USK Aviation IK3 1/72 (2156)

Previous topic - Next topic

Lanmi

Zahvaljujuci Djniku koji je prosle (ili bese pretprosle) godine doneo gomilu ovih maketa, upleo sam se u kolo ove kampanje. Pocetak rada je bio jos krajem januara, ali zbog nedostatka vremena i lenjosti nisam do sada otvarao topik. O ovoj maketi je bilo dosta reci do sada, tako da necu da davim sa opisom kvaliteta izrade i slicno. Nisam nesto preterano ni kompetentan po pitanju domace/saveznicke avijacije, tako da sam uglavnom kupio savete u hodu. Ovo mi je druga avantura u short run teritoriju, i otprilike sam znao sta me ocekuje, ali su mi utisci mnogo pozitivniji nego sto sam ocekivao. Naravno, u medjuvremenu je izasla i nova AZ maketa, koja je kako mi se cini tri koplja bolja, ali posto se poklonu u zube ne gleda, uz malo znoja i ovo moze da se privede pod zadovoljavajuci rezultat.

Masina koju radim je 7. po redu i usao je u upotrebu 07. aprila 1941, leteo je Milisav Semiz, koji je u aprilskom ratu imao 4 nepotvrdjene pobede. Ovim avionom je oborio Bf 110 iznad Fruske Gore. Molio bih neke od boljih poznavaoca, da ako imaju neki info o tom obaranju da kazu da li se nesto vise zna o toj 110ki? Sedmica  je, cini mi se, na Radincima zavrsila svoju karijeru.

U kokpitu nista posebno nisam dodavao, sem poda od tankog lima i kajseva od tamiya trake. Boja unutrasnjosti je smuckana "na oko".
Dosta sam truda ulozio u smirglanje i istanjivanje unutrasnjosti kirla. Za unutrasnjost stajnog trapa sam upotrebio po dva parceta stirena koji sam onda ubacio unutra, i time pokusao da poboljsam stabilnost krila i da unutra predstavim kakav-takav prostor. Moglo je jos da se stanjuje ali i ovo je previse. Dosta smirgle i uklapanja na suvo, i moze da se prodje sa ne tako debelim slojem gita. Plastika je jako zahvalna za smirglanje. Tu i tamo se vide tragovi spojeva ali maketa je dobila previse paznje. Ovako, polusastavljena, lici na IK3, a to mi je dovoljno. Mozda sam krila mogao da jos malo "podignem" krila na gore, ali sam se trudio da mi gornjaka ima ugao od 0 stepeni.

Donje povrsine su kap tamno zelene u Gunze IJN Gray dosta lici na RLM 2. Ne znam koliko moze sa ovih fotki da se vidi.
Kritike dobrodosle. Neke stvari sam naknadno ispravio nakon kritika za Srdjanov rad. Izvol'te slike:



Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Kerber

Aha, dobro si resio plastiku.
Jedino mi se cini da mu je ova boja malo tamnija no sto bi trebalo da bude, al' sad da ne sitnicarimo.
Lici, a znajuci i kako farbaris, bice veoma dobar.

medico

#2
uh , definitivno lepo napreduje , gledajuci tvoje slike  a slusajuci komentare deluje da je u pitanju druga maketa  :caooo
jedino ti boja donjake treba da sredis Rogozarski zelena bi tebalo da bude vise tirkizno plava ...

Sandman

mozda na ovim slikama boja donjih povrshina deluje suvishe tamno, ali gledajuci rezultat jucherashnjih radova danas - po prirodnom svetlu - deluje skroz OK - mozda ne toliko plavo, vec vishe vuche na zelenkasto, ali u sushtini - boja je tu negde...  ::)

danas prelazimo na ostatak kamuflaze - Lanmijev, Tripkov i moj primerak idu u trobojnu kamuflazu, dok je Chernijev zavrshen u ovoj boji....

sutra ce nadam se biti josh slika pa cemo videti koliko smo dobro uradili domaci zadatak ;)

u krajnjem sluchaju, mislim da smo ovoj maketi posvetili i vishe paznje i vremena nego nekim kvalitetnijim koje smo do sada radili, tako da cemo verovatno ostati dosledni nashem motou za ovu maketu - BMK!  >:D :D

Lanmi

Uzivo boja deluje malo svetlije, slikao sam sa blendom 22, tako da je fotka malo podeksponirana. Boja nema nikakav nagovestaj plave u sebi, kad je pogledas mislis rlm02, tek kada je stavis pored te boje vidis da vuce vise na sivo. Zasto bi samo japanci imali ame-iro? Videcemo kako ce uspeti kamuflaza, idemo na freehand, pa drz'te fige...
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

voja

Samo napred. Ovi usisnici u korenu krila bi trebali biti malko zaobljeni od gore. Da imaju onu krivinu kao na Yak-3, tako nekako.

.

djnik

Samo napred! :) Odlicno izgleda! Nadam se da cete zavrsiti sve Ik-3 do Mosona. Moj je u procesu prajmovanja, postavicu par slika sutra nadam se!

Lanmi

'De si Djole? Spominjali smo te danas  >:D

Vojo, hvala na savetu, ali kasno, vec smo se bili bacili na farbanje.

Na nos mi je danas izaslo farbanje. Zeznuo sam poklopac kabine, dihtuje k'o Yugo. Boje su zezale, MM akril zapusavao dizne. Humbrol 98 bajata cokolada. Na kraju je zelena ok prosla sa Tamiya NATO green, dok cokolada je lifecolorova. Lifecolor se katastrofalno farba. ne bi bilo frke da je velika povrsina, ali smo zapeli da prskamo slobodnom rukom i onda je seckalo prstalo, prelivalo...

Na kraju BLJAK! Bolje da ne kazem na sta boje lice. Srednja slika prikazuje, barem po mom monitoru, ono sto je najblize realnosti. Cokoladna je skroz matt ove ostale nesto izmedju, tako da ona malo vise odudara. Nju sam nogom terao da izadje iz airbrusha tako da je ostriji prelaz bio nemoguc. Razmisljam se da je prepucam nekom zatamnjenom Gunze. Pusticu da prenoci.

Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

tripko

Ja tu nista nebih dirao vise, i ja sam se namucio sa braon bojom, na kraju sam smuckao nesto.
Kakav takav je dobar je the end.
M.B.K. :pilot

Sandman

ja posle ushao lagano u shtos sa onom Lifecolorkom :P po principu prsni malo boje - ODMAH je vazduhom sushi.. i tako u nedogled... potrajalo je ali manje vishe zavrshih sa tom "chokoladom" :P ....

sachekacu josh malo da vidim po dnevnom svetlu kako izgleda, pa cu naprskam Future, iskreno me mrzi da ponovo prolazim celu proceduru sa braon bojom, a i pitanje je da li je ona Molakova "chokolada" "svezija" od one Humbrolove  :-\

suma sumarum:

1. Gunze i Tamiya boje su vrhunske za rad sa erbrashem
2. Model Master akrilke imaju dosta veliku paletu ali vec po ko zna koji put (ne samo meni) prave problema u realnom radu po pitanju prebrzog sushenja i nekonzistentnosti u radu
3. Lifecolor su privremeno reshenje i OK su za velike povrshine, ali za izvlachenje finih linija jako teshke za rad jer su pritom i mnogo "vodenije" od ostalih koje smo testirali...

no, shto bi se reklo u zargonu "tenkista" - sve ce to blato (Future/filter/wash) da pokriju :P  :D

mislim da na kraju ne trebamo da budemo previshe nezadovoljni, imajuci u vidu koje su nas sve muke pratile juche u radu - meni je cela ova jucherashnja akcija posluzila kao odlichna praksa za prskanje kamuflaze u kombinaciji maski i "freehand" tehnike, tako da cu mnogo odluchnije raditi kompleksnije kamuflaze ubuduce...

kasnije u toku dana cu kachiti josh neke slike u radu od juche, kao i slike mog primerka danas posle nanosa Future-a....

Cherny, spremaj one delove za tochkove pa da privodimo ovo kraju...  :D

ubermagog

Prelazi između boja moraju da budu vrlo mali, slično kao na RAF lovcima!
Trebalo je da koristite papirne maske ili bluetak, čudi me da niste kad ste već radili 'serijski'  ;)

Pošto su Ike bile završene u vrlo 'sjajnom' stilu ovde tvoje boje će biti nešto tamnije na krjau kad ga tretiraš nekim gloss(iranim) lakom.

medico

o, da definitivno se sada na ovim slikama vidi razlika u nijansi donjake, kad legne wash, decali lak bice to sasvim ok.
Nego cudi me da se toliko kompilovali sa bojama umesto one kombinacije revell boja koje se uz originalni razredjivac gotovo savrseno prskaju a nijanse su uz malo posvetljavana odlicne !?
Suba je definitovno u pravu na dosta fotki IKa vidi se da su zestoko sjajni , samo napred druzja  :pilot

Lanmi

Hvala na kritikama. Nista od ovog ne bi bilo da smo koristili maske sve vreme. Profurali bi i onu bajatu humbrol i MM. Ali, ne, smekeri hocemo manos libres tobojnu shemu u 72ci  :doh
Pa ovako, kada je prenocilo i kada sam prelakirao, jos manje sam bio zadovoljan cokoladnom (kao i Srdjanu, shareno je ispalo k'o mermer), onda sam uzeo Gunze propeler smedju za japance i ispostavilo se da je prava nijansa. Onda mi se i ona zuta nije nesto preterano svidjala tako da sam malo presao humbrolovom 93-kom (najbliza FS 30266). U procesu sam koristio maske, da malo smanjim prelaze. Negde sam poboljsao, negde sam pogorsao situaciju jer je ova zuta matt, pa ti deluje da je lepo napravila prelaz a onda izlakiras i vidis da je providna. Posto mi je fitilj sve kraci za ovu maketu, izlakirao sam je, postavio "dikele", pa opet izlakirao future-om. I, voala. Sve mi vise bode oci ocajno namestena kabina, ali mislim da je necu dirati. I jedna i druga varijanta ove zute mi nekako smrde. Crno belu fotku kada gledas nijedna boja gornjih povrsina nije ovoliko svetla. Sutra drndanje sa stajnim trapom. Bice dobro ako ga ne deganziram u plafon.

Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

tripko

Ja sutra ujutru lepim dikele pa posle future. Dobro je legla ta tamno braon.

Hawkeye

Ma glavu gore pa kako ispadne,nije lose,jbg ne ide uvek sve kako hocemo  :cheers .Gledajuci ove boje i nijanse koje si koristio...mislim da imam boje da i ja uradim ovo nase cudo  :think !

'Уживај младићу за младости своје!'