Hasegawa A6M5 Type 52 1/48

Previous topic - Next topic

morlak

Postovanje,

ovo je uglavnom gotovo,ostao je jos spremnik za gorivo. Nije lose, mada, na repu mi ostao nazalost silvering, posto sam radio neka dofarbavanja nakon sjajnog laka, i onda bez ponovnog lakiranja, posljedice su tu...sad bih molio da mi neko kaze cime da ga predjem da bih dobio polusjajni trup, posto mi je avion previse mat, sto nije u stvarnosti, npr. sta bi mogla biti zamjena za Future (ne znam ni sta je to ni gdje da se nabavi)?

..unaprijed zahvalan..






pozdrav

Kerber

Dobar Zero.
E, sad, ako ti je vec kapotaz motora toliko izubijan/zguljen, ne znam koliko je ok da ostataka aviona bude pod novom , sjajnom farbom...tako da mi ovaj mat finis deluje logicno. Mozda mi onda samo ostatak aviona vapi za dodatnim sitnim ostecenjima  (negde u knjizi Saburo Sakai - Samuraj, ima fotka zadnjeg dela trupa ove makete, jos pokriven nekim upletenim liscem palme, zbog zastite), a cini mi se da ima sitnih flekica i tufnica i bas je mat...Sad, koja je to reprodukcija i kvalitet, necu da komentarisem...Na zalost, nekom sam dao knjigu na citanje, a ne secam se kome, pa ne mogu sad da osvezim memoriju... :headbang
Probao sam na jednoj svojoj maketi kombinaciju sa veoma razredjenim prontom - 9:1 za vodu, i nije izgledalo lose (naneseno cetkicom), al' mi zato drugi put nije bas uspelo (verovatno sam nesto smrndzao odokativnom metodom razredjivanja, ili neki djavo ne spava nikad), pa mi je jedan FW malko sjajniji no sto treba....
Po savetu maketara kojima verujem, jer su im radovi veoma dobri, sad koristim razredjeni mat lak, razredjeniji no obicno, pa iz malo vece daljine, laka ruka...i finish je bolji. Mozda da probas nesto od ovoga, pa vidi. Uvek mozes da je opet predjes mat lakom, ako si nezadovoljan. A skoro je Lanmi imao dobar finis na Zeroima, cini mi se valejo lakovima, pa...

morlak

#2
Blagodarim na , kao i uvijek dosad, brzom i opseznom odgovoru  :super

Istina, malo je kapotaz motora vise zguljen od ostatka trupa, ali, vecina fotografija zeroa sto sam gledao pokazuju sjajni lim, tako da cu vjerovatno malo "obnoviti" kapotaz. Pretpostavljam da razredjeni mat lak iz daljine znaci airbrush, to bih mogao probati, al' bi mi valjalo nabaviti akrilni lak,posto se bojim uljanog razredjivaca, da ne napravi kakve stete.

hvala jos jednom...pozdrav

Kerber

Nadam se da ce se javiti ovde Zoki 969, Aranza, Witmann, Lanmi , Reaper (oprostite svi ostali koje u brzini ne pomenuh)....uvek imaju taj zavrsni finis kakvom tezim, a puno bolje znaju o lakovima od mene, pa sacekaj neki dan, uvek 4 oka bolje vide nego dva (moje corave oci ne racunam...hehehe).

Lanmi

Ne razumem te bas najbolje, pa mi iz tvoje price izlgeda da si isao sledecim redosledom:

1. ofarbao si ga,
2. lakirao sjajnim lakom
3. matirao
4. stavio dekale
5. dofarbavao

Ispravi me ako gresim, pa cemo posle da nadjemo resenje.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

morlak

#5
Ovako:

-ofarbao
-lakirao sjajnim lakom
-wash crnom vodenom bojom, koja mi na par mjesta slabo popunila rivete zbog kapilarnog efekta i ostavila fleke od razljevanja (kasno brisao)
-popravljao dofarbavanjem preko fleka (mahom rep, i gornja polovica trupa,dolje sam se vec opametio)
-bez ponovnog sjajnog laka, stavio dekale otud silvering na repu
-mat lak

sad bi ga prekrio necim polusjajnim, silvering je tu pa tu...

Lanmi


Quote from: morlak on 03-02-2010, 00:41:22

-wash crnom vodenom bojom, koja mi na par mjesta slabo popunila rivete zbog kapilarnog efekta i ostavila fleke od razljevanja (kasno brisao)


Ja zato ni ne volim wash vodenim/tusom/akrilom. Mada mi je cudno kako nisi mogao da skines fleke. Moj savet je da ubuduce wash radis posle postavaljanja dekala koje si prethodno jos jednom preprskao sjajnim lakom.

Jos mi nije jasno kako ti se sjaji onako bocna oznaka ako si prskao mat lak posle dekala.

Probaj ovu situaciju malo da popravis blagim drajbrasom (svetlijom nijansom od osnovne) po delovima dekala gde je silvering.
Generalno mat povrsinu kada hoces malo sjajnijom da ucinis meni je najbolje radilo prskanje pronta/future iz daljine blagim slojevima. Ne bih ti preporucio da muckas saten lak jer ces zeznuti poklopac kabine.
Ma, zavrsio si ga, ne cackaj preterano, sledeca ce biti bolja.

Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

morlak

#7
Hvala na savjetu.

btw, bocna oznaka nije sjajna kao na zadnjoj slici, malo je blic aparata doprinjeo sjaju, Probacu oprezno naprskati pronto (da vidim efekat, posto ga nisam dosad koristio, futura ni ne znam sta je, a svi to valjda koriste). Imam za rep jos par oznaka, pa bih mogao skinuti dekal, pa opet sjajni lak-dekal-mat lak, ali mi se to nesto ne radi.
Sto se fleka tice, koristio sam neke slikarske vodene boje, koje, ako se iole osuse, nema skidanja sem cirkularom, tako nesto nisam susreo ranije.

pozdrav

LordNelson

Hasegawa prava sjajne makete i ti si ga uradio odlicno! Svaka cast!  :bravo

dusko

Sto se mene tice zaista lep u uredan rad svaka cast.