JAS-39A Gripen 1/72 Italeri (restauracija)

Previous topic - Next topic

Sneni

Ovu maketu sam radio prije nešto više od godinu dana. Detaljnije na sljedećim linkovima:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,6579.0.html
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,6728.0.html

Maketa je na kraju završila sa nekoliko slojeva raznih loših lakova na sebi. Nakon par mjeseci ti slojevi su požutili kao vosak. Budući da sam za farbanje koristio plavosivu boju, u kombinaciji s požutjelim lakom maketa je poprimila zelenu boju :cry, što se vidi na sljedećim slikama:


Skoro godinu dana je stajala na polici tako zelena, silno me nervirajući... Na kraju sam se odlučio za restauraciju, pa je otišla u Muscolo. Hvala kolegi GBU-10 koji mi je poslao nove dekale. Planirao sam da ovo bude gotovo za 7-10 dana, ali mi se nakupila gomila obaveza pa se razvuklo na preko mjesec dana. Što se tiče makete, vjerujem da je prilično poznata, ništa posebno, ali bolja u ovoj razmjeri, koliko znam, ne postoji. Detalji su prilično siromašni, pa sam već pri prvom pokušaju uradio nešto sitne samogradnje: pitot-cijev od igle, ručicu za katapultiranje, cijev topa, unutrašnjost mlaznika i preradu njegove spoljašnjosti. Prilikom rekonstrukcije sam dodao i antenu na vertikalcu (od entomološke iglice), novi HUD, krilca iznad kanara, nove "brkove" kao i farove na glavnom stajnom trapu. Ovaj put sam batalio samogradnju raketa i lapio sam AMRAAMe od Eurofightera, samo sam im napravio nedostajuća krilca. Maketa je četkarena Revell bojama i lakovima, postshading s grafitom, wash s suvim pastelama. Sad sam mnogo više zadovoljan finalnim rezultatom 0:). Evo slike, samo ne znam zašto se na nekim ovako sjaji, budući da je lakirana mat lakom...















To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Kerber

He, bas je sad OK...ima vise duse no pre.
Ako si ga restaurirao. Ne mari sto se malo sija, mora da je do blica ili osvetljenja...Vrlo lepo !
Bravo !

mikoyan


malifly

Sneni, svaka cast na resturaciji!!! Prelep je + ne mogu da verujem da je radjen cetkicom!!! Kapa dole!!! :god :bravo :super :caooo

Nemsy_29

Restauracija odlicn!! Lepo je ispao  :super

Sandman

fino izgleda sada, nijanse su bolje definitivno, jedino shto (po mom mishljenju barem) nekako crni radom ne lezi Grippenu - no to je do ovih oznaka koje si imao na raspolaganju - sadashnje, "low-visibility" oznake mu nekako lepshe leze ;) u svakom sluchaju dobra restauracija!

shto se tiche odsjaja na slikama, verovatno je do blica jer on pojachava svaki sjaj koji se golim okom i ne orimecuje tek tako...

inache, pohvaljujem osvetljenje na novim slikama!

GBU-10

Sada izgleda prelepo,pecizno i pedantno,jos kad
dodamo restauriranje koje se meri sa naucnom fantastikom
po zahtevnosti tebi majstore kapa dole :god

sezan

Sada je neuporedivo lepsi!Odlican rad!Bravo!  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

dusko

Svaka cast majstore ,jer ja licno o restauraciji ne bih ni razmisljao bravo :super :super :super

zolle

Dokon mozak, djavolja igracka !

Sandman

Quote from: zolle on 22-05-2010, 17:37:15
@Sneni - cime si skidao boju  ??? ??? ???

napisao je ispod prve 2 slike:

Quote from: Sneni on 21-05-2010, 22:59:32
Skoro godinu dana je stajala na polici tako zelena, silno me nervirajući... Na kraju sam se odlučio za restauraciju, pa je otišla u Muscolo.

pkrasna

Izgleda opako! Odlična restauracija!

Primož

Sneni

Hvala vam :)

@Zolle, ko što reče Sandman, boja je skidana s Mr. Muscolo sredstvom za čišćenje rerni, potraži po forumu dosta se pisalo o tome. Inače, nakon prvog tretmana skinuo se samo taj grozni sloj laka, kad sam izvadio maketu iz Muscola na površini se pokrenuo poprilično debeo žut sloj ispod kojeg je ostala skoro savršena netaknuta boja :D... žao mi je što nisam to fotografisao, stvarno bi bilo zanimljivo prikazati koliku količinu laka sam bio natrpao na tu maketu :headbang

@Sandman, slikano je bez blica, pri oblačnom danu, podesio sam white balance i kompenzaciju ekspozicije, ali nije bilo dovoljno pa sam na kraju malo provukao slike kroz Photoshop; izgleda da je to dodalo tom sjaju neki čudan efekat.

Inače nisam ljubitelj low-vis oznaka, a što se tiče ovih šema s oznakama u boji, imao sam i dekale za onu šemu koju sam prvi put radio, ali sam se odlučio za ovu, čisto malo za promjenu ;D
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

zolle

   @Sandman - jeste, ali ne i kojim, ima ih mali milion  :bravo
Dokon mozak, djavolja igracka !

Sandman