Messerschmitt Bf 109E-4 Academy (1/72)

Previous topic - Next topic

Otto Skorzeny

Academy messer sa svim svojim manama, gotov!
Zamenio sam topove u krilima sa medicinskim iglama 0.3mm i sa ispravljenim usisnikom, jer Academy kod svih messera, daje pogrešnu stranu za lepljenje.
Maketa se lako sklapa, nema gitovanja i nekog preteranog šmirglanja.
Boje uljane MM iz autentik serije, RLM 02, RLM 70 i RLM 71, a RLM 65 je humbrol 65.

Dekali Academy iz 1993. su katastrofa pa sam neke zamenio, što sa preostalim dekalima od ICM-a što sa setom Techmod 72078 za Bf 109E-4. Stencili su Academy iz kutije.
http://www.techmod.pl/aviation-72/72078-messerschmitt-bf-109e-4

Nažalost i tehmod se jako loše pokazao. Naime, kad god sam pokvasio dekal u vrelu vodu ili lagano mekom četkicom prelazio preko njih prilikom lepljenja, dešavalo se da pucaju na nekoliko delova. Nisam ni pomišljao da ih tretiram nekom hemijom.

Oznake predstavljau avion eskadrile 9./JG 26, pilot Staffelkapitan Oblt. Gerhardt Schopfel, avgust 1940. godinr, Pas-de-Calais, France.

Slike:













Sandman

Ofarbano zaista lepo i pedantno, ali chini mi se da ti se ne vidi uzduzna linija panela od kokpita ka repu - na spoju polutki trupa i sa gornje i sa donje strane!? Ta linija je postojala na ovom avionu jer se ti paneli skidaju modularno - na maketi nije data ili si ti zagitovao taj spoj?

Goran A.

Neko pomenu MiG-21 i eksploziju interesovanja za njega... Ovo je monopol, hitno primeniti antimonopolske mehanizme zastite.

airbamby

Fino si ga uradio, alal vera.
Farbanje je dobro i to mi se dopada,malo mi je poklopac kabine cudan (farbanje) al to moze biti do fotke.
Sto se dekala tice bas steta, mozda je bilo bolje izostaviti neke od stensila....
Sve u svemu dobar messer, samo napred.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

ubermagog

Dobro je ispao, vidi se ponegde film jer ti je svetlo preslabo za slikanje.

Ako su ti dekali bili tako loši (svaki na svoj način) trebalo je da pre potapanja u vodu sa svakog skineš žiletom sav višak filma koji možeš, onda bi bolje izgledalo.

sezan

Vidi se da i ti malo imas problem sa farbanjem konopija!I ja kuburim stalno sa tim!Malo je zamuceno staklo ali i na mojo svakoj trecoj je tako ,sta cu!Farbanje je odlicno ,bar koliko uspevam da vidim sa ovih fotki!Ukupno jako lep rad!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Kerber

Lepo izgleda, ono generalno gledano.
E, sad, poklopac kabine je malo izmuljan, ili mi se cini. Ali, ako je boja presla pod masku, cackalicu (drvenu) u ruke i polako sljusti visak do ramova, Onda malo Pronta ili Future ako imas i bice k'o nova. I malo mu stanji antenu, nije kod njih cevasta vec profilisana, to ako te ne mrzi. Treba da stoji bas pod 90 stepeni, pa...
Interesantno farbanje, ovi su poprilicno lepi sa visoko postavljenom linijom kamuflaze.
Nisi ga nesto prljao, ali i ne smeta mi to. Bitno je da je uspeo i uprkos Academiju - lici na ME109E.
Samo napred, tepaj jos ! ;)

EMIL

Lepo, lepo. Svidja mi se ovo, danas vec 2. emil :mjetal

misa

#8
Mesera nikad dosta :) Nije loš tvoj meser, vidi se napredak u tehnici izrade makete. Pohvalio bih žicu antene, koja je za razliku od moje adekvatno tanka. Takođe tehnika maskiranja za splinter na krilima je odlična, prelaz je čist.
Malo kritika makete, pored već pomenutih komentara ostalih kolega:
-auspuhe si izgleda ostavio u naopakom položaju (pogledaj kako je to airbabmy uradio par topica ispod)
-RLM71 na korenu desnog krila treba da ide do izlazne ivice krila, a ne do ispod "krilatog lava"
-koren propelera treba da je neofarban (aluminijum)
-nije mi jasan onaj dekal iznad simbola jg26 sa desne kapotaža motora.
Što se tiče tehnike rada:
-Obavezno kituj napadne ivice krila posle lepljenja i šmirglanja. Ovako se pojavi linija koja se teško primećuje pre farbanja, a posle ne možeš da ispraviš.
-Maske skidaj odmah posle farbanja, kako bi izbegao formiranje "zida" boje. To je moguće kod enamelki koje su razređene normalnim razređivačem.
-wash si izgleda odradio pre dekala. Korektan redosled je: sjajni lak->dekali->sjajni lak->wash...

Pozdrav,
Miša :)


Otto Skorzeny

#10
Hvala svima na kritikama! Većina je na mestu i mnogo znače da se poboljša rad na sledećim modelima!

@Sandman: Znam za tu liniju kod messera, bio je malo veći gap izmedju dve polutke posle lepljanja pa sam odlučio da zagitujem. Probao sam da urežem liniju ali git (Revell) se runio na nekim mestima više nego što treba tako da ne bih dobio onu pravu liniju.

@airsuba: Da, nije mi palo to napamet! Uradiću to sa žiletom sledeći put!

@Kereber: Da. primetih posle tvog komentara. Popraviću antenski stub.
Što se poklapca kabine tiče, kod svake makete koje sam radio imao sam problem. Svaki put mi ispadne mutan od Tamiya trake! Ne znam zašto!
Ranije sam poklopac potao u Pronto, pa na Gashin savet sam prestao ali opet ista priča. Samo bez pronta je manje mutan!  :think  :cry

@misa: Auspusi kod Academiya jesu naopako i već se nalaze na trupu. Hteo sam da ih isečem i zamenim ali na žalost rezervnih nemam.
Generalno kod Academiya treba iseći ceo prednji deo i zameniti ga. Naravno ako se ima adekvatna zamena!
Koren propelera i jeste u boji aluminijuma ali se verovatno ne vidi zbog tamnijih slika.
Rekoh da su Academy stencili i skroz su nejasni a rezervne nisam imao!
Wash uvek radim posle dekala i još jednog sloja Pronta, ali Academy dekali su jako tvrdi i imuni na Gunze hemiju. A one što sam zamenio sa ICM dekalima i Tehmond su još u vodi pucali pa nisam smeo da ih diram previše posle leljenja. Tako da se wash koji ide preko dekala i ne vidi.   

Sandman

Quote from: Otto Skorzeny on 28-10-2009, 18:39:16
@Sandman: Znam za tu liniju kod messera, bio je malo veći gap izmedju dve polutke posle lepljanja pa sam odlučio da zagitujem. Probao sam da urežem liniju ali git (Revell) se runio na nekim mestima više nego što treba tako da ne bih dobio onu pravu liniju.

zvuchi mozda pomalo blesavo.. ali probaj da nacrtash tu liniju! :)

ako znash koji ti je bio mix boja za wash, smuljaj to, maskiraj, i tankom chetkicom lagano nacrtaj tu liniju izmedju maski...

gasha

mozes liniju i grafitnom olovkom da izvuces. Izgledace dobro  ;)

Otto Skorzeny

Taman sam krenuo da kucam post ali Gasha me preduhitrio sa istim predlogom!  :naughty
Znači, može grafitna tj. patent olovka?