Messerschmitt BF109E-4 ICM 1/72

Previous topic - Next topic

misa

Evo jedne moje skorašnje makete, pošto me Bane opravi noćas kako treba da kačimo radove :P

U pitanju je avion komandanta I grupe JG3 "Udet" - Hans "Vadder" fon Hahn, iz avgusta 1940, Kolomber, Francuska, u jeku Bitke za Britaniju.

Maketa se lepo sklapa, i toplo je preporučujem svima. Boje su Gunze akrili, osim spinera koji je MM akril RLM70, i revell zelena 365. Lak je MM aklini mat. Mottling je gunze RLM02, ali ga je mat lak prevše ubio. Takođe, RLM65 je pravo iz kantice, a trebalo je dodati malo bele... Weathering - pigmenti iz knjižare, uljane boje, tamiya X-19 "clear smoke", i revell 91 steel. Pojasevi su tamiya traka + PART buckles. Imao sam problema sa dekalima koji su se raspadali, tako da su samo Hanove lične oznake iz kita, a stensili i krstovi su iz Academy bf109E-3/4 kita, dok su svastike Propagateamove (hvala Miltene!). Inače Akademijevi stensili su malo "out of register", što se vidi na upozornim linijama na krilima. Svima koji žele da koriste ICM dekale, toplo preporučujem da ih pre potapanja u vodu preprskaju gloss lakom (ili da koriste Microscale Liquid Decal Film). Maketa je skoro gotova, ostaje da se sredi wash gde nedostaje, da se popravi spoj kabine, i da se očisti od sitnih trunkica.







Pozdrav,
Miša :)



Sandman

znachi definitivno dekali nisu bash upotrebljivi bez dodatnog "tretmana" - na to sam i pomislio gledajuci ih... jesu lepo odshtampani, ali sam imao neku skepsu oko njih... dobro si nas upozorio na to! :)

svidja mi se kako si uradio mesera, no, zanima me da li si mozda imao problema sa nosnim delom?

na oba moja primerka (E-3 i E-4) obe polutke trupa od dela ispred poklopca kabine "vuku" na desnu stranu!?

to sam na mom E-3 primetio tek nakon sklapanja polutki trupa... josh nisam reshio kako da ispravim taj problem, pa stoji ostavljen na stranu josh od jula proshle godine....

u svakom sluchaju lepo uradjeno, wash je dobro istakao linije panela, a i prljanje je skroz ok...

nadam se da cesh ipak uraditi neshto i sa onim Revell/Matchbox He-70.... ;)

pozz

3EMYH

Odlican avioncic. I ja ga uzeh za svoj prvi izlet u 'avijaticare', doduse eno ga stoji u steku jos od proletos, i posle tvog posta ce verovatno jos stojati dok ne nabavim Microscale. Reci mi, molim te, kako i cime radis weathering na zutoj boji.

Iwtcha

Stvarno je odlično urađen. Weathering je taman koliko i treba.

Otto Skorzeny

Messer je odlično urađen!
Imao bih primedbu jedino na antenu. Nekako mi je mnogo debela za messera.  :think

Nisam imao prilike da radim ICM E-4 ali posle sklapanja ICM E-3, nisam ni želeo.
Naime, pored toga što je gazda Sandman rekao, da je nos kriv, meni se dešavalo da plastika puca, naročito noge stajnog trapa.
Stoji mi u vitrini nekih godinu ipo, dve i dosada sam mu bezbroj puta lepio noge. Jednostavno pucaju...
Dekali takodje, u vreloj vodi, samo se raspadnu!
Dok recimo, ICM E-7, je sušta suprotnost. Milina je bilo sklapati ga.

Kerber

#5
Nije bilo opravjanje vec dobronamerna kritika nekih meni cudnih stavova.
A, posto si prikazao maketu - znaci da se nesto krece. I to veoma dobro.
Messeri su vecna tema maketarstva i ovaj je bas uspeo, bar ovako preko fotki gledajuci.
Na stranu problemi sa decalima, ovo sto je na njemu je sasvim OK, a lepo si mu iznivelisao boje i prelaze, a i prljanje i panelizaciju.
ICM je malo problematican, ali se da izvuci. Nista strasno.
To je ovde i pokazano.

Pozz !

ubermagog

Dobar je!

Kvalitet ICM Emila očigledno zavisi od serije i plastike, moj je dobar u svetlosivoj plastici i bez ikakve greške.

sezan

Iako vise preferiram jetove ,ovih mesera nikad dosta!I mene ceka par komada!Stvarno su mi najlepsi sto se Nemaca tice!Odlicno  si ga uradio!Doima se bas!Pozdrav!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

djos & filip

Sta god da je jos ostalo da se doradi....i ovako je maketa perfektno odradjena, svaka cast.

:bravo :bravo :bravo :bravo

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Bojan Ue

Dopada mi se ovaj Meser, lepo si ga ostario. Imam i ja jednog E-7 i trenutno ga radim pa se malo zabrinuh za dekale iz ove prethodne price, moram biti oprezan. Interesuje me kako si postavio dekal krst na donjoj povrsini krila gde ide i pito cev, jesi li na neki nacin tretirao dekal da bi legla i pito cev u svoje leziste?

Kerber

Pito cev i ostale sitnice - kontrategove, antene...lepis na kraju, posle postavljanja decala. Kad legne decal, izbusis mu rupicu (a i vidi se gde je na krilu), izlakiras, ostaris ili uprljas maketu, pa onda ofarbane dzidza-midze lepis...i nema loma i gubljenja sitnica.

Bojan Ue

Hvala Bane, o tome razmisljam vec par dana koje je najbolje resenje. Pozdrav!

EMIL

Wow, pa ovo je praznik za oci  ;D! Zaista prelepo uradjen Emil, moj miljenik... Moracu sto pre da se uhvatim posla, cekam RLM02 i krecem.  Cekaju me za sada 2 komada, ICM E-7 i 1/48 TAMIYA E-3, kojeg sam dobio od brata... Slobodane hvala ti do neba  ;D!

misa

Hvala svima na kritikama!

@sandman: imao sam problema sa nosnim delom koji je bio malo iskivljen, ali sam to rešio stezaljkama i postupnim lepljenjem. Pošto sam na taj način ispravio gornju uzdužnu liniju, donja je ipak ostala malo poremećena, što se vidi po levoj nozi stajnog trapa. Ipak, dok ne usavršim tehniku tople vode (upropastio sam bf110G4 pokušavajući da ispravim warp vrelom vodom), moraću da živim sa time.

Revellov He70 je završio karijeru makete, i sada služi za uvežbavanje zimske kamuflaže, videćete to kada postujem u projektima u radu.

@barbarosa: galeb. 40 komada

@3EMYH: Weathering na žutoj je prvo tamiya x-19 clear smoke post shading, zatim wash burnt umber+raw sienna koji je dodatno razređen, i na kraju crni wash za onu panel liniju koja se mnogo vidi (gde se otvara poklopac motora). Inače ja napravim normalan wash, pa ga stavljam na tamnije delove, pa ga onda sve više razređujem kako idem prema svetlijim delovima.

@Otto Skorzeny: U pravu si. Moraću da stavim nešto što izgleda tanje. Šta si ti stavljao na svog mesera, pošto je kod tebe debljina žice super pogođena?

Pozdrav,
Miša :)

Sandman

Quote from: misa on 28-10-2009, 09:03:20
@sandman: imao sam problema sa nosnim delom koji je bio malo iskivljen, ali sam to rešio stezaljkama i postupnim lepljenjem. Pošto sam na taj način ispravio gornju uzdužnu liniju, donja je ipak ostala malo poremećena, što se vidi po levoj nozi stajnog trapa. Ipak, dok ne usavršim tehniku tople vode (upropastio sam bf110G4 pokušavajući da ispravim warp vrelom vodom), moraću da živim sa time.

ja sam sad u rebusu kako da to sredim jer sam vec spojio polutke trupa..

predlozene varijante su:

- da zasechem deo odmah ispred kokpita, pa da krivim na pravu stranu
- da u toploj vodi krivim nosni deo (shto mi je malo rizichno zbog nepredvidivog ponashanja plastike u toploj/vreloj vodi)
- da nad vodenom parom savijam nosni deo

probao sam da drzim ispod sijalice nosni deo i da istovremeno natezem na pravu stranu ali nishta nisam uradio - naravno, vodio sam rachuna da ne budem preblizu kako ne bih istopio plastiku

videcemo josh...

Quote
@Otto Skorzeny: U pravu si. Moraću da stavim nešto što izgleda tanje. Šta si ti stavljao na svog mesera, pošto je kod tebe debljina žice super pogođena?

mislim da je stavljao rastegnuti sprue