RS Models 1/72 Dornier Do-17K

Previous topic - Next topic

Warhawk

Gotov taman na vreme!



Povodom 70. godišnjice početka Aprilskog rata, rešio sam da uradim par maketa posvećenim našim avijatičarima koji su dali svoj doprinos i živote u odbrani Kraljevine Jugoslavije.

Kratka istorija:
U pitanju je Do-17Ka-3 (treća i poslednja serija proizvedena u Kraljevu - prepoznaje se, izmedju ostalog, po dugim gondolama motora i modifikovanom staklu kokpita za mitraljesca)

Avion Br.3364 bio je u sastavu 206. Eskadrile 3. Bombarderskog puka, čija identifikaciona oznaka je bio beli trougao. Na ovom avionu leteo je komandir ove eskadrile, kapetan II klase Mihajlo Djonlić. Njegov avio nosio je beli trougao oivičen belom linijom.

Tokom aprilskog rata, avion je zarobljen sa neznatnim oštećenjima na aerodromu u Preljini, i zajedno sa većinom zarobljenih predat je vazduhoplovstvu novoformrane NDH. Tada je gornja kamuflaža prebojena u zeleno, i dobio je oznaku 0106 kao deo 3. zrakoplovnog jata NDH stacioniranog na aerodromu Borongaj, gde je i uništen 22. februara 1944 u napadu letećih tvrdjava.

maketa

Tipičan short-run, lepo deluje u kutiji; ali kad krene sklapanje...   ::)
Kao što sam i očekivao, svaki mogući deo je trebalo čistiti od viškova i dodatno oblikovati pre uklapanja. Najveći problem (ustvari najdosadnije stvari) bili su popravka panela (koji su nejednaki ili negde netačni, a i većina nestane posle gitovanja), i maskiranje (kako staklarije tako i kamuflaže). Takodje, sastavnica nije baš najjasnija, pa je dodatna literatura poželjna...

Sa druge strane, maketa je dosta tačno odradjena. Mada, ne bih je preporučio ljudima sa slabim srcem... ili živcima...
Nije ni čudo što sam dosad na internetu video samo dve uradjene.

Sve u svemu, spisak dorada:
- dodato nešto ramova u unutrašnjost
- napravljeni zadnji delovi instrumenata (na poledjini table) od razvučene plastike
- kutije stajnih trapova dodatno detaljisane (konstrukcija)
- spuštena kormila visine (što je stvorilo problem sa "viljuškama" - donje su skraćene, a gornje napravljene od alu-lima)
- blatobrani istanjeni i uobličeni i malo "izduvane" gume
- modifikovane gondole (prstenasti stepenik izmedju gondole i kapotaža napravljen i na gornjoj strani)
- napravljena antena radio-kompasa

proces izrade:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,10287.0.html

Bojenje je radjeno sledećim bojama:
- unutrašnjost: Hu-31 u koju je dodato bele i malo zelene
- donje površine: ankijev recept - Revel bela 371, plava 55 i siva 76 u odnosu 6:1:1
- oker žuta: Revell matt 16 i matt 93 u odnosu 3:1 (trebalo je još malo tamnije...)
- zelena: Revell matt 361 blago posvetljena belom
- braon: Revell matt 84

Dekali su kombinacija Lift here seta, raznih viškova (serijal) i prskanih oznaka (trougao 206. E)

reference:
- "Dornier Do 17 The Yugoslav Story" (B. Ciglić, D.Savić) - preporučeno i onima koji se inače bave ovom tematikom
- "Dornier Do-17 - Vom Original zum Modell" (Karl-Heinz Regnat)
- Kagero monografie - Do-17 part I






Pre svega, želeo bih da se zahvalim kolegi Ankiju, ali i ostalim kolegama za pomoć i konstruktivne kritike tokom rada



Jeste gadan za rad, ali bitan je oblik... Definitivno jedan od najelegantnijih aviona,
Pogotovo ovaj naš, koji mi se baš zato i svidja jer je "najolovkastiji"  ;D
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber

Bravo !
Definitivno lepa i uspela maketa. Iako ne poznajem mnogo bombardere, pogotovu nase (stid me je, ali...), ovaj mi izgleda bas kako treba.
Poznavaoci ove tematike ce vec da kazu vise. Meni se dopalo ovo.
I taman na vreme...

ubermagog

Vrlo lepo i detaljno je ispalo na kraju!
VVKJ verzija sa dugim nosem je stvarno elegantan avion, mnogo lepši od zatupastih nemačkih Dornijea

a ovom i motori mu rade  :)


PELE


airbamby

Jako lepo i pedantno... Odlicno detaljisanje i posvecivanje paznje detaljima.
Pravi "Old school" pristup alal vera, postujem
Ja bih uradio neki wash, cisto da se paneli naglase, no to je stvar izbora
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Warhawk

Hvala svima još jednom

Quote from: Kerber on 06-04-2011, 23:03:02
Iako ne poznajem mnogo bombardere, pogotovu nase

Pojma nemaš koliko je ovde bilo nagadjanja... Prosto začudjuje nedostatak referenci za jedan ovako poznat bombarder
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Lud13

Jako lep rad i iscrpan opis ...svaka cast.

Dejan

Aleksandar

MARCHING UP AND DOWN THE SQUARE NOT GOOD ENOUGH FOR YOU, EH???!!!

Nemsy_29


anki

Cestitam veoma uspelu maketu. Takav nivo detalja na ovakvoj polaznoj osnovi - neverovatno.

Hoces li mu postaviti zicane antene ili si se odlucio da ovaj aparat nije imao radio prijemnik?

Na kraju cuvaj se da ne upadnes u seriju ovakvih komplikovanih gradnji - oce da sprzi zelju za maketarenjem. Ja se sada lecim tako sto sam uzeo par meseci odmora od maketarenja

Sandman

Odlichno Sale - na ovoj maketi je kamuflaza neshto ublazenija sa koloritom nego na IK-3 i deluje mi logichnije, s tim shto si i sam napisao da oker nijansa treba da bude josh tamnija.

Detalji su skroz na mestu, a posebno mi se svidjaju gume tj. kako si odradio/zaprljao gazne povrshine - dosta realno deluju!

U svakom sluchaju jako lep dodatak tvojoj kolekciji, a zadovoljstvo je verujem i vece, jer je sama maketa bila ne bash ni laka za sklapanje ;)

Warhawk

Quote from: anki on 07-04-2011, 08:15:43
Hoces li mu postaviti zicane antene ili si se odlucio da ovaj aparat nije imao radio prijemnik?

Na kraju cuvaj se da ne upadnes u seriju ovakvih komplikovanih gradnji - oce da sprzi zelju za maketarenjem. Ja se sada lecim tako sto sam uzeo par meseci odmora od maketarenja

Žice ne stigoh juče, bio sam u žurbi da okačim slike. Biće dodate, to je 5min posla...

Inače, sada i meni treba odmor... Neki Academy ili Tamiya iz šteka...  :P
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

drakii

Dobro bre izgleda, mnooogo, dopada, propeleri se vrte, shto i nije neka novina, bar za nas matore, a da rade motorei nisam chu, nego mozda sam gluvp, bravisimo, pozdravisimo

menestenasli

Odlicno uradjeno , a tema je veoma interesantna. Zbog tvoje i ankijeve eskadrile imam ogromnu zelju da pocnem neku domacu predratnu maketu.  :super
poz

Miha

Svaka čast,ti si se odužio momcima koji su tad krvarili ovim svojevrsnim malim spomenikom :god