Italeri (Occidental) Spitfire IX Armee d'Air G.C I/2 "Cigognes"

Previous topic - Next topic

misa

Ovu maketu sam kupio za male pare (1400 din) da bih radio Clostermann-ovog Spitfajera. Maketa ima dosta mana, kao što su neporavnjani kalupi, pljosnat kapotaž motora i pojednostavljeni detalji, ali su fenomenalno lako sklapa. Uz to se dobijaju vrhunski Cartograf dekali za 6 (!) interesantnih aviona. Kako sam u međuvremenu ostao bez mogućnosti da štampam svoje dekale, rešio sam da uradim šemu iz kutije. U pitanju je avion koji je koristila Francuska Armee de l'air tokom "rekolonizacije" u Indokini 1946. godine. Pripadao je čuvenoj lovačkoj grupi I/2 "Cigognes". Za ove avione postoji malo referenci na Inernetu, ali ono što sam ja video i pročitao govori da su avioni radili u ekstremnim vremenskim uslovima, i uz slabo održavanje. Zadaci su bili uglavnom bliska podrška pešadiji.

Što se konstrukcije tiče, sve je išlo bez problema, osim onih za koje sam ja kriv. Boje su Gunze i Humbrol, mat lak je Model Master Acryl, weathering je rađen Tamiya šminkama, crkvenim pigmentima, Metallic Markerom i Tamiya X-19 Smoke bojom. Ostalo je da se doda još pito cev i napravi staklo za kameru topova. Iako se uz maketu dobijaju nosači za bombe od 250kg, ja ih nisam stavio jer nije bilo po sastavnici; kasnije sam pročitao da su ih svi Spitfajeri u Indokini nosili... Uz maketu se dobijaju dekali za pojaseve, koje sam zalepio na alu foliju od čaše za jogurt i uradio wash - izgledaju kao Eduardovi pre-painted. Za dekale sam koristio Microscale hemiju koja je odlična, ali ipak nisam uspeo da eliminišem silvering sa svih stencila.







Pozdrav,
Miša

Warhawk

Odličan, weathering na mestu...

Možda bi mogao samo malo da ublažiš rondel i slovo na trupu, da ne odskače. Na krilima su odlično ispali  :)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber


drakii

 bio bi dobar da je dobra razmera, pre svega je to najvecha greshka, ostale greshe ne gledam,  :naughty, dopada farbarija, i njihova 72-ojka je diskutabilna, ali napred, pozdrav :pilot


Mikoyan29

MK "Oluj"

Hawkeye

Bravo Miso  :bravo ,pozdravljam makete sa 'egzoticnih' ratista,dopada mi se kako si uradio ovu maketu  :super !

'Уживај младићу за младости своје!'

Boki

Odličan Spit :super. Boje su odlične, kao i prljanje. Jedino mi ramovi na poklopcu kabine deluju nekako.. poluprovidno, ali se to lako može popraviti. :pilot
I dekali su jako lepo legli. Silvering koji si spomenuo i ne primećujem.
Sve u svemu, jako mi se dopada :cheers .

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Lanmi

Opa, Miso, ovo je mnogo dobro. Nevidjeno lepo mu chuche ove boje. Veoma mi se svidja farbanje i dekale si postavio besprekorno. Zamerke bih morao da izmisljam.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

misa

Hvala svima na pohvalama. Zaboravio sam da se zahvalim Miltenu za auspuhe koje mi je ljubazno ustupio iz svog beskonačnog šteka raznoraznih auspuha za spitfajere, pošto su moji originalni bili oštećeni u livenju.

@warhawk: I rondele na trupu su zatamnjene, ali se slabije vidi zbog ugla svetlosti na fotografijama.

@drakii: Nije be greška, uzeo sam prvo italerijev IX u 1/72 i on je greška.  Garant su mu donji kalup radili kinezi a gornji vijetnamci. Ne može da se sklopi. Ovaj u 1/48 se sklapa ko da je tamiya.

@Boki: Ramovi deluju tako na fotografiji zato što je ram prvo farban interior green (svetlo zelena) pa RAF dark green (tamno zelena). Takođe, u krupnom planu se vidi razlika u boji staklića u odnosu na trup, zato što sam zaboravio da uradim weathering na njima, nego sam ih kasnije dodao. Sledeći put prvo lepim stakla, pa onda farbam.

Inače, ova maketa je bila uživanje za rad, i toplo je prepuručujem za odmor od ozbiljnijih projekata.

Pozdrav,
Miša :)