Mitsubishi A6M2 1/72 Hasegawa

Previous topic - Next topic

Lanmi

Namenjen za kampanju, stojao mi od marta na stolu nezapocet. Upadoh u neki maketarski bedak. Samo filosofiram, citam forum, nista ne pisem, sve kao sad cu da pocnem. Onda negde oko prvog novembra dohvatih njega i onog mladjeg brata Fine Molds. Zanimljiva mi je bila sema iz kutije rekose, zeleno-zelena kamuflaza. Nesecah se da sam ih vidjao tako sarene a da druga boja nije bio ljustenje boje. Malo sam cackao i imam sta da vidim:



Prve dve slike su spekulacija proizasla iz fotografije broj tri. Znaci nijansa bocnog hinomaru se gadja sa bojom trupa tako da moguce da je skinut zadnji deo sa nekog trenaznog i posadjen ovako. Iako je ilustraciju radio FUKU-San poznati japanski baja, vise predstavlja primer koliko daleko mogu da odu pretpostavke.
Tora 110, masina koju sam pokusao da predstavim je prezivela do 44 godine. U kakvim uslovima je eksploatisan nije ni cudo sto je toliko saren. Za te sare postoji par teorija:
Prvo, da je u pitanju je najobicnija stroka. Slana voda/vulkanska prasina/monsuni stvori neku vrstu opne na tim povrsinama tako da se nisu mnogo trudili da je brisu. Dokaz za to je sto su tamniji delovi prava IJN green oko kabine, na gazistima i na krilima gde su stalno brisali sa oznaka. Da su nijanse u pitanju pa ajde, ali ovo bi morali da budu slojevi tako da nesto ne verujem u ovu pretpostavku.
Druga teorija, po meni mnogo verovatnija je da je u pitanju specificni crvenkasti prajmer koje se prskan samo po nekim mestima na avionu. Dokaz za to je specificna vertikalna linija razgranicenja te dve nijanse: tik ispred bocne oznake na pocetku rata, a kasnije su je pomerali unapred (ja sam uspeo da promasim njen polozaj). E sad da li se boja bolje drzala na tim povrsinama ili ono crvenkasto odozdo probijalo, to ne znamo.
Treca teorija je da na tim svetlijim povrsinama boja jednostavno matirala i izbledela od sunca. Dokaz bi bila ta slajfna sto otprilike odgovara polozaju cerade (ili cirade?) koja se stavi preko poklopca kabine kada je avion na stajanci. Tu mi je malo sumnjivo sto je ta linija tako ostra, jesu picazle ali da namestaju ceradu po panelu aviona, tesko.

Bilo kako bilo, ja isprskao Alclad aluminium, malo soli, pa preko boju rdje pa jednu zlicu vegete.


Onda sam isprskao osnovnu boju. To je jos jedna od teorija da je ona cuvena ame-iro bila u stvari ovako braonkasto-oker-maslinasta (poslvetljena HU72 plus RLM02). Tja, meni to onako, ali malo egzotike sto da ne.
Onda sam preprskao sve razredjenom IJN green, zatim maskirao svetlije delove pa onda malo tamniju tu istu zelenu:


Prskao sam sve oznake sem Tora 110 oznake na repu, koristeci edvardove maske. Totalan shit jer nisu jednake velicine (nisam ih pomesao nego dva trebalo bi ista kruga imaju razlicit precnik za nekih pola mm, sto ipak napravi razliku u ovoj razmeri). Plus sto sam jedan malo ubrljao.
Onda rekoh da prvi put probam onaj tackasti filter wash sto radi ludi Chuck sa Hyperscale




Tja, nije lose, ali moram jos da ga vezbam.

Presao sam svetlije povrsine suvim pastelom, da malo naglasim probijanje ame iro boje odozdo:

I
na kraju to je to. Nisam zadovoljan uopste, aljkavo, mnogo brzopletih gresaka, pogotovo u zavrsnoj obradi, ali mi je bilo jako zabavno provaljivati semu za ovaj prelep avion, plus probao nekoliko razlicitih tehnika neke mi manje, neke vise pasu. Imam par propusta, preprskao sam belom masku na hrbatu (mrzim ovu rec). Mrzi me to da sredjujem. Video sam gresku u prskanju oznaka na krilima, al jbg, moglo je valjda i baji sa cetkom na terenu to da se desi.




Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

airbamby

Mislim da i nemas preteranog razloga za ne zadovoljstvo, sasvim fino uradjeno sa atraktivnom semom...
Chiping je super, a sto se maski tice...uopste nije lako prskati koncenticne krugove, pa je ovo po meni sasvim zadovoljavajuce.
Svaka cast  :pilot

Posebna pohvala za reference i istazivanje...alal vera
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

djnik

Nije nula nego petica! Odlicno odradjen Zero i veoma zanimljiva kamuflaza!

cherny

Fenomenalno! Realno, Hasegawa u zavrsnom izdanju ne zaostaje mnogo za FM.

Sandman

ovo sa "cuftama" na krilima nije uopshte strashno, tako da ne budi nezadovoljan...

sama kamuflaza je zahtevala dosta pipavog rada (posle isprobane tehnike chipinga solju znam koliko moze da bude nezgodno naneti prve slojeve boje, a da se so ne razleti, a ti si to radio josh duplo!)... video sam ga lakiranog na NG kupu, ali nekako zbog prejakog svetla nisam mogao da steknem pravi utisak o detaljima chipinga.. dodushe i sad sa slika ne mogu bash najbolje da razaznam detalje, ali videcu ga vec uzivo pa cu ti reci pravi sud :)

u svakom sluchaju, bolje je nego Kawanishi - vishe si se igrao sa toniranjem boje, chipingom, i josh par tehnika, tako da na kraju uopshte nije loshe!

nadam se da cesh ove godine opet da uzmesh neshto da radish, ali natenane, pa da odradish ljudski, bez stresa ;)

ajd sad na IK-3 - na muci se poznaju junaci!  >:D  :naughty

djos & filip

Ne znam zasto si nezadovoljan, ovo izgleda stvarno izuzetno. Sa svim tehnikama koje si primenio, sjajan rezultat. Greske o kojima govoris su poznate tebi ali bar ovako sa slika jedva primetne.

Sjajan ZERO!

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Aha, ima jos jedan... ;)
Meni se dopada. Uopste nije lose nit' zbrzano, al' ti najbolje znas gde si i sta hteo a sta promasio. Nisam mnogo istrazivao ovu shemu pa da ne tupim o tome.
Ova sema mi se dopada, jedna od boljih za A6M-2, a po meni, ispala je mozda i manje ofucana no sto bi trebala, ako je stvarno (a jeste) preziveo do '44 u onim njihovim uslovima, ma koliko ga pazili i prali/cistili.
Sama maketa je odradjena kako treba, a znajuci sta je u kutiji - veoma je detaljna i moze da stane uz bok Fine Moldsu...(to ja branim Hasegawu...hehehe).
Dobra fora za mesanje boja za aime-iro...iskoristicemo to. ;)

Lepi domaci zadaci sa dva Zeroa, za nas koji se tek kanimo da ih radimo.
Pozz !

Zoki969

O tvojim Zeroima sve najbolje  :) ;) :D ;D
Meni i ovaj izgleda odlicno.
Svaka cast !!!

Dada

Fenomenalno majstore. Drago mi je da si se izborio i sa ovim sareniom :)

Aleksandar

MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!

Goran A.

Gud vork!  Dobar detalj i finis, nema sta da se komentarise.

LordNelson


Odlično, mada mislim, da je Hasegawa mogla, da napravi još bolju maketo ove legende.
Moj je A6M3 a pravio sam ga kao gusto zeleno namrljani Nišizavin avion.
Sviđa mi se tvoja reprezentacija i staranje ;D

modellius

odlican rad, zaista mi se svidja, jos jednom bravo!
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/