Bf-109G-10 "9644"

Previous topic - Next topic

djnik

Ovo je prva maketa sa Jugoslovenskim oznakama koju sam zavrsio ove godine. Maketa je od Revell-a u razmeri 1/48, znaci nista spektakularno sto se tice detalja ali dosta jednostavno za sklapanje. Od detalja sam dodao pojaseve u kabini, izbusio mitraljeze kao i top na spineru i dodao antenu. Maketa je farbana model master enamelima nakon cega je usledio wash i blago prljanje pastelima. Sivo braon/kombinacija mi se veoma dopada, steta sto nema jos Jugoslovenskih aviona sa ovakvom semom.

Inace, ovaj avion se trenutno nalazai u Evergreen Aviation Museum-u u drzavi Oregon, SAD. Kao i svake godine tamo se u Septembru odrzava takmcienje u maketarstvu (drugo po velicini u severozapadnom delu SAD). Za takmicenje planiram da napisem i istampam tekst koji ce stajati pored makete a verovatno cu da odstampam i dve slike u koloru trupa ovog aviona pre nego sto je prodat. Ako neko ima jos slika ovog aviona bio bih veoma zahvalan!








Kerber

Za nase Messere nisam nesto strucnjak, al' naglasi mu na nosu uzduzni preklop po samoj uzduznoj osi iza prstena za hladnjak za ulje do poprecnog panela ispred kabine, na poklopcu motora/naoruzanja...To su u stvari sarke , jer su mu se paneli tako otvarali - na gore. Takodje - felne...ako su kod nemackih bile gloss crno, dal' smo ih mi prebojadisali? 'Ajde za noge trapa, nasi su ih u muzeju u plavo farbali (kao donjake krila), al' cini mi se da su felne crne. Ali, dal' je tako bilo u jedinicama? Gde je bio ovaj avion pre no sto je dospeo u nesposobne ruke , da ga prodaju...jedan od dva u svetu, a cuo sam da jos ima i motor u resursu....Mada, bolje da je otisao tamo gde ga paze nego da truli k'o FW i Fiat i silesija aviona u nasem depou/muzeju. Ajde da ne idem daleko.
I , opet kazem, ne znam za te detalje ali,  jesmo li mi farbali trimere u boju kamuflaze ili su trebali da budu tamno crveni, kao kod Nemaca...
Kad ga vec reprezentujes Amerima, da bude tip-top. Pogledaj jos malo reference, pa ga bas doteraj k'o mladu za udaju.
Ja na zalost, nemam o njima skoro nista pa ti tu ne mogu pomoci.
Inace, rad je u tvom fazonu - cisto i uredno.
Tu nema sta da se doda.
Odlicna maketa !
Pozz !

milten

Bravo imenjace. Sve super... :bravo
Osim par sitnica... :think
Mislim da je repni tocak bio ona druga varijanta sa dugom sipkom, tako da je avion u zadnjem delu malo odignut od zemlje.
Znam zato sto je medico radio isti avion pre 5-6 godina, pa ga je malo vise istrazivao, izaslo u Aeromagazinu.
Mislim takodje da su spiner i kormilo pravca bili crveni, ali to je vec stvar ko kako tumaci boju na crno-belim fotkama.
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

imalko

Lepa maketa nema šta...
Sećam se pomenutog teksta u Aeromagazinu, čini mi se samo da je tu bila u pitanju 1/72 razmera ali isto Revelova maketa. Kao što je već pomenuto, spiner i kormilo pravca su bili obojeni u crveno a repni točak na "produženoj" nozi.
Nego, ima li negde da se vide pomenute fotografije aviona "9644" dok je bio u depou muzeja?

PELE

Odlicno, bas mi se svidja!  :)


Pozz

dusko

Korektno i lepo uradjeno malo "precist" za mene ali ne kvari utisak. :cheers

djnik

Hvala svima kao i uvek na komentarima. Istrazicu jos malo sto se tice detalja trimera i felni, mada moram i da se pozovem na umetnicku slobodu :)

Radio sam maketu po uputstvima Lift Here-a iako sam video da je na medico ofarbao spiner I kormilo pravca crvenom bojom. Na jednoj od slika u koloru iz depoa vidi se da kormilo pravca nije bilo crvene boje pa sam predpostavio da nije bio ni spiner. Sto se tice repnog tocka, na slici iz depoa se takodje vidi da nije imao "produzenu" vec kratku nogu Postavicu te slike kasnije.

Takodje, ko hoce da pogleda slike iz Evergreen muzeja u Oregonu neka ode na sledeci link:  http://www.taphilo.com/photo/pictures/Me109-G10.jpg

Ne znam da li su kasnije promenili ili ne ali repni tocak je kratak.

milten

MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

Miroslav Š.

#8
Лепа и једноставна макета и одличан рад :super Мислим да бих и сам урадио и офарбао макету на овај начин судећи по фоткама које сам давно нашао на нету. Припрема коју сам урадио за свог ,,белог 44" је управо у односу на ове две фотке





Мислим да су то фотке које су настале у депоу нашег музеја пре испоруке у САД. Не знам ко је творац фотки :think
Према мојим сазнањима, фарбари који су наносили ову чудну шему, нису имали упутства за , нпр фарбање неких делова као што су тримери... па су били прекривени камуфлажном бојом 8) Искрено, не би ме чудило ни да су стајни трап фрабали у светло плаво...
Ђорђе, не знам да ли си мислио на ове фотке када си најавио качење, ако јеси, не замери ми што сам их окачио ради илустрације.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Kerber

Vidi vidi, ipak je imao kratku nogu na repu...sto moze da odgovara verziji U-4, sa tpocetom od 30mm u nosu...Jel' to taj, majku mu?
Koliko su ga nasi prefarbavali i upropastili, niko ziv ne moze da mu odredi "bilet" sto kazu ovdasnji stocni trgovci. Ko Cigin konj.... ;)
Lepse bi bilo da je kod nas onako sredjen, ne u germansko ruho, al' ovo smo bar, kao veoma unikatnu semu, mogli da mu odradimo...jbg. I to je zivot.
Mislim da je Gusa imao taj CD iz nekog casopisa, sa fotkama ovog aviona kad je stigao u Smitsonian, pre rekonstrukcije...Ako je budan, pa ako bi bio ljubazan....

Goran A.

#10
Dok je bio kod nas uskladisten, po tom avionu se nesto prosulo plus godine po podrumima. Nije taj lose izgledao kad je bio svez.

A imao je i ovo!


Miroslav Š.

Камера? И то совјетска...?
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

djnik

Miroslave, jesu to su te fotke i hvala ti sto si ih postavio, ionako ne bih mogao ih postavim do sutra kad se vratim sa posla.

Inace u muzeju u Oregonu na plaketi pise "A man from Yugoslavia told me he recognized this Bf-109...", slikao sam prosle godine pa cu potraziti i postaviti. Inace avion je doveden u letno stanje.

Miroslav Š.

Нема на чему Ђорђе, задовољство ми је :) Имам и те фотке из Орегона које си ти баш поставио, заједно са фотком натписа... али то је твоје задовољство да поставиш :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

medico

#14
Quote from: AG02 on 11-03-2010, 22:04:14
Dok je bio kod nas uskladisten, po tom avionu se nesto prosulo plus godine po podrumima. Nije taj lose izgledao kad je bio svez.

A imao je i ovo!



bravo , svojevremeno sam cuo da je imao tu kameru i vrlo jednostavan sistem otvaranja i zatvaranja poklopca ....bravo za fotku !