ICM 1/72 Messerschmitt bf 109 E-7

Previous topic - Next topic

Bojan Ue

Evo dokopah se aparata i malo slobodnog vremena izmedju ucenja pa da pokazem zadnji projekat koji sam uradio. Uradjen je pre nekih nedelju dana. Maketa kao maketa je dobra, video sam na osnovu nekih komentara sa neta da je po tacnosti mozda cak i malo ispred Tamiye ali po uklapanju to sigurno nije. Nema mnogo delova a ni premalo za mene takoreci taman. Ima vrlo fine datalje, malo plice panele, ima zavidan nivo detalja i u kabini a ja sam malo experimentisao sa pojasevima i oni su samogradnja. Kanopi je bio iz dva dela sa odvojenim vetrobranskim staklom i namenjen da se radi kao zatvoren ali ja sam i tu malo experimentisao i uz malo hirurgije i po plastici i po prstima uspeo da ga otvorim  :P Jedino sto mi se ne svidja kod ove i uopsteno kod ICM maketa je to sto je plastika jako meka pa treba izuzetna paznja da se ne zbrise neki detalj prilikom smirglanja ili da se ne polome sitni elementi. Kod ove moje makete sam primetio da su polutke malo nakrivljene u desnu stranu i to je definitivno fabricki, pa se to malo i primecuje na ovim slikama, narocito u nosnom delu. Nisam bio bas hrabar da probam potapanje u vrelu vodu i slicne metode. Sto se tice dekala tu sam malo bio skeptican zbog iskustava mnogih kolega pa sam se odlucio da ih potapam malo krace u vodu i da voda ne bude vrela nego mlaka i mogu reci da mi se ni jedan dekal nije raspao. Koristio sam Microscale Set i Sol za omeksavanje dekala. Maketa je farbana cetkicom, kao boje sam koristio MM autentik RLM 78 za donjake a za gornje povrsine Humbrol 93 kao RLM 79 i Humbrol 117 za tufne a za unutrasnjost kabine i stajne trapove MM akryl RLM 02. Gume su zaprljane diskretno sa pastelima. Radio sam africku kamuflazu jer mi je bila jako zanimljiva i po sastavnici ovim aparatom je pilotirao Leutenant Werner Schroer 8./JG 27, El Gazala (Libya), april 1941. Medjutim na netu nadjoh drugacije informacije i uradjene makete tako da je aparatom pilotirao Franz Elles tako da sa sigurnoscu ne mogu da tvrdim ni jedno ni drugo. Evo slika:
                                                                                                    
Komentari i kritike uvek dobrodosli!  :cheers

divvac

stvarno super...ostao sam bez teksta... za cetku, i ICM maketu,stvarno super!!! super si 'probusio' dekal(krst) na donjoj povrsini a i nos je odlicno sredjen, linije prave kao da si lenjirom iscrtao prvo :P
e,jednio ne znam da li tockovi trebaju biti tako 'zrikavi' ???
moja Prva turska

Dada

Necu uopste da se osvrcem na to da je cetkaren i na samu tehniku farbanja. Meni lici na messera i svidja mi se kako je ispao...
Ukupan utisak, veoma dobar... Nastavi tako i nakon par radova, bices majstor :)

Miroslav

Odlican rad. Nikako mi nije jasno kada citam komentare tipa "s obzirom da je radjeno cetkicom, dobro je". Svako ima priliku da proba i da vezba. Tebi svaka cast.

divvac

Quote from: Miroslav on 15-12-2009, 20:53:02
Odlican rad. Nikako mi nije jasno kada citam komentare tipa "s obzirom da je radjeno cetkicom, dobro je". Svako ima priliku da proba i da vezba. Tebi svaka cast.
pa,miroslave sa cime ti radis? airbrush ili cetkice? cetkicama je mnogo teze farbati nego AB-om, u tome je stos! cetkicama kada farbas, moras da pazis na to da ne ostavljas tragove,a to opet zavisi od cetkice, od toga da li stiskas ili blago prelazis, da li si i koliko razredio boje....
dok airbrushom je lakse farbati (koliko ja razumem,jer veruj mi ja sam cetkaros i nemam AB) ali je zato tesko sve to posle cistiti, i odrzavanje ab i kompresora i sta ti ja znam :P
moja Prva turska

Miroslav Š.

Швабе ми нису фах али ова макета ми се сасвим свиђа. Бојане, мислим да си направио леп посао :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Kerber

moze, prosao si !  :D
Jako dobro je ispalo na kraju i dopada mi se. A na Messera definitivno lici i to je to. Noge tako treba da stoje.

Ovaj sam i ja planirao da radim nekad, jedna od lepsih africkih kamuflaza. Za Sroenera znam da je kao pilotirao ovim, ali, kod njih je vise pilota znalo da "tera" i druge avione po eskadrili, tako da ni drugi pilot nije nesto nemoguce.

Bojan Ue

Hvala puno svima na komentarima! Dobro je, znaci uspela je kamuflaza, to mi je vazno! U pravu si Bane za noge stajnog trapa, treba ovako da stoje i na samoj maketi je to dobro pozicionirano i ja tu nisam nista imao da stelujem.  :cheers

divvac

Quote from: Bojan Ue on 16-12-2009, 00:30:02
Hvala puno svima na komentarima! Dobro je, znaci uspela je kamuflaza, to mi je vazno! U pravu si Bane za noge stajnog trapa, treba ovako da stoje i na samoj maketi je to dobro pozicionirano i ja tu nisam nista imao da stelujem.  :cheers
Quote from: Kerber on 16-12-2009, 00:12:19
moze, prosao si !  :D
Jako dobro je ispalo na kraju i dopada mi se. A na Messera definitivno lici i to je to. Noge tako treba da stoje.

Ovaj sam i ja planirao da radim nekad, jedna od lepsih africkih kamuflaza. Za Sroenera znam da je kao pilotirao ovim, ali, kod njih je vise pilota znalo da "tera" i druge avione po eskadrili, tako da ni drugi pilot nije nesto nemoguce.

oK! nisam znao da messer ima tako zrikave noge :P
ja posto sam sklopio samo jednog i to italerijevog,mislio sam da je to greska u kalupu ili italeri zeznuo stvar   :D
moja Prva turska

misa

Sve pohvale za odlično odrađenu maketu! Znam da uklapanje nije tamiya, pošto sam je radio skoro. Vidim gde si zabušio u sklapanju, ali su to sitnice koje ne vredi pominjati. Najbitnije je da mu je kamuflaža lepo legla. Meni se ova kamuflaža toliko sviđa da sam kupio jedan tamiya 1/48 sa tim dekalima. E sad unutra su i dekali za Wickov E4...

Sve u svemu, prelep meser!

Pozdrav,
Miša :)


Miroslav

Divvac, znao sam da ces pogresno shvatiti. Potpuno se slazem sa tobom. I ja koristim cetkice, ali sam hteo ovim da kazem da i to u sustini nije nista tesko, potrebno je samo malo prakse. Ne treba bezati od toga.

Profa

Lep rad četkicom, još malo prakse oko motlinga i to je to :super
Bogu fala što sam Lala! :)

Goran A.

Pustinjak je uspeo i efektan je. Ne izgleda sterilno a i motling je dobar. Pretpostavljam da je van fotografije jos bolji.

InFlames


Bojan Ue

Hvala svima jos jednom na komentarima!  :cheers