hawker hurricane mk.II SMER 1/72

Previous topic - Next topic

Shteff

Ovo je moja druga po redu zavrsena maketa, ako ne racunam period osnovne skole.

Sto se tice kvaliteta same makete, ovo je jedna od losijih koje sam radio.
I pored toga sklapanje je proslo bez vecih problema, ima malo delova pa je bas za opustanje.
Probao sam da idem tokom radova kako je sandman predlozio u temi za pocetnike.

Pratio sam uputstva proizvodjaca za izbor boja, i mislim da su omanuli. Od sad iskljucivo biram boje uporedjujuci slike.

Probah lakiranje, revell-ov gloss lak se dosta cudno ponasao. Prvo mi je ab pljuvao nekakve paucine, oda sam ga zesce razredio pa je i valjalo necemu.
Krajnji utisak je da sam vise zamrljao maketu tim lakom nego sto sam postigao neki efekat. Al ajd nije strasno.

Probah wash rastvorenim pastel bojama u vodi, i sa tim sam vise zabrljao maketu nego sto sam postigao neki efekat sencenja panela.

Dekali me unistise!  :headbang Ruzno izgledaju... treba im po 15 minuta stajanja u vodi da bi se odlepili.... pucaju i kidaju se.
Kad sam sa njima zavrsio rekoh sebi bolje da ih i nisam stavljao. Kao sto rekoh probao sam lakiranje gloss lakom da bih izbegao silvering.
Da li je do laka, dekala ili sam ja omanuo ne znam ali efekat nije postignut  :(

Hteo sam da na kraju izlakiram celu maketu u semi-gloss lak, ali odustajem do daljnjeg dok ne nabavim neke kvalitetnije lakove.

Ako neko ima ideju kako barem malo da popravim situaciju sa dekalima neka vice.

p.s. antena izgleda deblje na slikama nego uzivo.

















medico

imajuci obzira da ti je 2. po redu sasvim ok ! Boje i nisu tako loshe ispale , sa fotografijama budi oprezan! znaju poprilicno da zavaraju a u profilima iz knjiga da nepricam (imas jedan skorasnji rad koji se zavrsio gotovo totalnim promasajem nijansi ).
Heler je generalno Ok za sklapanje , verujem da nisi radio Ceske shortrunove te ne znash sta je patnja  :D
kada lepis decale obavezno stavi malo vode na povrsinu na koju lezu tako da 'plivaju' pa ih tako lakse pozicioniras a i retko se desi da pucaju , zatim stapicem za usi  obevzno istisnih vodu i VAZDUH ispod decala koji i dovodi do stvaranja silveringa ispod providnog filma  decala ! Sledeci korak je i upotreba raznih decal tecnosti koje ga omeksavaju i povecavaju mu prijanjanje na povrsinu makete . takodje dobro je i otarasiti se providnog dela decala ja uvek odsecem makazama ili skalpelom zavisno od oblika decla .
Zute povrsine na vrhovima elisa su ti prevelike a antenu si pogresno zalepio , sem toga sasvim pristojan rad !

Messerschmitt

Лепа макета с обзиром да ти је друга. Ако хоћеш да мало ублажиш силверинг и омекшаш декале а немаш никакве хемије, препоручујем ти да користиш обично сирће, значи потопиш декал у воду, а површину на коју лепиш декал намажеш сирћетом, затим поставиш декал и као што ти је колега medico објаснио штапићем за уши га позиционираш и истиснеш течност и ваздух испод декала. ја понекад чак и не користим воду него декал директно потопим у сирће...   :naughty

gasha

Lepo ofarbano, ali dekali :naughty Obavezno kupi neki softer za dekale. Videces, postace ti nezamenjiv u daljem radu.

Kerber

#4
Hehehe, 'di me nadje sa Hellerom... ;)
Lepa maketa, greske su ti vec poznate, pa necu o tome.  Vracas me u neka davna vremena, kad je Heller bio zakon, a ova maketa, jedna od najboljih...I sam imam nekoliko tak'ih u raznim verzijama. Sad su prevazidjeni, al' nostalgija vuce. :naughty
Samo napred, svaka sledeca ce biti bolja ! Medico ti je vec rekao.
Ali, pazi oko decala. Ja ih ne bih potapao u sirce, zna da ih poprilicno omeksa, tako da izgube oblik, pa mogu da se izdeformisu pre no sto ih pozicioniras na maketu.
Izlakiraj prvo maketu, pa kad se osusi doooobro, malo alkoholnog sirceta za jelo, na mesto gde ide decal, pa decal. Za dalje znas...bolje sporije i korak po korak...da ti ne unisti decal. Posle svega, kad se to pozicionira i prosusi, mozes malo alkohola (70% iz apoteke) da mu naneses cetkicom, da ubije eventualne rubove i da izgleda kao da je decal sastavni deo kamuflaze, a ne da strci. I nikada ne pipaj decal, ako si mu stavio neku od ovih hemija, dok se potpuno ne osusi! Cak i ako se pod dejstvom ovih "solvenata", smezura i izgleda gadno ! Vraca se na svoje, sigurno, al' opet, ne dirati dok se ne osusi.
Isti postupak je i sa kupovnim solventima.
A probaj da decale otopis u toploj (ne vreloj vodi), nikako u ovoj cesmusi direktno. Od hladne vode  'oce da popucaju, jos odmah u posudici.

Shteff

#5
Hvala na kritikama i podrsci i ponajvise na savetima!

Moracu da probam te hemije za dekale, u svakom slucaju vezbanje iz lepljenja  dekala ce da padne, taman da potrosim neke viskove.
Bas citam neki clanak gde autor izmedju ostalog objasnjava svoj nacin postavljanja dekala...
verovatno ste svi vec videli ovo.... ali ko nije bice mu zanimljvo:

http://hsfeatures.com/features04/he177jm_1.htm

dusko

Vidi se da si se dosta potrudio ,sto se tice dekala ni ja nemam nekog velikog iskustva ali bih se slozio sa svim stavkama koje su iskusnije kolege vec rekli.

JUNKERS

Lepa maketa bez zezanja. Samo malo dekali... Ma O.K.
:)

Miroslav

Nemoj biti razocaran, nego teraj napred. Po meni izgleda sasvim ok, a jos kad uzmemo u obzir da je druga... Reci mi samo jesi AB-om i farbu nanosio ili samo lak? Otkud ti se razmazivao wash, ako si preko njega prskao lak AB-om?

Shteff

Nisam uopste razocaran, zadovoljan sam cinjenicom da sam ga zavrsio, a ceo proces je bio veoma zabavan.
Sa druge strane nisam ni prezadovoljan, jer smatram da mogu i bolje, ali to je vec stvar sticanja iskustva i usavrsavanja odredjenih tehnika.
U jedno sam siguran a to je da ce dekali na sledecem sigurno izgledati lepse  :D

Sto se tice laka, imao sam onaj revell-ov u staklenoj bocici od 25 ml koji sam dobio uz njihov starter ab.
On bi vec trebao da je razredjen za ab, pa sam prvo probao direktno da ga sipam i prskam.
Medjutim ( sva sreca te maketa nije bila u blizini ) ab je poceo da izbacuje nesto bukvalno u obliku paucine.
Onda sam ga malo razredio, pa paucine vise nije bilo, ali je ostavljao vrlo grube tragove po test maketi.
Na kraju sam dodao jos razredjivaca, pa je moguce da sam maketu ustvari samo malo okupao razredjivacem nego sto sam je izlakirao.
A presao sam jedno 5 puta sigurno.

Inace i farbu sam nanosio ab-om, cetkicom sam uradio izduvnike, mitraljeze i takve sitne detalje....

Miroslav

Jesi li isto koristio Revell Starter AB i za farbe? Deluju mi nekako ostre ivice kod prelaza izmedju boja, pa sam pomislio da si radio cetkicom.

Shteff

Nisam uopste koristio revell-ov starter AB. Koristio sam samo lak koji sam dobio uz njega.
AB koji imam i koristim za farbanje je kineska kopija badgera koja je daleko bolja od tog revell-ovog plasticnog.

Ivice su ostre zato sto sam kamuflazu radio sa tamiya zastitnom trakom.  Znaci ofarbao sam ceo avion u ovu sivu nijansu,
zalepio traku u obliku kamuflaze tamo gde sam zeleo da ostane siva i presao sve zelenom.


PedjaEU

Hariken nije lose ispao, a sledeci ce sigurno biti jos bolji!
Najbitnije je da uzivas u svakom modelu koji pravis, to je poenta naseg hobija...

P.S. Cista znatizelja - koliko radnih sati si (otprilike) utrosio da ga zavrsis?

Shteff

Ufff nemam pojma stvarno.
Recimo da je ceo "projekat" trajao oko 10-ak dana. Mozda koji dan gore-dole.
Nisam svaki dan radio, mozda ukupno 6-7 dana u proseku po 2-3 sata.
Tom logikom dodjoh do neke cifre od 15-20 sati rada.
Eto od prilike, sto bi se reklo odokativno.
Naravno zavisi i sta se sve racuna, na ciscenje erbrusha,
cetkica i radnog prostora je sigurno otisla bar 1/4 vremena.