J35F Draken, Hasegawa 1/48

Previous topic - Next topic

Reaper

Another one bites the dust.... :naughty

Evo, jos jedna zavrsena.... J35F Draken, maketa je Hasegawina, 1/48, uz dodatak aires cockpita.... Farbano gunze bojama, metalni dijelovi alclad, weathering i ostalo radjeno airbrushem. Decali iz kutije, nikakvih problema nisam imao s njima..... jako dobra maketa, ima sitnijih problema sa sastavljanjem, posebice usisnici, ali nista strasno. Zadovoljan? Onako, vise nego sa mig-om, nije lose ispalo, cak mi se i svidja....

Ok, da ne davim, kritike, komentari i ostalo dobrodosli....

















Nadam se da nisam udavio sa brojem slika....

Sneni

Super je, to ono kao pred kraj operativne upotrebe, pa mu boje izblijedile ;) Boje mi izgledaju dobro pogođene, pogotovo ta tamnija koja je zapravo plava a ne zelena (koja se može vidjeti na nekim maketama). A što se slika tiče, što više to bolje ;D ;D
Ehhh sviđa mi se ta šema, da mi je iskopati dekale za nju u 1/72... jedan kolega mi je poslao takve, ali su off-register za bar 1mm i kao takvi neupotrebljivi :cry
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

sezan

Fenomenalan!Farbanje mi se veoma svidja!Majstorski!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

misa

Baš je sladak. Sviđa mi se kako je ispalo, a posebno izbleđivanje kamuflaže. Sve pohvale majstore!

Pozdrav,
Miša :)

mikoyan

Ovo se meni mnogo dopada. Svaka cast!

GBU-10


malifly

Sta reci ,nego, SVAKA CAST!!! :mjetal :super

Reaper

Hvala svima na komentarima....idemo dalje.... :naughty

Kerber

Opako !
Volim ove fejdovane, izandjale avioncice....
Odlicno radjeno ostarivanje.

PELE

Opako izgleda!  :o

Moze par reci o tehnici postshading-a? Koliko razredjujes boju?


Pozz

oddball

ja nemam nijednu negativnu kritiku, samo pohvale. posebno bih pohvalio broj na krilima, odlicno uradjeno sa sejdingom. to si predpostavljam da si prisejding uradio naknadno sa veoma razredjenom bojom?
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Reaper

Uh, stvarno neznam dali cu uspjeti da objasnim sta i kako sam radio, ali probat cu....

Samo, odmah na pocetku moram naglasiti, ovdje postoje 2 shejdinga - jedan namjerni, i jedan nenamjerni.... Nenamjerni je onaj kad sam prolio iz airbrusha nitro po maketi, pa je pojeo mjestimicno i boju i decale, pa sam to naknadno morao popravljati.... :headbang

Probat cu kroz par slika (losih) sto sam slikao za kolegu objasniti kako ja to radim, iako to sigurno nije ni najbolji ni najjednostavniji nacin....

Dakle, na primer se napravi klasican preshading, sa crnom bojom.... ono, klasika, po linijama panela, pa onda jos malo nasumicnog saranja i izvlacenja linija, tocki i slicnoga....

Nakon toga, ofarba se bojama iz bocice direkt, bez posvjetljivanja. U ovom slucaju su to bile MM faded olive drab, i nekakva plava, miksana od tamno plave, crne, kap crno zelene, i malo bijele.... pa to izgleda ovako nekako..... jasno, preshading se vidi, cak mozda i malo previse, ali to treba zbog daljnih koraka....




Ok, nakon toga, kad se boja prosusila, u ab sam nalio obicne vode, do pola posudice, te umocio kist u bijelu boju, i samo ga oprao u toj vodi, znaci, tu ima mozda 20% boje i 80% vode.....prljava voda, sto rijedje to bolje, odnosno sto je svjetlija boja pravim rjedju mjesavinu.... s tom bijelom vodom spricam po boji unutar linija panela, ali jako tanko, odnosno vucem nasumicne tanke linije, tako da u jednoj "kocki" (unutar linija panela) imam dijelove gdje se vidi original boja, dijelove gdje se vidi preshading, i dijelove gdje se vidi to posvjetljavanje koje sam upravo napravio. Nakon bijele, isto napravim i sa crnom bojom, jasno, sa njom vucem po linijama panela, ovo unutar ne diram. Pa to onda izgleda ovako nekako nakon tog koraka...



Ok, nakon toga, uzmem ponovo osnovne boje - prvo onu plavu, zamjesam je normalno, znaci cca 50:50, ali dodam u nju malo crne, te odradim kojekkave otvore, poklopce, i samo mjestimicno dijelove makete na kojima nema previse panela, kao recimo krila te malo po trupu..... Zatim, uzmem zelenu, potamnim je, i ponovim po zelenom dijelu kamuflaze.... Nakon toga, opet obadvije boje, ali ovaj put posvjetljeno, i samo "saram" po mjestima, tako da u biti jako malo pokrivam, tek tu i tamo koja tockica bude jace vidljiva i razlicita od ostatka boje, ovo sve ostalo lagano i tanko....



Nakon toga, klasika - gloss lak, 2 sloja, razmak od 15-20 minuta (akrilni humbrol lak)..... poljepim decale, zastitim ih opet sa jednim slojem gloss laka....

Zatim, opet crna i bijela, po onom omjeru "prljava voda" pa po decalima.... ovi brojevi su "flekani" normalno razrijedjenom crnom, sve ostalo je tanko izvlaceno po panelama jako razrijedjenom crnom i bijelom. Nakon toga, malo jace razrijedjena bijela, recimo 40% boje i ostalo voda, pa po brojevima, tako da prekrijem crne fleke....ali ne skroz, vec ono, da se negdje vise vide, negdje manje, a negdje da dobijem cisto bijel broj.....

To ovako nekako izgleda nakon tih intervencija...



I onda preko svega jos sloj laka, pomjesam gloss i mat u omjeru 20:80 i sa time prijedjem cijelu maketu. DOnja strana je isto tako radjena, sa par nijansi sive (aircraft grey, light ghost grey i jos neka gunze siva, nemam pojma koja, mislim gull gray). Metalni dio ispod trupa je prefarban alcladom, pa je onda radjen shejding po linijama panela sa crnom i mahagonij bojom, pa opet preko toga samo malo zapraseno sa alclad aluminiumom.....

Neznam koliko sam objasnio, ali ukoliko netko sistem smatra zanimljivim, i svidjaju mu se rezultati, za par dana bih trebao imati jednu maketu spremnu za farbanje, u jednoj isto jako zanimljivoj shemi, koja je dusu dala za ova shedjanja i fejdanja, pa mogu korak po korak poslikati i popisati sto sam radio....



Kerber

Odlicno !
U slici i reci...nema tu sta ...

Ako te ne bude mrzelo, uradi farbanje te druge makete korak po korak, da bi se maksimalno pojasnilo svima sta se i kako radi i kakvi efekti nastaju....
Pozz !

Reaper

Moze....pokusat cu svaki korak slikati, i objasniti koliko budem znao i mogao, pa mozda nekome to nekad i posluzi.......

sezan

I ubuduce,ako mozes, ispisi BROJEVE boja koje si koristio!Lakse je nego kada samo nazive dajes!Ako ti nije tesko,naravno?Pozdrav!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA