18.Decembar 1979-Ili,kada je poleteo Galeb (G-4 YUMO)

Previous topic - Next topic

ikarus214

23005/005 prvi put poleteo kao prototip 18.novemra 1979 godine.I tako je sve pocelo....
Maketa je prva koju sam ikada uradio,pa se nadam da necete mnogo da "tepate" za greske kojih sam i sam svestan.U biti sam jako zadovoljan.Maketa je dobro poznata YUMO u 1:72 >
Mogu reci ,iako pocetnik,objektivno,ima tu  malo  vise rada rada,nije tu sve tako bajno bilo,a moja je imala i negde cudno livenu plastiku(tesko su se uklapali-kabina,poklopac kabine,usisnici-mnoooogo gita i smirgle.....)....
Ventralno peraje je seckano i bruseno,vertikalac ima podesivo kormilce,eto,od prepravki toliko.Uradih i svoju prvu "iglu" za pitocev.Selotejpom maskirao,jaoooo muka pocetnickih..Ali eto,kao prva,meni posebno draga!Dekali Lifthere-jako zadovoljan)ala se ja razumem  ;D )
Sledi jos malo matiranja boje...Malo sam ga isprljao,mozda za neciji ukus vise,ali recimo da je ovo verzija pred kraj sluzbe,dakle prototip koji se jdooosta koristio i testirao  :super.Eto,toliko od mene,a sada cekam vas profe da poducite i kritikujete!Zivi bili  :cheers




sezan

Posto si svestan svega i vidis sta je dobro a sta ne(verujem),onda mi samo ostaje da ti cestitam na prvencu!Lep galeb!Samo nastavi tako!Bravo!Pozz!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

lord sir giga

Pa da hvalim nema potrebe, to ce neko drugi.
Ja bi da pitam nesto:
Kada je kupljena ova maketa(da li je ovo plava kutija super galeba No 1) i ako jeste gde su ti stencili.
I bas lep post na danasnji dan kao sto si naveo u naslovu.

ikarus214

Sir Giga-provalio si!Jubilej!
Maketa je zavrsena pre par dana ali je cekala danasnji dan! 30 godina naseg galeba!!!
Sezan,hvala na pohvali!Svestan sam greski,ali sta cu,iskustvo je majka,a da bi bio ta majka moras da gulis i lepis i gitujes i farbas i gulis i lepis..... :D
meni je nekako lep,bice na polici,za izlozbu nije,a i slikao na Macro mod pa se ovako i ne vide greske!  ;D
Ali ima ih podosta..Mada sam pored ogranicenog iskustva imao i ogranicen alat,pa kada saberem sve,dobijem ovo sto se vidi.
Gigo,ovo je kutija galeba http://www.spektar-mhobby.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/YUMO_G_4_Super_G_49e0ea06a79b6.jpg  ,hvala i tebi!

lord sir giga

A ja sam mislio da je to njihova prva kutija, koja jeimala set za Nas Srpsku i Mijanmar sa stencilima.
E to je bila maketa, ovo sad se sa njom moze samo porediti i nista vise
Ma nema potrebe da provaljujem, sve pise u naslovu :D

Bojan Ue

Dobro je pocelo, lep prvenac, nastavi sa radom i trudom i samo napred!  :bravo

petlyakov

#6
Quote from: ikarus214 on 18-12-2009, 20:27:12
23005/005 prvi put poleteo kao prototip 18.novemra 1979 godine.I tako je sve pocelo....

Lepo to izgleda za prvu maketu, jedino bi trebalo dopuniti faktografske podatke, tek da se ne uzme zdravo za gotovo.

Prvi let G-4 P I, 23004 18. jula 1978
Prvi let G4 P II, 23005  14. decembra 1979 ( to je ovaj tvoj).

dragan_mig31

ovo je odlicno :) mozes da se komotno hvalis sa ovu maketu :) necu da nabrojavam greske jer si ih sam svestan.ja bi samo puuuno vise matirao maketu :)

Sneni

Za prvu maketu odlično, sviđa mi se kako si posvetio pažnju detaljima, samo naprijed, svaka sljedeća će biti još bolja!
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

ikarus214

Hvala na paznji  ;D
Matiranje svakako,matiram pa dopunim sa fotografijama!Ovo nisam mogao da se strpim da objavim juce  ;D
Greske su kako kazem prisutne,ali sta je tu je,lepo krasi policu,to je sigurno!
Greske su mi:
-negde dublji paneli,
-neprecizne konture na pojedinim mestima
-bezanje boje
-ponegde vidljive ivice emulzije dekala,zbog prljanja(grafitni prah),
-itd,itd  ;)
Hvala svima,juce sam mislio da je bas odvratna u prvi mah,ne znam zasto,ali sada imam podstrek!  :cheers

petlyakov

Quote from: dragan_mig31 on 19-12-2009, 16:05:36
ja bi samo puuuno vise matirao maketu :)
Kakvo crno matiranje kad je avion bio gloss?
Naglancana bela i crvena, da sve sija.
Vidi odsjaj trupa na krilima i vertikalca na horizontalcu.

ikarus214

Busteru,
naravno da treba da se matira.Ovaj odsjaj sa fotografije je daleko ispod odsjaja koji sam ja trenutno postigao,tako da je Dragan itekako ispravno primetio!
Gledaj bolje  ;)

Sandman

Maketa je bash gloss odradjena, ali zbog efekta razmere trebalo bi je maaaaaalko matirati - ne mnogo jer 23005 jeste imao gloss finish!

Evo pogledaj i ovu fotku sa Airliners.net gde se na crvenim delovima na usisnicima, kao i na rondeli na trupu lepo vidi da je sjajna boja u pitanju...

http://www.airliners.net/photo/Yugoslavia---Air/Soko-G-4-Super/1422492/L/&sid=08329eda48b0c61ab70ebfacf9ff3865

moj savet bi ti bio da (ako koristish erbrash za farbanje) samo tanak sloj semigloss laka naprskash kako bi ubio taj preterani sjaj... ali nikako da skroz matirash maketu!

petlyakov

Quote from: ikarus214 on 19-12-2009, 21:23:58
Busteru,
naravno da treba da se matira.Ovaj odsjaj sa fotografije je daleko ispod odsjaja koji sam ja trenutno postigao,tako da je Dragan itekako ispravno primetio!
Gledaj bolje  ;)

Izvini, nisam siguran da sam najbolje razumeo sta zelis da kazes, maketa ti je vec veoma sjajna i treba da je matiras, da bude jos sjajnija?

Moja napomena je bila da je pravi  G4 23005 u beloj boji zavrsen sa efektom sjaja (gloss, glanzend, brillante, lustro, блеск) i da bi maketa trebala da bude takva.

Ako uvazeni konzilijum kaze da treba da se matira, onda, matiraj.

voja

Po meni jedna od najvecih zamerki je preterano prljanje makete, donje povrsine. Deluje mi kao da avion uopste nije odrzavan.
E sada ako gresim nemojte me streljati zbog moje zamerke na maketu.

.