USK Aviation 1/72 IK-3 (2157)

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo i mene da se pridruzim eskadrili IK-3 :)

Radicu osmi primerak IK-3 sa serijskim brojem 2157, kojim je kapetan Sava Poljanec 06.04.1941. oborio He-111 (ili Do.17) i Bf-109E, pre nego shto se srushio na Zemunski aerodrom.

Maketu su vec dovoljno opisali Djole i Dalibor, tako da cu za sada samo prikazati slike delova na ramovima (tj. ramova na delovima :D), kao i ono shto sam uradio od juche, kada sam i zapocheo radove...



Sedishtu sam zaoblio naslon kako bi vishe lichilo na ono iz Harikena (tako bi trebalo da izgleda sedishte zapravo), na podu sam izrezao sredishnji deo kako bi napravio hidraulichne vodove za komande (mislim da je to u pitanju), a naslon za glavu sam od pravougaonog doveo na okrugli oblik kako i treba da bude. Takodje sam iza sedishta na podu napravio mali zarez kako bi plocha sa naslonom bolje nalegla na pod....



ispod poda sam zalepio komad stirena kao osnovu za pilotsku palicu i hidraulichne vodove, na samom podu sam skalpelom urezao reshetkastu strukturu jer bi lepljenje istanjenog sprua ipak bio preuvelichan detalj. Pojaseve za vezivanje na sedishtu sam po uzoru na pojaseve za Harikena napravio od Tamiya trake



sledi chishcenje polutki trupa od vishka plastike a zatim i pripreme na krilima (pravljenje ojachanja za krila)

sama plastika u sushtini nije toliko teshka za obradu, samo shto vishka plastike ima za josh jednu omanju maketu! :D

ubermagog

xaxaxaxa, koliko flesha!
majstor zadremao pa malo iskipelo iz kalupa ;)

Dada


matilda

e svaka ti cast web-gazdo. ovo ce da bude interesantno. ima da radi mr smirgla i mr turpija da sve zvoni. praticu ovaj rad.

stevan

djnik


Miroslav Š.

Одличан напредак. Те ,,цевке" у поду ће добро изгледати, само им промени назив :naughty Наслон за главу је фино урађен :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Sandman

hvala Miroslavu na pojashnjenju - nije hidraulika poshto ovaj avion nije imao "prenos" pomocu nje nego preko sajli..

svaki dan chovek nauchi po neshto novo ;)

hetzer

pazi samo na kabinu !!!!!!

maksimalno je gadna  :headbang

Sandman

da, u pitanju je vakform (celuloid) za koji josh ne znamo (svi mi koji pravimo ovu istu maketu) kako cemo najlakshe maskirati i ofarbati ramove, no, smislicemo vec neshto... valjda 4-5 glava bolje misli nego jedna... :D

mene pak vishe zanima kako najlakshe da se odvoji vetrobran od poklopca kabine, jer planiram da poklopac uradim u otvorenom stanju (gre'ota da se detaljisanje kokpita ne vidi na kraju)

ubermagog

smućkaj i nalij gips unutra, kad se stegne - lako se i precizno seče jer imaš pozadinu!

tripko

ne brini srki napravicu ja kojiju vakumske gabine pre nego sto secemo, tako da cemo imati rezevnu varijantu

Kerber

Napravite vise komada,jer svi cemo imati problem sa tim g***etom od poklopca.  :headbang
Ja sam ga isekao, doduse ne da odvojim vetrobran, ali, sve ukupno nece da legne na mesto...Morace da se popunjavaju gapovi do iznemoglosti (verovatno stolarskim belim lepkom ili klir fiksom)...To je inace razlog sto mi se ne zavrsava avion....uz seckanje trakica decala ofarbanog u boju aviona za precage na poklopcu...

Sandman

hvala Subi na savetu - odlichna ideja za podlogu za sechenje, ali isto tako i za pravljenje novih kabina - trebalo bi da moze da posluzi kao kalup...  ::)

nije frka Bane, napravicemo dosta kopija, nek se nadje... ima nas dosta sa ovom maketom, a siguran sam da ce bar neko od nas da zezne stvar sa sechenjem/maskiranjem/farbanjem.... :D

samo da nadjemo chiji je poklopac najkvalitetniji - moj primerak ima par "kvrzica" na ramovima - izgleda posledica losheg kalupa ili nekih trunki koje su se nahvatale na kalup pre prevlachenja celuloida preko njega...  :-\

voja

Quote from: Sandman on 18-01-2010, 20:45:25
mene pak vishe zanima kako najlakshe da se odvoji vetrobran od poklopca kabine, jer planiram da poklopac uradim u otvorenom stanju (gre'ota da se detaljisanje kokpita ne vidi na kraju)

Nafiluj ga sa blu takom ili plastelinom. Lakse je za secenje od varijante sa punjenjem gipsom.

.

RILE-NS

Sandman-u kao alatku za ovu tvoju hirurgiju ja bih uzeo jedan novi zilet.Dva apaurina i rezi.