Academy Sukhoi Su-25 1/144

Previous topic - Next topic

sale86

Ovo mi je prva farbana maketa, i logicno pocetnik sam u svemu ovome :)
Znam i sam da ima DOSTA gresaka, sto samo zakljucujem citajuci vase postove i gledajuci tudje radove u drugim temama, ali nadam se da cu se sledeci put na nekoj vecoj maketi (1/72) malo popraviti  0:)
Farbao sam cetkicom, i bas je pipavo jer je mala maketa. I na kraju sam uradio veliki zajeb, jer sam maketu lakirao sjajnim lakom a ne nekim mat lakom :(
Ali nema veze, sledeci put ce valjda biti bolje. Ostaje jos da ofarbam slova na plastici gde pise Su-25 i to je to.
Ako neko ima neke predloge da mi kaze sta mogu jos da poboljsam na ovoj maketi, veoma cu biti zahvalan :)
Naravno ocekujem i velike kritike koje ce mi puno pomoci u izucavanju ovog hobija. Izvinite na ovolikom tekstu, ali morao sam da objasnim situaciju ;)








dragan_mig31

sa obzirom da je ovo tvoja prva farbana maketa izgleda odlicno.ja bi samo na ovoj maketi ofarbao ramove poklopac kabine i prednjeg stakla.ostatak je cista petica :)

sezan

Sluzi se forumom!Kradi znanje i radi!Za pocetak je super!Samo napred!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

drakii

Sale 86, Sezan ti je dao najdirektnije i najuputnije obaveshtene, shta i kao u vezi maketa, ako ti prostor nije problem, razmisli o izboru razmere i standardizaciji iste, zbog kompatibilnosti, npr ja sam se odavno opredelio, josh sredinom sedamdesetih za 1:72, male makete, naravno ne govorim o Tu 160, B 52 i slichno, a dobra osnova za detaljisanje i prilichno autentichan izgled,  pruza ti najvechi izbor, takodje da napomenem da je lakshe radsiti "veche" razmere, 1:48. 1:32 itd, ono shto kazah lakshe je takodje diskutabilno jer su zahtevnije, ali izbor je samo tvoj, biche i "dobronamernih" sugestionista, ali tvoj je hobi najpre tvoja stvar i rvije zadovoljstvo, ne moraju sve makete da se bore za prvo mesto na takmichenjima, a da budu odlichne i lepe, ima ovaj hobi i veli dozu umetnosti u sebi, ali otom potom, pozdrav i samo napred, ako te neshto zanima, slobodno pitaj, npr mene, valjda sam neshto nauchio za 47 godina bavljenja ovim hobijem.   :cheers

sale86

Hvala svima na odgovorima, potrebni su mi saveti. Naravo obracam se zapomoc, za sledecu maketu 1/72 cim je kupim. A mislim da ce biti MiG 21 ili 29 :)

dragan_mig31

Quote from: sale86 on 06-06-2010, 16:50:18
Hvala svima na odgovorima, potrebni su mi saveti. Naravo obracam se zapomoc, za sledecu maketu 1/72 cim je kupim. A mislim da ce biti MiG 21 ili 29 :)

ja bi ti preporucio da ti sledeca maketa bude neki amer,f-16,f-15.migovi su ti jako zahtevni za rad.ove ostale su ti manje vise svi isti a postoje vrhunske makete koje zahtevaju malo vise napora.

sale86

Ok, pogledacu onda da uzmem neku od mrtvih amera, mada ih nikako ne volim :D
Ali sve zarad usavrsavanja! :)

sale86

Hvala puno na svim savetima, znace mi puno :)

Nemsy_29

Kod nas je problem trenutno naci valjanog rusa  :jok

sale86

 :o
U stvari, meni jos i ne treba "valjan", treba mi nesto da provalim glavne cake i da se malo upraksiram :)
Ionako ce to kasnije kada budem barem kao pola vi, sve to da ide u poklon, a onda krecem da pravim svoju kolekciju :)

Profa

To što si ga lakirao sjajnim lakom ne znači ništa - jednostavno ga sad prelakiraj još i mat, i biće taman k'o što si hteo ;)
Inače za prvi bojeni rad sasvim OK, a vežba čini čuda :)
Bogu fala što sam Lala! :)

sale86

A znaci moze mat lak preko sjajnog??  ???
EXTRA :D
Onda cu da odradim to i da vidim na sta ce liciti :)

Profa

Dobro došao u zanat, upravo si saznao jednu od caka! :D
Maketa se, kad se oboji, pre lepljenja dekala pređe sjajnim lakom kako bi dekali "lepše legli" (da ne zalazimo u teoriju),
a potom se pređe lakom koji hoćeš da imaš na kraju (mat ili polumat za avione, sjajan za civilna vozila...) kako bi se površina i dekali zaštitili...
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

Nije uopste lose. Samo maketa nije ni priblizno zavrsena. Sada ti predstoji naglasavenje linija penela malo prljanja i usotalom kompletan Weathering kako bi maketa dobila sto realisticniji izgled aviona u upotrebi. Naravno na kraju i mat i polusjajni lak u zavisnosti kako hoces da izgleda maketa.

Sandman

Sale, ako si zadovoljan uchinkom farbanja na ovoj maketi, onda je slobodno stavi u vitrinu i neka stoji ovakva kakva jeste, kao jedan podsetnik na tvoj prvi ofarbani rad.

Ovo ti sugerishem kako ne bi pravio greshku koju mnogi pochetnici prave, a to je da na prvoj maketi pokushavaju da postignu sve moguce efekte i tehnike koje su videli na maketama koje su drugi, iskusniji maketari uradili. Naime, iz te zelje da se sve tehnike isprobaju odmah, dolazi do "zasicenja" i onda maketa ne izgleda toliko realno nego nekako "preoptereceno" svim tim efektima (prljanje, guljenje farbe, efekti ostarevanja,....)

Ja lichno, iako se vec godinama bavim ovim hobijem, mogu slobodno da kazem da dosta tehnika josh uvek nisam isprobao, i svaku tehniku postepeno uvodim na nekoj narednoj maketi....

Tako da, ono shto mogu da ti preporuchim je da za svaku narednu maketu napravish neku ideju shta zelish da postignesh, i onda na osnovu toga gledash referentne slike, tudje radove, i pokushash da sam uradish to isto ili barem slichno... shto vishe vremena budesh radio, videcesh da stichesh rutinu i neophodnu praksu ;)

Inache, shto se tiche ovog Su-25, sasvim lepo je ofarban, samo mu josh fali taj neki polumatirani ili matirani premaz kako bi uminuo taj sjaj, ali generalno, za ovu razmeru je skroz OK! Jedino shto ne vidim sa slika su detalji spojeva, pogotovo sa donje strane, pa eto samo ovako da ti dam savet da obratish paznju kod buducih maketa, pogotovo u vecim razmerama, da spojeve dobro obradish, zagitujesh gde je potrebno, kako ne bi bili vidljivi....

Eto toliko za sada, uzivaj i ajd sad na sledecu maketu ;)