Super Galeb 1/72 Mentor

Previous topic - Next topic

nebkv

Iako ce vecina pomisliti kada vidi naslov da je u pitanju ponovna proizvodnja Yumo makete pod okriljem druge firme,prevarice se
Ako je Yumo G4 maketarska istorija s polovine 90tih,ova bi mogla biti praistorija "proizvodnje" maketa kod nas.Namerno sam stavio proizvodnju pod navodnike,jer da nije pomenute dve makete taj pojam ne bi,kada smo mi u pitanju ni postojao,bar kada su plasticne makete u pitanju
U svakom slucaju evo recenzije Danijela Frke iz Aeromagazina 1/91

Razlog zbog kog sam pokrenuo ovu pricu iz naftalina je taj sto sam svojevremeno u jednoj ESCI kutiji makete AV 8 dobio  ovu maketu G4 u zapocetom stanju.Pa ako nekoga zanima kako je to izgledalo u stvarnosti,a citao je nekada gornji tekst evo fotografije delova

Zanimljivo je i to da se pisac teksta osvrce na proizvodjaca o kom nema nekih informacija.Cudno mi je da se maketa pojavila a da niko o tome nije znao nista,ko je inicijator,odakle i slicno
Bilo bi zanimljivo ako jos neko ima nesto,ili zna nesto vezano za ovu maketu da  napise koju rec,eventualno fotka nekog sastavljenog primerka
Naravno maketa nema gotovo nikakvu maketarsku vrednost,posebno ne sada,i ne posle Yumo makete ali je zanimljiva kao komad istorije ;)

airbamby

Ja sam imao svojevremeno 2 te makete, obe sam uradio ali kako to obicno biva zbog nedostatka prostora su otisle dalje...
Danas imam jos uvek sacuvanu sastavnicu te makete koja je bila uradjena na Pelir papiru kao i veci deo dekala...
Inace maketa je dolazila sa vec sklopljenim polutkama trupa, a ako se ne varam i krila su bila iz jednog dela. Bila je to cudna neka plastika krila od jedne plastike (mekane) i jako bele, dok je trup i ostatak makete bio gotovo polu providno beo...
Maketa se tada mogla naci u tadasnjem VINC-u
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

voja

Ова макета док се продавала у Музеју ваздухопловства имала је један специјални додатак у виду седишта изливеним у металу.

У кутији макете била је једна омања кутијица са два метална седишта за Г-4 а на кутијици се налазио лого музеја.

Као за инат имам све сачувано сем те кутијице са седиштима  :(

.

ubermagog

bilo je očigledno nekoliko pakovanja ovog "G-4"... ja sam imao jednu kutiju i u njoj je bilo dekala, kao i tih metalnih sedišta ali bez te posebne kutijice... polutke mi nisu bile spojene.... plastika bela, tvrda i krta... ubio sam se od šmirglanja i turpijanja u pokušaju da nešto uradim od nje al' sam stalno imao utisak da i pored toliko fizikalisanja nisam daleko stigao... nisam siguran dal imam to još imam negde sačuvano....

moguće da su ovo uradili neki od ljudi koji su kasnije radili na Yumo maketi, mada možda i grešim - nekad mi je neko pričao o ovom 'mentor' pokušaju ali se zaboravilo....  :jok

husky

Gospodo setite se da je nekada postojala, recimo sredinom osamdesetih, i metalna maketa Ik-3.
Ne mislim na die cast, vec bas na maketu u delovima za sastavljanje.
Mogla je takodje da se kupi na Surcinu i u VINC-u.
Cak je jedan uradjen i bio u izlogu VINC-a.
Ko je proizvodio ne secam se ali znam da je bila od nekakvog lima i u razmeri 1/48 ili 1/32.

Ovog Mentorovog sam imao i ja, ali nikad nisam uspeo da ga dovedem u pristojno stanje, mada tada i nisam bio nesto spretan u ovom hobiju... :deadhorse

medico

Quote from: husky on 03-01-2012, 10:42:41
Gospodo setite se da je nekada postojala, recimo sredinom osamdesetih, i metalna maketa Ik-3.
Ne mislim na die cast, vec bas na maketu u delovima za sastavljanje.
Mogla je takodje da se kupi na Surcinu i u VINC-u.
Cak je jedan uradjen i bio u izlogu VINC-a.
Ko je proizvodio ne secam se ali znam da je bila od nekakvog lima i u razmeri 1/48 ili 1/32.

Ovog Mentorovog sam imao i ja, ali nikad nisam uspeo da ga dovedem u pristojno stanje, mada tada i nisam bio nesto spretan u ovom hobiju... :deadhorse

odosmo malo u off topic ....ja se secam te makete Ik3 , voleo bih da je imam mada mi je u to vreme kada sam gledao u kutiji u VINC-u delovala tesko sastavljivo, bas me zanima ko je to radio ?

voja

Тај ИК-3 је радио "Ментор" у 1/32 а ја сам у музеју, тада је још у њему радио Прежа, купио састављену и обојену макету на постољу са травом.

Имао сам је до пре неку годину, приликом неких радова у кући испадне ми и изломи се. Вукла се у некој кутији од тачке А до тачке Б неко време да би једног дана завршила у контејнеру.

Пеги из Новог Сада још увек има ту макету у деловима, не састављену. Овде је на форуму па ако хоће нека је послика и окачи да видимо како изгледа.

.

husky

Pa onda i Ik 3 i Supergaleb imaju istog proizvodjaca! :-)

#8
Izvinjavam se što ponovo otvaram ovaj topic ali za mene je važno.
Kasnih 80tih ili možda 1990 spazio sam tu maketu u izlogu ulične trafike negde kod Poreča u Istri. Bila je to štura kartonska kutijica ala stari KP.
Zbog dečje besparice nisam mogao da je kupim ali ostala mi je u sečanju kao nešto posebno. Sada vidim, da to nažalost nije.

Zanimljivo je to, da niko od mojih kolega u hobiju nije ni čuo za tu stvarćicu i kadgod pričam o tome, kažu mi da maštam ;D

Hvala vam za recenziju.

Josip

zivorad

#9
Pre par meseci u gomili starih maketa kupljenih na Limundu nasao sam i ovo :




i evo sad ceka restauraciju

krenuo sam od staklica koji je ociscen od farbe i ispoliran doduse ima mehurice od livenja ali moze da prodje mozda uradim i vakumform

TISO

Quote from: JŽ on 05-04-2012, 11:58:34
Izvinjavam se što ponovo otvaram ovaj topic ali za mene je važno.
Kasnih 80tih ili možda 1990 spazio sam tu maketu u izlogu ulične trafike negde kod Poreča u Istri. Bila je to štura kartonska kutijica ala stari KP.
Zbog dečje besparice nisam mogao da je kupim ali ostala mi je u sečanju kao nešto posebno. Sada vidim, da to nažalost nije.

Zanimljivo je to, da niko od mojih kolega u hobiju nije ni čuo za tu stvarćicu i kadgod pričam o tome, kažu mi da maštam ;D

Hvala vam za recenziju.

Josip
He JŽ varaš se. Svi koji su pratili YUVAM-ove znaju za nju. Ja sam kao klinac maštao, da je dobijem u ruke ali kao klinac bez para i bez poznavanja maketarske scene nisam imao šansi. Ali JbG YUMO nas je kasnije usrečio sa pristojnom maketom ovog aviona tako, da nema štete.
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!