F-4J "Showtime 100"

Previous topic - Next topic

barbarossa

Јануар 1972

Cunningham se vratio u borbu sa USS Constellation 's VF-96, "Fighting Falcons" 1971. Dana 19. januara 1972, on i operater na radaru Willie Driscoll, primetili su par aviona MiG-21'. Bili su direktno iza njih nekoliko kilometara daleko, teorijski u dometu njihovih Sparrow raketa. Posto se Sparrow pokazala kao nepouzdana Cunningham ignorise poziv Willie Driscolla da otvori vatru i krece dalje. Prebacuje na AIM-9 Sidewinder, rakete kratkog dometa. Izgovarajuci "Fox Two" ispalio je prvi sidewinder ali je MiG-21 ostrim manevrom izbegao raketu. Cunningham je ostao iza njega i ispalio i drugu raketu. Ona je sustigla MiG-21 na oko 1100 metara od Fantoma. U eksploziji MiG-u se odvojio zadnji deo repa i on je slomljenog trupa pao na zemlju. Njihova pobeda prekinula je 2 godine zatisja u vazdusnom ratovanju

8. мај 1972

Prva "Linebacker" vazdusnja kampanja bombardovanja pocela je 8. maja. Mornaricki A-6 Intruderi minirali su Haiphong luku. Duke Cunningham i Willie Driscoll leteli su kao pratnja kada je Mig-17 iskocio iz oblaka, pucajuci na porucnika Briana Granta, Cunninghamovog pratioca. Grant se odvojio i MiG je ispalio ATOL raketu kratkog dometa. Cunningham i Grant su bili uzdrmani ovom raketom kada su jos 2 MiG-a proletela pored njih. Cunningham se okrenuo prema prvom MiG-u i sa velike razdaljine ispalio sidevinder raketu. MiG je izmanevrisao veoma energicno pokusavajuci da izbegne raketu ali je postavio svoj avion pravo ispred Cunninghamovog Fantoma. Druga dva MiG-a su pucala na njega ali on je ostao fokusiran na svoj cilj. Ispalio je drugi Sidewinder koji je pogodio i unistio MiG. Cunningham i Driscoll nisu imali puno vremena da uzivaju u pobedi, jer su druga dva MiG-a bili pravo iza njih. Cunningham je ostro skrenuo da bi izbegao MiG-ove ostecujuci svoj avion u tom manevru, pogledao je na gore i video da ga MiG-ovi vise ne prate, zatim je da forsaz na svom Fantomu i u ostrom penjanju pobegao u oblake.

10. мај 1972

Ovo je bio los dan za Vijetnamsko Narodno Vazduhoplovstvo, izgubivsi tog dana 11 aviona. Mornaricki lovci unistili su tog dana 8 MiG-ova, 6 su oborili piloti iz VF-96 sa USS Constellation (CVA64). Tri MiG-a oborila je samo jedna posada iz VF-96 Porucnik Randy "Duke" Cunningham i porucnik Willie Driscoll, leteci na Fantomu F-4J, ShowTime 100 . Zajedno sa prethodnim pobedama 19. januara i 8. maja oni su postali prvi americki asovi vijetnamskog rata, I prvi koji su to postigli iskljucivo raketama.
Oni su ucestvovali u napadu na Hai Dong prugu i flakove oko nje kada su bili napadnuti od strane nekoliko MiG-17.

Cunninghamov Fantom nosio je dve AIM-7E Sparrow rakete srednjeg dometa, cetiri AIM-9J Sidewinder rakete kratkog dometa i cetiri CBU "Rockeye" kasetne bombe. Posle odbacivanja bombi na neka skladista, Showtime 100 je pruzao vazdusnu zastitu avionima A-7 koji su jos uvek vrsili napad. Pozvan u pomoc, Cunningham je usmerio njegov F-4J pravo u grupu MiG-ova, gde su ga odmah "zaskocila" dva komada. Posle upozorenja Granta u (Showtime 113), Cunningham ostro manevrise i propusta ih da ga prelete. Naglo okrece u postavlja avion pravo iza jednog Mig-a, lansira sidewinder i unistava MiG-17.

Showtime 100 i njegov pratilac Grant penju na 4500 metara. Gledajuci prema dole ugledali su goruci MiG-17, i jos osam njih koji kruze, zajedno za tri fantoma jedni drugima u repu, to je bio jako nepovoljan polozaj za fantome obzirom na njihovu malu brzinu u tom momentu, manevarbilnost na tim brzinama davala je prednost MiG-ovoma.

VF-96, komandir Dwight Timm imao je tri MiG-a u repu, jedan od njih jako blizu, sa nemogucnoscu da ga vidi zbog mrtve tacke. Videci da je Showtime 112 u nevolji, Duke ga upozorava da odstupi kako motori J-79 sa njegovog aviona ne bi uticali na sidwinder sa Showtime 100. Misleci da se to upozorenje odnosi na druga dva MiG-a, Timm nije reagovao na Duke-ov prvi poziv.

Posle zestokog manevrisanja Cunningham ponovo zahvata MiG-17 koji prati Timm-ov avion. Ponovo ga poziva da odstupi govoreci mu "ako ne odstupis sada, umreces!". Timm je konacno ostro prelomio udesno oslobadjajuci Cunningham-a da ispali cist hitac.

Pozivajuci "Fox Two," Cunningham ispaljuje drugi sidewinder dok je "Fresco" u minimumu efektivnog dometa rakete. Ali velika brzina MiG-a radi protiv njega samog tako da sidewinder ima vremena da zahvati avion. Raketa je usla pravo u motor i eksplodirala. Samo sekundu kasnije Cunningham i Driscoll, nasli su se sami na nebu punom neprijateljskih aviona, zato su ostro zaokrenuli i uputili se prema nosacu Constellation.

Treci  MiG

Priblizavajuci se obali mora na 3000 metara Cunningham je primetio jos jedan MiG-17 spreda koji ide pravo na njih. Rekao je Driscoll-u da gleda koliko blizu moze proci pored MiG-a kako bi vertikalno napravio petlju i lagano mu dosao u iza ledja pravo u rep iliti six o'clock. Ono sto je bila efikasna taktika protiv A-4 Skyhawka na treningu u Miramaru, pokazalo se kao zamalo fatalna greska ovde.. A-4 nije imao topove u nosu!!!

Nos od MiG-17-ice buktao je kao rimska baklja! Topovska zrna prastala su pored njihovog F-4. Duke je krenuo da penje njihov fantom vertikalno. Kada se izvukao iz manevra naglog penjanja i opterecenja od 6-G potrazio je MiG-17 ispod dole, jer MiG-ovi su izbegavali ta vertikalna nadmetanja. Pomislio je "ili se okrenuo horizontalno, ili je jednostavno pobegao" Onda je pogledao pravo iza njegovog sedista i bio je sokiran. Bio je to onaj MiG-17 jedva stotinak metara udaljen od njih penjuci se vertikalno uporedo sa njima. Zeludac mu se zgrcio dok su oba mlaznjaka penjala vertikalno.

U pokusaju da nadmasi MiG-17, Cunningham dodaje forsaz postavljajuci fantoma ispred MiG-a. Kako je to uradio MiG pocinje da puca. To je bila Cunninghamova druga skoro fatalna greska kada zeleci da dodje u prednost, zapravo prednost dao protivnickom avionu. Duke prelazi u valjak kako bi dosao sa druge strane i dopusta MiG-u da se jos vise priblizi.
Ne zeleci da prizna da su umalo bili oboreni od strane Severnovijetnamca Duke se obraca svom saborcu "Ovaj SOB je imao dosta srece! A sada hajde da ga sredimo!!" Sa MiG-om na 4 o'clock spustio je nos na dole kako bi povratio brzinu i energiju. Cunningham je gledao kako MiG iza njih takodje prati isti manevar. "Moj si!" pomislio je kada je izmanevrisao svoj nos prema MiG-u, pravo iza njega. Iako je bio previse blizu da ispali raketu, manevar je omogucio Duke-u da se postavi u povoljan polozaj u odnosu na MiG-17.
Krenuo je na dole drzeci rep aviona gore pod kontrolom spreman da ispali raketu kada mu se za to ukaze prilika ali MiG je manevrisao zajedno sa njim i to pucajuci! Pomislio je "mozda ovaj momak i nije samo tako srecan posle svega"  Komunisticki pilot je koristio isti manevar koji je Duke upravo izveo pokusavajuci da prisili Duke-a da ga preleti. Dva mlaznjaka su letela u "rolling scissors" (valjanje u makazama).

Kada su usporili na oko 370km/h superiornost MiG-a pri malim brzinama je dosla do izrazaja. Dobri vojni piloti su kao i dobri poker igraci, znaju kada treba da se ide dalje a kada da se odustane.Kada je MiG oborio nos da bi dobio energiju za sledece propinjanje Cunningham pojacava svoje motore na maximum gde ga dopunsko sagorevanje izbacuje oko 3km daleko od MiG-a van dometa njegovih topova.

Mozda Duke i ne bi bio tako dobar pokeras obzirom da se vratio po jos. Cunningham je podigao nos na 60 stepeni, MiG ga je pratio u stopu, Dosli bi ponovo u situaciju "rolling scissors" kada je Driscoll pozvao Cunninghama "hej, izgleda ovaj momak zna sta radi danas, mozda bi trebalo da pozovemo pojacanje" Ovo je razbesnelo "Vojvodu" Neki tamo vijetnamac ne samo da je uvek bio van domasaja vec je stekao i prednost nad njima cak dva puta! Nije zeleo da zove pojacanje sa USS Constellation.

"Drzi se Willie, uhvaticemo ovog momka!"

"Sredi ga Duke, ja sam iza tebe!"

Driscoll je drzao pogled na MiG-17 dok je Duke zaokretao unazad kako bi se sukobio sa njim.. po trecu put.
Jos jednom se okomio na MiG-17 head to head ali ovog puta MiG nije bio u mogucnosti da zapara nebo svojim topovima. Povukao je ponovo palicu i ustremio se vertikalno i ponovo ga je MiG pratio u penjanju. Tada je Cunningham napravio nesto cega se ni najveci kockari ne bi usudili, Pri penjanju je oduzeo gas i povukao vazdusne kocnice kako bi naterao severnovijetnamca da iskoci ispred njega. U tom pokusaju odbacio je Fantomove bolje mogucnosti za penjanje Ako bi se prevukao..

Kada je Mig iskocio ispred njega gurnuo je rucicu gasa do kraja kako bi odrzao poziciju i kako ne bi pao u kovit. Koristeci samo kormilo pravca drzao je svog fantoma iza repa MiG-a tacno u poziciji slepe tacke kada ovaj ne moze da ga vidi. Medjutim i dalje mu blizina nije dozvoljavala da ispali raketu, a brzina mu je bila negde jedva oko 200km/h. Pomislio je "ovo definitivno nije mesto za jurnjavu sa MiG-17." Ali dok su mu misli prolazile kroz glavu odjednom je MiG odlucio da krene u defanzivu i krenuo je u poniranje. Cunningham ga je pratio i izveo manevar kako bi dosao u povoljnu poziciju za napad. Nije ni bio siguran da ce raketa pogoditi cilj kada je izgovorio "Fox Two" i pritisnuo dugme. Raketa je sisla sa rampe i poletela pravo prema MiG-u. Mali bljesak i MiG je poceo da ispusta crni dim. "Nisam video da je izgubio kontrolu, ali nastavio je da se krece prema dole i udario o zemlju pod uglom od 45 stepeni".

Pri povratku na nosac aviona Duke je pogodjen sa zemlje. I pored velikog ostecenja hidroulike i signalizacije pozara u avionu uspeva da odrzi avion. Zelja da ne postanu zarobljenici bila je jaca od svega, odrzavali su avion dok i zadnji sistem za upravljanje nije otkazao i tada su usli u nekontrolisan pad. Katapultirali su se.

ShowTime 100 , No 155800, pao je u Juznokinesko more.

Pokupio ih je helikopter sa Okinave
Cunningham je jedini Amerikanac koji je oborio 3 MiG-a u jednom danu. Odlikovan je mornarickim krstom za heroizam i pilotsku vestinu iskazanu tog dana


Toliko o istoriji,  :love

Maketa je fujimi 1/72, oznake iz kutije, sa malim prepravkama, maketa solidnog kvaliteta, sedista rezin, boje su pomoravlje bela i crna, a siva je mornaricka humbrol, nisam siguran koji broj, pozajmljena od Drakija mozda se on seca koji je broj :think  Lakiran je slovenackim helios gloss lakom, e ljudi nemate pojma kolko je dobar za zastitu posle farbanja a pre dekala, znaci ludilo lak, bez boje, apsolutno bez zutila, ima ga u svakoj farbari. Aerograf se ponovo pokazao kao vrhunska masina. Naoruzanje kompletirano iz dodatnih setova da bi se ispostovala konfiguracija tog sudbonosnog 10. maja 1972. Ne znam sta bih jos pametno rekao za maketu, izvinite na pozadini, narandzasto cebe i nije neka pozadina ali to je sto je, Hartmann je bio glavni i odgovorni fotograf sa 12 mega giga pixela.

pozdrav



































Nemsy_29

Uuuu odlican istorijat a i jos bolja maketa, taman onako po mom ukusu! Jedino mi ovajos bode oci  :think... mat bi mi bio nekako prirodniji  :)

Tomcat

Odlican! Najzad jedan F-4!  :god
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

gasha

Vrlo pedantno,  za moj ukus suvise novo deluje.

Hawkeye

Najzad neka dobra maketa da razbije monotoniju  :cheers ,kume,vrhunski uradjeno  :bravo  :god  :super !

'Уживај младићу за младости своје!'

PELE

Uh, odlican posao! Svaka cast!  :cheers


Pozz

Nidza79


sale86

Kada vidim ovako nesto, prosto ne verujem da je to ona obicna maketa koja se dobije na ramu  :o :o :o
Svaka cast majstoree

zolle



             Jovane za ovo mogu samo da ti kazem - SVAKA TI DALA !!!!!


             p.s. Javi se kad si slobodan da se vidimo, pazario sam ponesto pa da se konsultujemo .
Dokon mozak, djavolja igracka !


drakii

Ma nishta ne valja, video sam ga uzivo, uchi se dechko, ali neche  Phantom da leti, stoji onako na parche piste, hm, mozda bre shto nema pistu ? Matiorao je, ali ne samo maketu, dodushe ima pomaka i promene od mase naci aviona iz drugog rata do savremenih naci aviona, ipak ne treba ubijati volju choveku   :zvizduc, ali ajde, meni mnoooogo dopada, a primedbe chu da mu uputim lichno, pozdrav

Kerber

Kvalitetno odradjena maketa.
Ne bih vise komentarisao, jer ne poznajem dovoljno ovu materiju, ali, mislim da je u tvom fazonu i na zavidnom nivou.
Samo tako !
Ajd' sledecu... ;D

misa

Što reče tomcat, fala Bogu F-4 na ovom forumu. Kao i Bane, i ja slabo poznajem ove avione, pa ne želim da kritikujem. Želim da pohvalim trud i rezultat istraživanja konkretnog aviona, što je meni uvek najlepši deo maketarenja. Svaka čast!

Pozdrav,
Miša :)

barbarossa

@Nemsy - samo je radom u sjajan, jer je takav i bio, ostatak aviona je polumat

@Tomcat,@Misa - da, redak Fantom na kutku, prosto nedopustivo za tako legendaran avion

@gasha - ukusi su razliciti, inace ovaj avion je posle par godina upotrebe vracen na remont te je potpuno novo ofarban, tako da do ove sudbonosne i zadnje misije nije bio bas "odran", zato i nisam preterivao sa ostarivanjem (za one koji ne znaju sta ovo znaci to je Weathering), prljanje sam radio po fotografiji iz tog perioda

@PELE - hvala na podlozi, bice doterana jos vise, ovo je samo probna varijanta


drakii

Lepo bre uradjena maketla, nego dobi li moje kritike na njegov i tvoj rachun, koliko ih ima toliko si ih i dobio do sada od mene, samo auspuh mu bre mnoho nov, okowa let lapa, dikile fantastiko, dzaw kuraw kalashtur avini, lokalizmi pun mi je cd rom......