Rogožarski IK-3 1/32 - Mentorova Željezara - Mentor/Modelle 1991.

Previous topic - Next topic

YASIG



Ovaj projekat je započeo još pre devet godina, kada sam od kolege Pegija dobio jedan primerak ove "čudesne" makete iz Mentorove željezare.
Radio sam i prekidao, pa se opet vraćao, i do ove COVID sezone, nisam očekivao da ću je ikada završiti. Ali sada je gotovo privedena kraju.

Maketa je čudo, potpuno unikatna izvedba u belom metalu i štancovanim  aluminijumskim pločama za offset štampu. Domaća produkcija iz 1991. , od iste firme koja je uradila i  G-4 Super Galeba u 1/72 ( ne mešati sa YUMO maketom).



Pakovana u jednostavnu kartonsku kutiju ( koja je videla i bolje dane) i težine gotovo pola kile , sa dekalima i uputstvom na dva lista A4.

















Nastavak sledi...



YASIG

Pre početka radova, poslikao sam sve detalje, podsklopove po grupama, da arhiviram za neka buduća pokolenja.





Natpis MENTOR sa unutrašnje strane odlivka trupa.











Noćna mora za Rivetcountere.


YASIG

Obezbedivši se  zalihama dvokomponentnog epoksi lepka i poliester auto gita, radovi su započeti 2012...









Na nekim delovima poput horizontalca, morao sam primeniti silu, ozbiljnom turpijom ,



Zmaj aviona je konačno sklopljen i za početak lagano izgitovan na  spojevima,



I tu je stalo, do prošle 2020. godine...

YASIG

U dugim COVID  karantinskim mesecima, sa viškom slobodnog vremena , rešio sam da pozavršavam gomilu započetih projekata koji su se vukli godinama.

Pregledavši dotadašnje urađeno , shvatio sam da tu nema šanse da se išta od izvornih detalja sačuva i rešio da sve pregitujem...



pa ošmirglam,



Pa opet pregitujem i ošmirglam,



Pa opet pregitujem, ošmirglam i prajmujem, špric gitom,



Pa pristupim hirurškom zahvatu otvaranja usisnika hladnjaka ulja,



I još jednom prebrusim...



I to je stanje na današnji dan.

Tokom rada sam odlučio da kad već nema sačuvanih detalja i kad ih sve moram nanovo raditi, da maketu uradim u verziji ranog prototipa, pa sam za to uradio  i kalup za prototipsku kabinu sa sferičnim vetrobranom, ali o tome u sledećem nastavku...

zamorano

Jel' još neko skočio i viknuo NNNNEEEEEE kad je video sliku sa gitom?

Pratim i navijam :super :super :super

Pozdrav!