sledeca je bolja,garantovano!Pozz!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

djos & filip

Bez sekiracije. Ja sam godinama sastavljao makete koje nisu ni videle farbaru.

Ovo i ne izgleda strasno, mada moram reci da kao starijem (po godinama) zanovetalu, najvise mi smeta kada vidim ukrivo zalepljene delove....to stvarno nije tesko odraditi korektno i nije potrebno ne znam kakvo iskustvo vec vise koncentracija i malko obracanja paznje na detalje. Sto se tice farbe, to ide sa rutinom.

Kada sam ja pocinjao nije bilo interneta a samim tim ni informacija, samo se sve prenosilo sa kolena na koleno. Sada ti je sve pred nosom. Istrazuj, isprobavaj i UZIVAJ

Veliki pozdrav i samo napred

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Aranza

Živio,

...za treću maketu uopće nije loš. Bolje da ne pokazujem svoju treću (koju još čuvam), da ne zatvore forum :lol....
Dakle hajmo pomoći kolegi. Evo od mene par savjeta a možda me još netko nadopuni ako ja preskočim štogod.
Pretpostavljam da bojaš kistom. Nije problem, i tako se maketa može vrlo lijepo uraditi. Točno da traje maloduže ali biti ćeš zadovoljniji na kraju. Da li bojao akrilima ili enamel bojama (kistom) obavezno dobro razrijedi boju. Vidim da si radio sa prilično gustom i ostali su kanalići od pinela. Prilično su duboki i lak (u ovom slučaju Pronto) to ne može livelirati. Dakle boju razrijeđuj oko 70% u korist otapala i nanosi u 2-3 sloja sa sušenjem između svakog 24 sata. Bez obzira što se akrili brže suše ostavi ga. Jedan sloj danas, sutra drugi itd. Za to vrijeme radi na trapu, propeleru....Tako će ti površina biti puno ravnija. Obavezno koristi mekan i širok kist. Nakon što si maketu obojao i suha je, nanesi pronto ukoliko nemaš laka. Stavi dvije ruke sa razlikom sušenja oko 6 sati. Tako obojana i pripremljena biti će odlična podloga za decale. Tebi je silvering nastupio zbog neravne površine. Pokušaj nabaviti i kakvo setin solution sredstvo za omekšavanje decala nakon stavljanja. Kada su decali suhi, sve prijeđi još jednom sa Prontom i pusti da se dobro osuši. Ako te strah raditi wash na uljnoj bazi, uradi ga sa suhom pastelom koju ćeš naribati, eventualno dodati malo smeđe u crnu (ovisno o shemi), dodati par kapi vode i kap deterđenta za suđe (radi boljeg povezivanja). Nanesi ga kistom i kada je skoro suh, višak obriši vlažnom pamučnom krpicom. U utorima će ostati ono bitno. Nakon toga bi trebao maketu blago pomatirati da dobiješ jedan semigloss efekt jer niti jedan avion, tenk ni brod nisu čisti mat. Malo sam duže davio ali sa dobrom namjerom. Slijedeća će sigurno biti još ljepša.
...zdrav bio, Ivica

eldarfederer

hvala puno na korisnim savetima ;D pronto prvi put koristim pa eto dok se naucim,i da maketa prava posle kilo godina,al vec radim na drugoj,jedini problem je sto nemam dovoljno materijala za rad,nemam gde kupiti,narocito za farbanje lakiranje i matiranje,pa se nekako snalazim.al iskoristicu tvoje savete vec na drugoj maketi.puna hvala 0:)

Aranza

Quote from: eldarfederer on 12-10-2009, 22:48:56
hvala puno na korisnim savetima ;D pronto prvi put koristim pa eto dok se naucim,i da maketa prava posle kilo godina,al vec radim na drugoj,jedini problem je sto nemam dovoljno materijala za rad,nemam gde kupiti,narocito za farbanje lakiranje i matiranje,pa se nekako snalazim.al iskoristicu tvoje savete vec na drugoj maketi.puna hvala 0:)

...znam kako je kad se nema novaca a želja je velika. Evo jednog linka. Imaju sve a uopće nisu skupi. Cijene maketa umanji za 3,4 funte. Dakle ako piše 21 funtu to je oko 18 jer nešto ne računaju (ubi me ne znam što). Već sam naručivao od njih i pouzdani su. Stigne za 10-15 dana. Za par funti možeš si uzeti bar jedan glos i jedan mat lak te par boja.
Živio

http://www.modelhobbies.co.uk/shop/plastic-model-kits-aircraft-kits-c-27_35.html

oddball

ne racunaju PDV jer je izvoze iz EU
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Dada

Sto se mene tice lici na messera i to je najvaznije :D Za trecu maketu, da ne kopiram kolege iznad, izgleda superiska, bez zezanja.
Pokusaj da na sledecim radovima vise razredis boju, pa iz nekoliko tankih slojeva da farbas. duze traje, ali je efekat veoma dobar.
Na osnovu ove jedne fotkice ne mogu jos mnogo toga da kazem ali vidim da ti ide... Svaka sledeca maketa ce biti jos bolja, veruj mi :D
Najbolja vezba pored same izrade je da gledas projekte u radu i pitas kolege sta i kako... Velika vecina je ovde raspolozena da pripomogne na bilo koji nacin.
poz,
Dada.

Kerber

Lici na messera. Uopste nije los za prvu maketu, samo ubuduce, gledaj da ga prvo sklopis kako treba, pa ond i da ga ofarbas po "propisu".
Kad se plastika prvo dotera, ni slabije farbanje ga nece pokvariti puno, dok, ako se oblik ne ugodi, nikakva vestina u bojenju ga nece izvaditi.
Okreni tockove - naime noge trapa si zalepio kontra...onda ce imati pravo stanje i ugao u polozaju kad stoji na zemlji. Idu razmaknuto i unapred o odnosu na trup.
Ne bi bilo lose da prvo pronadjes malo referenci o datom tipu, pre no krenes u rad. Onda vidis gde su spojevi, sta ces rezati a sta gitovati, koje spojeve ostaviti a koje ne itd...
Ajd' sad polako na drugu !
Pozz i pitaj sta god ne znas ili nemas reference.

zamorano

Da dodam ja još jedan savet: ne žuri nigde... Radi lagano i koncentriši se na sledeći korak a ne na gotovu maketu. Meni je trebalo jedno tridesetak maketa da to ukapiram (od toga je bar pola bilo gore od ove tvoje). :cheers

eldarfederer

hvala puno na svetima i kritikama,ucim se polakoi naravno pregledavam forum redovno da se nesto i nauci,vec radim na drugoj,al polako,vec su prosle dve nedelje,a radije bi je zavrsio za jednu noc,haha >:D samo bi hteo nesto pitati ako moze ovde ili preko nekog drugog topika,hteo bio i neku malu dioramu ili tako nesto,pa sam video na forumu da neki istampaju pistu aerodroma sigurno na papir,ako imate da mi posaljete neke slike ili linkove od takvih primera da i ja istampam i postavim za sledece avioncice.hvala  ::)