Mitsubishi A6M2 1/72 Fine Molds

Previous topic - Next topic

Lanmi

Krenuvsi da radim Hasegawu, rekoh hajde uporedo pocnem i ovu maketu. U pitanju je nova dimenzija maketarstva. Ako postoji savrsena maketa to je ovo:



Na netu postoji mnogo recenzija ovog dragulja, tako da necu da dosadjujem sa opisom same makete. Delovi su rasporedjeni u dve kutije a dobije se i casopis Model Graphix u kome sem klasicne sastavnice postoji i foto ilustracija sastavljanja, kao i okolo-naokolo fotografije.

Sto se samog sastavljanja tice, nemam mnogo sta da napomenem sem mojih gresaka nisam imao ni najmanjih problema. Malo pazljivije gledajte slike oko sastavljanja motora, a takodje je savet da delove stajnog trapa obelezite brojevima da ne biste morali da desifrujete japanske znakove.
Odlucio sam se za jednu od ponudjenih sema iz kutije. U pitanju je masina Tetsuzo Iwamota sa Zuikaku nosaca aviona 5. decembra 1941. U sastavljanju vam moze puno pomoci sledeci link http://www.h3.dion.ne.jp/~mokei/e-gallery-fm_zero.htm .

Maketa je radjena potpuno iz kutije, tako da nemam mnogo sta da napominjem. Nisam stedeo na Mr. Decal Softneru tako da skoro da sam sprzio dekale koji su nezniji od hasegawinih, tako da malo opreznije sa njim, odnosno sacekajte da se osusi izmedju slojeva.

Od egzibicija sam prvi put probao CM (color modulation, kako to gusenicari na forumima vole da kazu):



I zadovoljan sam tehnikom uzivo se mnogo bolje vidi, ali daje bas suptilan efekat razlike u panelima.

Slike gotove makete i nekoliko zamerki samom sebi:

Iz nekog razloga sam preterao sa washom. Hteo sam da docaram ganc novu masinu, koju je opsluzivala gomila picajzli. Komandir zaduzen za odrzavanje bi verovatno bio izbicevan u 5 ujutro da je pomislio da ovakvu stroku posalje na Amere. Sto je zanimljivo nisam imao nikakvih problema da skidam visak washa sa gornjih povrsina ali odozdo i na vertikalcima katastrofa. Dal se presusio, mada nije nista duze stajao nego na ostalim povrsinama.
Zeznuo sam i hinomarue vec spomenutom metodom potapanja u Mr.Mekusac, gornji su mi dobili staracke bore ( ne vidi se preterano) a jedan dole fleku.
Jedan tocak mi se iskrivio posle slikanja, pa sam probao da ga ispravim. Nece. :think
Izvinjavam se na slikama. Ovaj objektiv je da slikas neki most, katedralu, svatove na stepenistu opstine, a ne makete.
Hajd' pucajte!




Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Dada

Ra, ta, ta, ta, eto, ispucao sam se. :)
Svidja mi se veoma! Odlicna je ta fora sa potamnjivanjem panela, posebno mi se svidja sjaj zavrsene makete. Koji lak koristis za grand finale? Ako nije tajna. :)
Te greskice sto si ih naveo su krajnje mizerne spram konacnog izgleda makete.
Tezak domaci svima koji su zacrtali sebi da rade Zeke-a.
Bravo!

airbamby

Eh, davno smo pricali o ovom Zerou, odlican je nema sta egzibicije su uspele, deluje jako realno.
Lanmi druze ovo je pun pogodak po meni :pilot
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

djnik

Ovaj Zero mi se najvise svidja, i odlicno je ispao CM :)

cherny

Stvarno je odlican, mnogo mi se svidja finish! A mislim da je wash taman kako treba, ja tu nista ne bi' dir'o!

Sandman

odlichno je ispao wash, chak mi se svidjaju detalji washa na spushtenim flapsovima, kao efekat slivanja prljavshtine...

u sushtini, ne vidi se mnogo razlika washa na gornjim i donjim povrshinama!

toniranje panela sa CM je skroz uspelo, a jedino shto bih te zamolio, ako te ne mrzi, da okachish ako imash koju sliku detalja mehanizma na onom delu gde se sklapa krilo - reche mi vec da su dali taj detalj, ali si slikao iz uglova gde se i ne vidi bash dobro....

inache, ove druge slike (sa postoljem) su bolje fokusirane - aparat ti ok radi za fotkanje iz daljine... ako hocesh mozemo da uradimo supermakro slike detalja neki dan?

tripko

nista ne valja baci ga u mr musculo, salim se stvarno je odlican.

djos & filip

Ne znam sta da kazem a da nije receno, ovo je sjajno!!!!

paneli su odradjeni majstorski.

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Lele majko... :o
Sto je dobar Zero...Idi begaj bre prijatelju !
Odavno lepseg Japoneza nisam video.
Ja jesam corav, al' ne vidim sa fotki te greske, cak i kad ih uvecavam...paneli su prva liga, umerena stroka, a ovaj filter/prelazi u boji na trupu su kao kod pravih, cije slike videh negde...Kazu da su tako izgledali (makar ovi jednobojni sivo/rlm02/smedji...) zbog prekrivanja tog dela zastitnom  ciradom, pa sunce vrlo brzo nacini razliku. Odlicno je uspelo. Koja to bese farba, rece mi jednom, al' zaboravi se...?
Odlican !

Fotke su u donjem redu OK. Za sada ce te ici u Galeriju.

Miroslav Š.

Браво Милане! Одлична презентација макете и рада (мислим на оба Зероа), просто ме вуче да урадим неког далекоисточног :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Lanmi

Hvala svima na komentarima.

Da, zaboravio sam da napisem koje su boje/lakovi:

U pitanju je Gunze 128 Gray-green, mnogo je dobra, gadja se sa bojom plastike 1 na 1. Poklopac motora je gloss crna sa par kapi plave. Unutrasnjost je Mitsubishi interior isto gunze, naknadno cu napisati broj ne znam iz glave. Future sam koristio za lakiranje, a zavrsni sloj je Vallejo Saten (voleo bih da je malkice sjajniji od ovoga, ali ga ipak veoma preporucujem mnogo se lepo radi sa njim).
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Zoki969

Odlican rad u svakom pogledu  ;)
Super je, svaka cast !
Bravo !!!

rodeo

Pa ti si Milane sa ove dve makete zasluzio stipendiju japanske vlade!   :rtfm :super
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

vlajko&marko


dusko

Odlican rad odlicna maketa sastavnica je super pun kolor.